Soğuktan Korkmayan Tek Kuş - Zoran Drvenkar Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Soğuktan Korkmayan Tek Kuş kimin eseri? Soğuktan Korkmayan Tek Kuş kitabının yazarı kimdir? Soğuktan Korkmayan Tek Kuş konusu ve anafikri nedir? Soğuktan Korkmayan Tek Kuş kitabı ne anlatıyor? Soğuktan Korkmayan Tek Kuş PDF indirme linki var mı? Soğuktan Korkmayan Tek Kuş kitabının yazarı Zoran Drvenkar kimdir? İşte Soğuktan Korkmayan Tek Kuş kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi...

Kitap

Kitap Künyesi

Yazar: Zoran Drvenkar

Çevirmen: Mine Kazmaoğlu

Yayın Evi: Günışığı Kitaplığı

İSBN: 9789944717557

Sayfa Sayısı: 96

Soğuktan Korkmayan Tek Kuş Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

2002 Kuzey Ren-Vestfalya Çocuk Kitabı Ödülü (Almanya)

Bitmeyen bir kış mevsimi ve canı sıkılan bir çocuk!

Avrupa edebiyatının güçlü kalemi Zoran Drvenkar'dan çocuklar için çağdaş bir masal!

Dünya edebiyatının özgün ismi, gençlere olduğu kadar yetişkinlere de yazan Zoran Drvenkar, çocuklar için yarattığı bu epik masalda, mevsimleri ve dünyanın yıllık döngüsünü benzersiz bir kurguyla anlatıyor. Bitmek bilmeyen acı bir soğuğun hüküm sürdüğü dünyada, bir çocuğun kış mevsimiyle yüzleşmesini anlatan kitap, şairane bir öyküden fazlasını sunuyor. Okurlarını komik bir karakter olan Kuş'la tanıştıran yazar, çok boyutlu, sıradışı bir dünya betimlerken, çocuk ve yetişkin gerçekliği arasındaki uçurumu da gözler önüne seriyor. Martin Baltscheit'ın etkileyici, renkli desenleriyle bezeli kitap, modern anlatımıyla da bir çocuk klasiği olarak kabul ediliyor.

Riki, hayatının en soğuk ve uzun kışını yaşamaktadır. O yıl kış hiç bitmemiş, ilkbahar, yaz, hatta sonbahar hiç gelmemiştir. Sonunda sabrı tükenen Riki, kışla konuşup, onu gitmesi için ikna etmeye karar verir ve kışı bulup konuşmak üzere dünyanın en soğuk kentine

gider. Buradaki tek canlı, soğuğa aldırmayan tuhaf bir kuştur. Riki, kışı bulmak için girdiği Dört Mevsim Oteli'nde, önce bu kurnaz Kuş'un oyunlarının üstesinden gelmek zorundadır...

Soğuktan Korkmayan Tek Kuş Alıntıları - Sözleri

  Soğuktan Korkmayan Tek Kuş İncelemesi - Şahsi Yorumlar

  Hayal gücü ve yaratıcılık!: Muhteşem bir çocuk kitabı! Kışın , yaşadığı bölgeden hiç gitmemesine yakınan Riki adlı bir çocuğun kışı bulup onunla konuşmak için çıktığı bir yolculuğa tanık oluyoruz. Dünyanın en soğuk yerini arıyor Riki ve en sonunda soğuktan korkmayan tek kuşla tanışıyor. Kuş , onu kışla konuşması için dört mevsim oteline götürüyor. Burada kuş türlü oyunlar oynadıktan sonra her şey ortaya çıkıyor. Ve neden kışın tüm dünyada bu kadar uzun süre kaldığını ve gitmediğini anlıyor. (Bunun nedenini anlatıp heyecanı kaçırmak istemiyorum.) Kışla konuşup güzeller güzeli ilkbaharı öperek uyandırmasını istiyor fakat kışın pek içten olmayan öpücüğünden dolayı ilkbahar uyanmıyor. En sonunda Riki ilkbaharı öpüyor ve her yer yemyeşil , sıcacık oluyor. Dört mevsim oteli düşüncesi benim kitapta en sevdiğim kısım oldu , oldukça yaratıcı buldum. Hayal gücünüzü doruklara çıkaracak okuması çok zevkli bir kitap. Aynı zamanda mevsimlerin özelliklerini de kavratmak için uygun bir kitap olduğunu düşünüyorum. Bence 2 , 3 ve 4. sınıf düzeyine uygun bir kitap. Çizimler ise oldukça dikkat çekiciydi. Bence çocukların çok severek okuyabileceği bir kitap. Bir yetişkin ve öğretmen adayı olarak ben bile sonuna kadar merakla okudum. Keyifli okumalar... (İlayda Erol)

  Kitap kışla konuşmak isteyen Riki adlı çocuğun macerası üzerine. Hep çok beğendiğim bir kitap oldu övüp durdum. Halada favorilerimde çok güzel. Tavsiye ederim. (Elif Ceren Duygulu)

  Soğuktan Korkmayan Tek Kuş: Gelmiş geçmiş en uzun kış. Peki çocuk kitabı mı bu kitap? Evet umarım tüm çocuklar bu kitabı okur, anlar ve içselleştirir. Ama bu kitap bir çocuk kitabından daha fazlası. Hayatınıza tahakküm kurmuş zorbalar mı var? İşte bu kitapta da insanların elinden baharı almış, onları kışa mahkum etmiş bir zorba var. Ve kimse bir şey yapmıyor. Herkes kabüllenmiş olan biteni. Ancak bir çocuk “bir şey” yapmaya karar veriyor. Ve sonunda dünyaya baharı getiriyor. Lütfen zorbalara karşı sessiz kalmayın. Onların tek diledikleri kurdukları devran ne olursa olsun, ne pahasına olursa olsun devam etsin. https://karakugublog.wordpress.com/2022/02/10/soguktan-korkmayan-tek-kus/ (ramazan k.)

  Soğuktan Korkmayan Tek Kuş PDF indirme linki var mı?

  Zoran Drvenkar - Soğuktan Korkmayan Tek Kuş kitabı için internette en çok yapılan aramalardan birisi de Soğuktan Korkmayan Tek Kuş PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan çoğu kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF'leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

  Kitabın Yazarı Zoran Drvenkar Kimdir?

  Zoran Drvenkar, 1967 Hırvatistan doğumlu. Üç yaşında ailesiyle Berlin’e göç etti. 1989’dan beri serbest yazar olarak çalışıyor ve Berlin yakınlarında eski bir değirmende yaşıyor. Seçkin bir çocuk ve gençlik kitapları yazarı, ayrıca takma isimle yayımlanmış bestseller bir romanı var: Die Kurzhosengang. Knallhart adlı romanından Detlev Buck yönetmenliğinde aynı adla ve Türk oyuncuların da yer aldığı bir ekiple çekilen film (2006, Acımasız), aynı yıl Alman Film Ödülü’nde en iyi ikinci film seçildi. 2003 yılında yayımlanan psikolojik gerilim romanı Du bist zu schnell şu sıralarda filme alınıyor.

  Zoran Drvenkar Kitapları - Eserleri

  • Soğuktan Korkmayan Tek Kuş
  • Sorry
  • Yerde Ağır Gökte Hafif
  • Aleve Dokunmak
  • Onlardan Biri

  Zoran Drvenkar Alıntıları - Sözleri

  • "Yalnızım ve dokunsan ağlayacak durumdayım." (Aleve Dokunmak)
  • "Sessizlikle aram hiç hoş değildir." (Aleve Dokunmak)
  • "Artık müzik bile dinlemek gelmiyor içimden." (Aleve Dokunmak)
  • Iyi bir özür, son karşılaşma olduğu bilinerek edilen bir veda gibidir. (Sorry)
  • "Sana verecek hiçbir şeyim olmadığını da biliyorum..." (Aleve Dokunmak)
  • Geçmiş, olmadık zamanda insanın boğazına çöken bir değirmen taşı olabiliyor. (Sorry)
  • Duygular söz konusu olduğunda hepimiz er ya da geç eğilip bükülürüz. (Sorry)
  • En doğru eylem sabırdan oluşur, sabır beklemekten oluşur. Beklemesini bilmeyen sabredemez ve doğru eylemi ıskalar. (Sorry)
  • "Ne bulmayı umduğumu ben de bilmiyorum..." (Aleve Dokunmak)
  • Kendi hatası için özür dilemeyi beceremeyen bir insan kadar sefil bir yaratık yoktur. (Sorry)
  • "Aile buluşmalarının , insanın yaşayabileceği en güzel deneyimlerden olduğu söylenir ya! Hani ailece geçirilen akşamlardan , mutlu buluşmalardan , arada geçen zamanda birikmiş öykülerin anlatılmasından filan bahsedilir? Pek dokunaklı , pek trajiktir filan. Hepsi saçmalık." (Aleve Dokunmak)
  • "Ve manzara hızla akıyor , motor gürüldüyor. Boğazımdaki yumruk sımsıkı sıkılmış , kaskatı." (Aleve Dokunmak)
  • "Artık dinlemiyorum , sağırım artık. Sadece kendi frekansıma ayarlıyım. Dolayısıyla sen de kendini bu istasyona ayarlasan iyi olur , anlıyor musun?" (Aleve Dokunmak)
  • "Korkma , diyorlar bana göz kırparak. Cesur ol. Onlar için söylemesi kolay tabii , kalabalıklar ; bense tek başımayım." (Aleve Dokunmak)
  • "İçimde öyle bir korku vardı ki , kendi çığlıklarımı bile duymuyordum." (Aleve Dokunmak)
  • "Ona , benim onun hakkında ne düşündüğümün hiç umurunda olmadığını hatırlatabilmek isterdim şu an." (Aleve Dokunmak)
  • "İnsan bir kez başladı mı , bir daha geri dönüşü olmazmış." (Aleve Dokunmak)
  • "Karşı karşıya duruyor , birbirimize bakıyoruz. Gözlerimiz aynı , gerisiyse bana o kadar uzak ki..." (Aleve Dokunmak)
  • "Bana soracak olursanız , bir insana sessizlikle işkence yapmak mümkündür ; en büyük ceza , sessizliktir." (Aleve Dokunmak)
  • Rastlantılar, kendi hayatları adına hiçbir şey yapamayan insanların buluşudur. (Sorry)

  YORUMLAR

  YORUM YAZ!

  Yorum Ekle