Tamama - Pontus'un Yitik Kızı - Yorgo Andreadis Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Tamama - Pontus'un Yitik Kızı kimin eseri? Tamama - Pontus'un Yitik Kızı kitabının yazarı kimdir? Tamama - Pontus'un Yitik Kızı konusu ve anafikri nedir? Tamama - Pontus'un Yitik Kızı kitabı ne anlatıyor? Tamama - Pontus'un Yitik Kızı PDF indirme linki var mı? Tamama - Pontus'un Yitik Kızı kitabının yazarı Yorgo Andreadis kimdir? İşte Tamama - Pontus'un Yitik Kızı kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi...

Kitap

Kitap Künyesi

Yazar: Yorgo Andreadis

Çevirmen: Ragıp Zarakolu

Yayın Evi: Belge Yayınları

İSBN: 9789753441117

Sayfa Sayısı: 143

Tamama - Pontus'un Yitik Kızı Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

"Savaşın güzeli, adili olmaz. Bütün savaşlar gaddarcadır ve katılanları kötüleştirir, onun ardında yatan ne olursa olsun...

Din savaşları, ulusal ve ırk adına yapılan savaşlar, kardeş kavgaları, insanların içinde sakladığı en kötü özellikleri gün ışığına çıkarır. Tamama'nın gerçeklere dayalı öyküsünü anlatan bu çalışmada, bir yanda sadece savaşın kötü bir şey olduğunu vurgularken, öte yandan savaşın bütün gazabına rağmen, hala insan olarak kalmayı başaran kişileri, tüm insanlığa göstermeyi amaçladık...

Halklar arasında dostluk, böylesi insanların büyüklük ve erdemleri üstüne kurulabilir, ancak o zaman sağlam ve temele sahip olabilir. Dünya çapında barış ve kardeşliğin güvencesi olan Halklar Arasındaki Dostluk..."

(Tanıtım Bülteninden)

Tamama - Pontus'un Yitik Kızı Alıntıları - Sözleri

 • Küçük keyifler...Mutluluk da, zaten böyle bir sü­rü küçük ve kısa keyiflerin toplamı değil midir?
 • "Barış ve sükûnet dönemlerinde insanları sevmek kolaydır ama bu özelliği savaş koşullarında, tüm baskılar altında korumak, daha zorlu bir çabayı, daha insan olmayı, hatta üstün insan olmayı gerektirir."
 • İnsanlar ancak bir şeyden yoksun kalırlarsa, bir şeyin en azıyla tatmin olur ve onunla yetinirler.
 • "Savaşın güzeli, adili olmaz. Bütün savaşlar gaddarcadır ve katılanları kötüleştirir, onun ardında yatan ne olursa olsun.. Din savaşları, ulusal ve ırk adına yapılan savaşlar, kardeş kavgaları, insanların içinde sakladığı en kötü özellikleri gün ışığına çıkarır.. Tamama'nın gerçeklere dayalı öyküsünü anlatan bu çalışmada, bir yandan sadece savaşın kötü bir şey olduğunu vurgularken, öte yandan savaşın bütün gazabına rağmen, hâlâ insan olarak kalmayı başarabilen kişileri, tüm insanlığa göstermeyi amaçladık.. Halklar arasında dostluk, böylesi insanların büyüklük ve erdemleri üstüne kurulabilir, ancak o zaman sağlam ve temele sahip olabilir. Dünya çapında barış ve kardeşliğin güvencesi olan HALKLAR ARASINDAKİ DOSTLUK.."
 • YORGO ANDREADİS * ''Aslen Gümüşhaneli olan ve en büyük hayali Hrant Dink gibi halklar arasında atılmış köprüleri inşa etmek olan, Abdi İpekçi Türk-Yunan Dostluk ödülü sahibi Yorgo Andreadis, 'Pontus tabusu' hakkında yazdığı kitaplar Türkiye'de ilgiyle karşılanmaya başlayınca, başına gelmeyen kalmadı; 1998 yılında Türkiye'ye girişi yasaklandı, âşık olduğu Karadeniz'e bir daha ayak basamadı. Andreadis, Selanik'te 30 Aralık 2015'te hayata veda etti. Vasiyeti Trabzon'a gömülmekti ama bu da yerine getirilemedi.''
 • Bu korkunç gazap dinip, insanlar biraz olsun ayaklan üzerinde durabilecek hale gelince, yürüyüşe devam edilmesini belirten yeni bir emir geldi. Herkes tek bir hedefe, Sivas’a (Sebasteia) yönelecekti. Espiye ile Sivas arasındaki uzaklık iki yüz kilometreden fazlaydı. Eleni, Papayiannis ile Kyriaki’nin yetimlerini toparladı. Sanki çocukların daha önceki hallerinin birer müsveddesi vardı karşısında, üçü de yakalandıkları tifo hastalığından sonra bir deri bir kemik kalmıştı. O kadar çok insan ölmüştü ki, artık kimse ağlamıyordu. Ölüme alışmışlardı. Hiç kimse ölüleri toplamıyor, hiç kimse onları gömmekle uğraşmıyordu. Umutsuzluk ve bedensel çöküş, insan sabrının bütün sınırlarını aşmıştı. Tamama o sırada daha yedi yaşlarındaydı. Batı Pontus’taki bütün sürgünler aynı kaderi paylaşmışlardı.
 • Tamama yavaş yavaş daha da cesaretlendi ve tek başına dilenmek istedi. Bir keresinde onu yırtık pırtık paçavralar içinde gören Sivaslılar, bu haline çok üzülmüş ve ona çocuklarının giysilerini vermişlerdi.
 • Barış ve sükûnet dönemlerinde insanları sevmek kolaydır ama bu özelliği savaş koşullarında, tüm baskılar altında korumak, daha zorlu bir çabayı, daha insan olmayı, hatta üstün insan olmayı gerektirir.
 • Tarihin kendini yinelememesi ancak onunla derin bir hesaplaşmayı yaşamakla mümkün.
 • Küçük keyifler... Mutluluk da, zaten böyle bir sürü küçük ve kısa keyiflerin toplamı değil midir?
 • ''Raife Rummuş, o bir Hristiyan, adı Tamama...'' Okay ailesinin büyük sırrı işte buydu. Raife' nin onlarla hiçbir akrabalığı yoktu. Bir Rum ailesinin kayıp çocuğuydu o.
 • Papaz kızını vaftiz etti ve adını TAMAMA koydu. Bu, o güne değin Hristiyanlar arasında duyulmamış bir isimdi. Türkçe'den geliyordu ve ''yeter'' gibi bir anlamı vardı.
 • Papaz kızını vaftiz etti ve adını TAMAMA koydu. Bu, o güne değin Hristiyanlar arasında duyulmamış bir isimdi. Türkçeden geliyordu ve "yeter" gibi bir anlamı vardı. Papayiannis Tanrısına kızmıştı, öc almak için kızını bilinmeyen bir isimle Vaftiz etti, üstelik türkçe olarak, sanki "Tanrım, artık yeter" demek istiyordu.
 • Karadeniz'de zaman sanki durmuş gibidir, türkülerde anlatılan olaylardan bu yana yüzyıllar geçse bile, herşey sanki dün, hatta bu sabah olmuştur. Karadeniz'de insan sonsuzluğun istikrarını yakalamıştır ya da istikrarın sonsuzluğunu elde etmiştir de diyebiliriz.
 • Kimin suçlu, kimin suçsuz olduğunu kim bilecekti ki? Bıçak, intikam için bir kere çekilmesin, kimseyi es geçmezdi.

Tamama - Pontus'un Yitik Kızı İncelemesi - Şahsi Yorumlar

Yüzlerce tamama kayıp olduysa binlerce Ayşe ellerinden ayaklarından ev kapılarına çivilendi, binlerce isimsiz doğmamış bebek anne karnında erkek mi kız mı iddiası için süngülendi, binlerce küçük bebek annelerinin göğsünden koparılıp havaya atılarak atış talimi yapıldı, sırf işkenceleri katlansın diye öldürülen bebekleri kendilerine kızartılıp yedirilen anneler babalar vardı. Burada yazmaktan utanç duyulacak o kadar çok şey yapıldı ki hitler masum kalırdı. Buna rağmen Türkler Rumların Ermenilerin kalan kaybolan bırakılan çocuklarına sahip çıktılar. Doğu Karadeniz de devlet kurmaya kalkmasaydı Rumlar, doğunun tamamını istemeseydi Ermeniler 500 yıllık komşularını bir gecede kesmeselerdi bunlar olmazdı. Keşke olmasaydı. (Ali murat aydın)

Tamama'nın gerçeklere dayalı öyküsü diyor ama yazarın yaşanılanları tarafsız bir dille aktarmadığını düşünüyorum. Savaşın kötü bir şey olduğunu söylüyor ama nedense sadece Türklerin yaptıklarını yazarak olayların tek sorumlusu Türklerdir demeye getiriyor. Sürekli o toprakların Pontus olduğuna vurgu yapıyor. Ancak yine de o dönem şartlarını öğrenebilmek için okunabilir. Edebi yönü çok fazla olmayan bir eser. (Ali Sırtbaş)

İnsanlık hiçbir şeyden çekmedi, din savaşlarından çektiği kadar. İnanılan ALLAH hepimizin aynı ALLAH' ı değil mi? Hepimiz Adem ve Havva' dan olmadık mı? Rum, Ermeni, Türk ne fark eder ki? İnsana insanca yaklaşılmayan cehaletin kör karanlığı halen günümüzde devam etmiyor mu? Değişen ne var? Tamama; Pontus' un yitik kızı değil sadece. Nice yitik evlatlar var Anadolu' mda.... Ötekileştirmeden, din ve ırk farklılıklarını kan dökmek için bahane üretmeden bu dünyada yaşayabilmek için hepimize yer var....Kitabın 2-3 noktasında tutarsızlık olması dikkatimi çekti. Anlatımı mükemmel olmamakla birlikte; yazarı, gerçekleri çok daha net ve güzel anlatılabilirdi. Yine de okunması gereken bu kitabı okumanızı tavsiye ederim... (Güler Ayata)

Tamama - Pontus'un Yitik Kızı PDF indirme linki var mı?

Yorgo Andreadis - Tamama - Pontus'un Yitik Kızı kitabı için internette en çok yapılan aramalardan birisi de Tamama - Pontus'un Yitik Kızı PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan çoğu kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF'leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı Yorgo Andreadis Kimdir?

1936 yılında Selanik’te bulunan Kalamaria mülteci kampında dünyaya geldi. Ailesi önce Batum’a, daha sonra 1930 yılında Yunanistan’a göç etti.Babası Kyriako Andreadis 1880'li yıllarda Batum'da kurulmuş bulunan Pontos Ulusal Meclisi üyesi idi. Selanik Anadolu Koleji’nde burslu okudu ve daha sonra 1955 yılında Almanya’da Freiburg Üniversitesi’nde ekonomi politik okudu bir yandan da Türkçe dersleri aldı.

Üniversiteyi bitirdikten sonra anneanne ve babasının yurdu Trabzon'u görmek üzere Türkiye’ye gitti ve 1960 yılından itibaren 52 defa Karadeniz yöresini ziyaret etti. Mübadele üzerine bir dizi kitap yayınlayan Andreadis’in kitapları, Türkiye’de büyük ilgi gördü."Tamama, Pontus'un Yitik Kızı" adlı kitabı nedeniyle Abdi İpekçi ödülüne layık görüldü. Ödül töreni 1993 yılında İstanbul’da yapıldı. Tamama, Pontus'un Yitik Kızı adlı kitabı Yeşim Ustaoğlu tarafından "Bulutları Beklerken" adıyla sinema filmi de yapıldı. Kitabın telifini Trabzon’daki Sümela Manastırı'nın restorasyon kuruluna devretti. Gizli Din Taşıyanlar adlı kitabıyla, Karadeniz’de yaşanan gizli Hristiyanlığı anlattı. Bu kitabın telif haklarını da Folklor Müzesi’nin kuruluşuna katkı sağlamak üzer Foça Belediye’sine armağan etti.[1] Trabzon'da tanıştığı arkadaşının kızı ile oğlunu evlendiren Andreadis, dünürünün ölümü üzerine kaleme aldığı "Neden Kardeşim Hüsnü" adlı kitabın telifini onun anısına doğum yeri Tonya'da bir lise yapılması için Trabzon valiliğine armağan etti.[2] Türkiye’de edebiyat çevrelerinin birçok etkinliğe davet edilerek bu etkinliklerde konuşmalar yaptı.

Yunanistan ve Türkiye’de yaşayan milliyetçiler, Yorgo Andreadis’in çalışmalarından rahatsızlık duydular ve Türk - Yunan dostluğu amacıyla gerçekleştirildiğine şüpheyle yaklaştılar.[1][3] Yunanistan’da “Ankara’nın ajanı” olmakla, Türkiye’de “pontusçu” olmakla suçlandı. 4 Aralık 1998’de yeniden İstanbul’a geldiğinde havalimanında sınırdışı edildi, bir daha Türkiye’ye giremedi. Türkiye’ye giriş yasağının kalkması için 2004 yılında aralarında Yaşar Kemal, Vedat Türkali, Gülten Akın, Adalet Ağaoğlu, Murat Belge, Celal Başlangıç, Baskın Oran gibi isimlerin yer aldığı yazar ve yayıncılar arasında bir imza kampanyası başlatıldı;[4] ancak yasak kaldırılamadı.

30 Aralık 2015'te Selanik’te hayatını kaybetti.

Yorgo Andreadis Kitapları - Eserleri

 • Tamama - Pontus'un Yitik Kızı
 • Tolika
 • İstenmeyen Adam Persona Non Grata
 • Neden Kardeşim Hüsnü
 • Temel Garip
 • Gizli Din Taşıyanlar
 • Pontos'taki Evim

Yorgo Andreadis Alıntıları - Sözleri

 • "Savaşın güzeli, adili olmaz. Bütün savaşlar gaddarcadır ve katılanları kötüleştirir, onun ardında yatan ne olursa olsun.. Din savaşları, ulusal ve ırk adına yapılan savaşlar, kardeş kavgaları, insanların içinde sakladığı en kötü özellikleri gün ışığına çıkarır.. Tamama'nın gerçeklere dayalı öyküsünü anlatan bu çalışmada, bir yandan sadece savaşın kötü bir şey olduğunu vurgularken, öte yandan savaşın bütün gazabına rağmen, hâlâ insan olarak kalmayı başarabilen kişileri, tüm insanlığa göstermeyi amaçladık.. Halklar arasında dostluk, böylesi insanların büyüklük ve erdemleri üstüne kurulabilir, ancak o zaman sağlam ve temele sahip olabilir. Dünya çapında barış ve kardeşliğin güvencesi olan HALKLAR ARASINDAKİ DOSTLUK.." (Tamama - Pontus'un Yitik Kızı)
 • Tamama yavaş yavaş daha da cesaretlendi ve tek başına dilenmek istedi. Bir keresinde onu yırtık pırtık paçavralar içinde gören Sivaslılar, bu haline çok üzülmüş ve ona çocuklarının giysilerini vermişlerdi. (Tamama - Pontus'un Yitik Kızı)
 • Kader tanrıları, eğer talihleri çok fazla gülmüşse, o insanları kıskanır ve sonunda başlarına dert açar. (Neden Kardeşim Hüsnü)
 • ''Raife Rummuş, o bir Hristiyan, adı Tamama...'' Okay ailesinin büyük sırrı işte buydu. Raife' nin onlarla hiçbir akrabalığı yoktu. Bir Rum ailesinin kayıp çocuğuydu o. (Tamama - Pontus'un Yitik Kızı)
 • Bu adam aranızda ne arıyor? İyi bir insan değil, burayı hemen terketmeli, o bizden değil, o Doğulu. (Neden Kardeşim Hüsnü)
 • Karadeniz'de zaman sanki durmuş gibidir, türkülerde anlatılan olaylardan bu yana yüzyıllar geçse bile, herşey sanki dün, hatta bu sabah olmuştur. Karadeniz'de insan sonsuzluğun istikrarını yakalamıştır ya da istikrarın sonsuzluğunu elde etmiştir de diyebiliriz. (Tamama - Pontus'un Yitik Kızı)
 • Barış ve sükûnet dönemlerinde insanları sevmek kolaydır ama bu özelliği savaş koşullarında, tüm baskılar altında korumak, daha zorlu bir çabayı, daha insan olmayı, hatta üstün insan olmayı gerektirir. (Tamama - Pontus'un Yitik Kızı)
 • "Suçlama hepsini kapsıyordu . Her biri hem ayrı ayrı , hem de birlikte imparatorluğun bir bölümünü parçalayarak ele geçirip , Gürcistan'dan Zonguldak'a dek uzanan bölgede bağımsız bir "Pontus Devleti" kurma fikrinden yana olmakla suçlanıyorlardı . Bu mahkeme 1921 Eylül ' ünde Amasya'da gerçekleşti . Ve kötü kalpli , fesatçı eski avukat Emin Bey bu davayı üstlenerek , berbat , tüyler ürpertici bir planla hepsinin darağacına gönderilmesini istedi ... " (Tolika)
 • Papaz kızını vaftiz etti ve adını TAMAMA koydu. Bu, o güne değin Hristiyanlar arasında duyulmamış bir isimdi. Türkçeden geliyordu ve "yeter" gibi bir anlamı vardı. Papayiannis Tanrısına kızmıştı, öc almak için kızını bilinmeyen bir isimle Vaftiz etti, üstelik türkçe olarak, sanki "Tanrım, artık yeter" demek istiyordu. (Tamama - Pontus'un Yitik Kızı)
 • Kendi dinimi ben mi seçtim? Bizim neye inanacağımıza başkaları karar veriyor. (Neden Kardeşim Hüsnü)
 • İnsanlar ancak bir şeyden yoksun kalırlarsa, bir şeyin en azıyla tatmin olur ve onunla yetinirler. (Tamama - Pontus'un Yitik Kızı)
 • Kimin suçlu, kimin suçsuz olduğunu kim bilecekti ki? Bıçak, intikam için bir kere çekilmesin, kimseyi es geçmezdi. (Tamama - Pontus'un Yitik Kızı)
 • - Çok iyi bir insansın sen. Eğer müslüman olabilseydin, ruhunu da kurtarmış olurdun. - "Bu konuyu düşüneceğim" dedim ona ve bu konu sonsuza dek kapanmış oldu. (Neden Kardeşim Hüsnü)
 • Bu korkunç gazap dinip, insanlar biraz olsun ayaklan üzerinde durabilecek hale gelince, yürüyüşe devam edilmesini belirten yeni bir emir geldi. Herkes tek bir hedefe, Sivas’a (Sebasteia) yönelecekti. Espiye ile Sivas arasındaki uzaklık iki yüz kilometreden fazlaydı. Eleni, Papayiannis ile Kyriaki’nin yetimlerini toparladı. Sanki çocukların daha önceki hallerinin birer müsveddesi vardı karşısında, üçü de yakalandıkları tifo hastalığından sonra bir deri bir kemik kalmıştı. O kadar çok insan ölmüştü ki, artık kimse ağlamıyordu. Ölüme alışmışlardı. Hiç kimse ölüleri toplamıyor, hiç kimse onları gömmekle uğraşmıyordu. Umutsuzluk ve bedensel çöküş, insan sabrının bütün sınırlarını aşmıştı. Tamama o sırada daha yedi yaşlarındaydı. Batı Pontus’taki bütün sürgünler aynı kaderi paylaşmışlardı. (Tamama - Pontus'un Yitik Kızı)
 • "Herkes ana-babasından aldıklarıyla biçimlenir. Amca, sen dünyadaki bütün dinleri okuyup inceleyerek mi tercih ettiğin dini seçtin? Kendi dinimi ben mi seçtim? Bizim neye inanacağımıza başkaları karar veriyor." (Neden Kardeşim Hüsnü)
 • YORGO ANDREADİS * ''Aslen Gümüşhaneli olan ve en büyük hayali Hrant Dink gibi halklar arasında atılmış köprüleri inşa etmek olan, Abdi İpekçi Türk-Yunan Dostluk ödülü sahibi Yorgo Andreadis, 'Pontus tabusu' hakkında yazdığı kitaplar Türkiye'de ilgiyle karşılanmaya başlayınca, başına gelmeyen kalmadı; 1998 yılında Türkiye'ye girişi yasaklandı, âşık olduğu Karadeniz'e bir daha ayak basamadı. Andreadis, Selanik'te 30 Aralık 2015'te hayata veda etti. Vasiyeti Trabzon'a gömülmekti ama bu da yerine getirilemedi.'' (Tamama - Pontus'un Yitik Kızı)
 • "Barış ve sükûnet dönemlerinde insanları sevmek kolaydır ama bu özelliği savaş koşullarında, tüm baskılar altında korumak, daha zorlu bir çabayı, daha insan olmayı, hatta üstün insan olmayı gerektirir." (Tamama - Pontus'un Yitik Kızı)
 • Tarihin kendini yinelememesi ancak onunla derin bir hesaplaşmayı yaşamakla mümkün. (Tamama - Pontus'un Yitik Kızı)
 • - Ben yaşlı bir adamım ve çok daha fazla şey biliyorum. " Müslümanlık dünyadaki en iyi dindir." Dedi. - "Aynı şey bizim insanlarımız için de geçerli" dedim. " Hristiyanlık dünyadaki en iyi dindir. Bizimkilerde yaşlı insanlar ve onlarda daha fazla şey biliyorlar. Kime inanalım?" (Neden Kardeşim Hüsnü)
 • Küçük keyifler...Mutluluk da, zaten böyle bir sü­rü küçük ve kısa keyiflerin toplamı değil midir? (Tamama - Pontus'un Yitik Kızı)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle