Uzun Ömrün Kısa Rehberi - David B. Agus Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Uzun Ömrün Kısa Rehberi kimin eseri? Uzun Ömrün Kısa Rehberi kitabının yazarı kimdir? Uzun Ömrün Kısa Rehberi konusu ve anafikri nedir? Uzun Ömrün Kısa Rehberi kitabı ne anlatıyor? Uzun Ömrün Kısa Rehberi PDF indirme linki var mı? Uzun Ömrün Kısa Rehberi kitabının yazarı David B. Agus kimdir? İşte Uzun Ömrün Kısa Rehberi kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi...

Kitap

Kitap Künyesi

Yazar: David B. Agus

Çevirmen: Tolga Yalur

Orijinal Adı: A Short Guide to a Long Life

Yayın Evi: Pegasus Yayınları

İSBN: 9786052993200

Sayfa Sayısı: 200

Uzun Ömrün Kısa Rehberi Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Sağlıklı yaşamla ilgili çelişkili iddialar kafanızı mı karıştırdı? Dr. Agus’un tavsiyeleriyle bu iş, artık eskisinden çok daha kolay!

Uzun Ömrün Kısa Rehberi, hem çoğunlukla merak konusu olan hem de pek bilinmeyen meselelerle ilgili sorulara cevap veriyor: Kimler her gün bebek aspirini almalı? Grip aşıları güvenli mi? “Sağlıklı” gıda ne demek? Havalimanlarındaki güvenlik cihazları tehlikeli mi? Neden dar ve topuklu ayakkabılardan kaçınmalıyız?

Dr. Agus sağlığın, günlük alışkanlıklarımızla şekillendirdiğimiz bir şey olduğuna inanıyor ve buna göre gündelik hayatımızda ne yapmamız ve nelerden kaçınmamız gerektiğine dair 65 kısa öneride bulunuyor. Bu kitap, güncel ve güvenilir bilimsel araştırmaların ışığında, ucuz ve kolay bulunabilen araçlar kullanarak sağlığınız için hayatınıza yeni ve etkili bir düzen oturtmanıza yardımcı olacak.

Haydi, şimdi yeniden hayatınızı yaşamaya başlayın!

“Milyonların yaşam kalitesini ciddi anlamda iyileştirebilecek yeni ve çarpıcı bir yol.”

-AL GORE, ESKİ ABD BAŞKAN YARDIMCISI-

“Anlaşılır ve uygulamaya dökmesi kolay bir rehber. Okurlar, bir sağlık gurusu olarak görülen Dr. Agus’un bu kitabına bayılacak.”

-PUBLISHERS WEEKLY-

“Geleceğinizin kontrolünü elinize alabilmeniz için gerekli bir rehber olan Uzun Ömrün Kısa Rehberi, sağlıklı yarınların bugün iyi bir alışkanlık edinmekle başladığı fikrini yeniden gündeme getiriyor.”

-FORTUNE-

“Dr. Agus’un kitabının güzelliği anlaşılması zor tıbbi terimlerden arınmış, kısa ve dobra olmasında yatıyor. Kitabın yüce özelliklerinden bir diğeri ise iyileşmek için maliyetli çözümler sunmak yerine kötü sağlık uygulamalarını ‘önlemek’ için yazılmış olması.”

-FORBES-

“Küçük ama önemli bir kitap… Hayatınızı gerçekten değiştirebilecek bir eser... Kitaptaki önerilerin yarısını bile uygulamak her gün kendinizi çok daha farklı hissetmenizi sağlayacak… Eğer bu yıl için yeni bir kitap arıyorsanız, ilk seçiminiz Uzun Ömrün Kısa Rehberi olmalı.”

-NEWS-GAZETTE-

“Bir gün kahvenin sağlığımız için iyi olduğunu duyuyoruz, diğer gün ise kötü olduğunu. Hem şarap ömrünüzü uzatır deniyor hem de tam tersi iddia ediliyor. Uzun ömrün anlaşılması kolay bir rehberi olsa fena mı olurdu? İşte Dr. Agus’un eseri tam da aradığımız şey.”

-Foxnews.com-

“Dr. Agus sağlıklı yaşam kavramını ulaşılabilir bir hedefe dönüştürüyor.”

-BOSTON GLOBE-

Uzun Ömrün Kısa Rehberi Alıntıları - Sözleri

 • Kalp belki de bedeninizdeki en güçlü, en yenilmez organlardan biri.
 • Yürüyüş Yapmanın 10 Nedeni 1. Kilo almayı önleyecek ve belki kilo vereceksiniz. 2.Kanser riskinizi azaltacaksınız. 3. Kalp hastalığı ve felç riskinizi azaltacaksınız. 4. Diyabet riskinizi azaltacaksınız. 5. Zihinsel gücünüzü artıracak ve yaratıcılık kazanacaksınız. 6.Ruh halinizi iyileştireceksiniz. 7. Stres atacaksınız. 8. Doğayla bağ kuracak ve kendinizle ilgili düşüncelere dalacaksınız. 9. Bir fincan kahvenin etkisine eşdeğer bir zindelik kazanacaksınız. 10. Daha uzun yaşayacaksınız.
 • Geçmişi izah edin, şimdiki zamanı teşhis edin ve geleceği görün.
 • Kendinizden siz sorumlusunuz.
 • Stresin kalp hastalığına neden olduğunu söylemek artık kulağa klişe geliyor olabilir ama gerçek. Kalp belki de bedenimizdeki en güçlü, en yenilmez organlardan biri, sonuçta her gün 7.550 litre kan pompalıyor ve ortalama 100.000 defa atıyor.
 • Hijyen ( El Yıkamanın önemi) Bazı araştırmalar, günde en az beş defa elini yıkayan insanların grip olma olasılığının, daha az yıkayanlara kıyasla %35 daha az olduğunu gösterdi.
 • Dinlendirici uyku, temiz ve düzenli bir yatak odasıyla başlar. Örtülerinizi haftada bir sıcak suyla yıkayın. Yatağınızı düzgün tutun ve elektronik eşyaları yatak odanıza sokmayın.
 • Grip aşısı olmak, sadece gribi yenmekle ilgili değildir. Grip olduğunuzda bedeninizde gerçekleşen bir iki haftalık iltihap fırtınası obezite, kalp krizi, felç ve kanser gibi birçok hastalığa yakalanma riskinizi artıracak derecede size zarar verir.
 • Birçok yüksek nitelikli araştırma, aspirin kullanımının sadece kalp-damar hastalığı riskini azaltmakla kalmayıp aynı zamanda iltihaplanma önleyici gücü sayesinde birçok hafif hastalığı bile engelleyebildiğini onayladı.
 • Kahvaltı yapanların genel olarak daha sağlıklı olduklarını ve nadiren kilo sorunları yaşadıklarını biliyoruz. (eğer kilo sorunları varsa, kahvaltı yapmaya başladıklarında fazlalıkları gidecektir.)
 • Cildiniz, beyninizin yakalaşık iki katı ağırlığındadır.
 • Meyve- sebze sıkacağını çöpe atın ve yiyecekleri bütün olarak tüketin.
 • Sağlıklı olmak için... Düzenli olun. Elinizden geleni yapın. Her gün aynı vakitte yemek yemeniz, uyumanız ve egzersiz yapmanız gerekir.
 • Sirkadyen ritim, özetle vücudunuzun saatidir. Vücudunuzun kimyasal ve hormonal üretim ve metabolizmasını yaklaşık 24 saatlik döngü boyunca düzenler. Bu, uyku zamanında uyumanızı ve uyanmanız gerektiğinde uyanmanızı sağlar.
 • Defibrilatör, kalbin normal dışı atımının tekrar normal kalp ritmine dönmesini sağlayan araçtır. Fibrilasyona uğramış veya yeni durmuş kalbe elektrik enerjisini şok halinde verildiği takdirde kalp dışarıdan uyarılmış olur ve kasılır.

Uzun Ömrün Kısa Rehberi İncelemesi - Şahsi Yorumlar

Oldukça yalın ve tıbbi terimlerden arındırılarak yazılmış olan bu eser de uzun ve sağlıklı bir ömre sahip olmak için ufacık dokunuşların nasıl domino etkisi yapıp, bedenimizi sağlıklı tutmamız için ana başlıklar altında notları verilmiş... Yazarın dünyanın önde gelen kanser profesörlerinden biri olması verdiği bilgileri daha bir dikkat ile okumamı sağladı... Hasta olmadan önce neler yapabileceğimiz hakkında aydınlatıcı bir eser olmuş. Beslenmemizden, ruhsal dünyamıza, uykumuzdan egzersizlere kadar küçük dokunuşların mucizelerini görebileceğimizi ön gören yazar, eserinde ki uygulamaların yarısını bile yapan bir insanın, sağlığına neler kattığının farkını hemen anlayacağını iddia ederken kesinlikle haksız değil... Bilgilendirici, yalın ve anlaşılır bir dille yazılmış olması ise kitabı daha da değerli kılıyor. İçerisinde yok denecek kadar az tıbbı terim var. . Sıkılmadan okunacak bu eseri siz kitap dostlarıma tavsiye ederim... (Nurhan Işkın)

Sirf kampanya var diye uygun bir fiyata almis oldugum ancak tur olarak okumaktan keyif almadigim bu tarz kitaplarin, icerikleri %80 sacmalik bence.. yok haftada 3 gun et yiyin 3 gun balik yiyin yok norvec salatasi suyu icin yok strese girmeyin vs vs maalesef yabanci yazarlarin bu tarz kitaplari biz -Turklere- hic uymuyor, ne ekonomik olarak ne vakit olarak ne kulturel olarak.. Kisacasi gene bana gore icerigi bos, her yerde duydugumuz uygulanmasi bircoklari icin imkansiza yakin tavsiyerle dolu bir kitap (Behçet)

Bu dönem okumaktan keyif aldım çünkü ilgimi çeken birkaç husus keşfettim. - Statin, aspirin kullanımının önemi.. - Çinko tabletler (grip için) - Vücuttaki iltihaplanmanın neden olduğu ve nelerin önünü açtığı.. Yazar bir doktor zaten. Hatta Mehmet Öz ile de bi anlaşmazlığı olmuş. Kendisi kahvaltının öneminden de bahsediyor. Ben zaten Mehmet Öz'ü bu konuda hatalı buluyordum. Kahvaltı çok önemlidir. İşe yarar çok bilgi var ve dili terimlerden arındırılmış. Önsözde yazan bilgiler içeriğinden daha zengin gibi geldi. Kendime not aldığım çok madde oldu. Ne yapmalı ve ne yapmamalıyız'ı anlatıyor. Kampanyadan almıştım. Okumanızda bence yarar var. Yanlış bilinen birçok gerçeği kaynaklarla açıklamış olması inandırıcılığını kanıtlamış. Sevgiler (Kitapbiryasamtarzi)

Uzun Ömrün Kısa Rehberi PDF indirme linki var mı?

David B. Agus - Uzun Ömrün Kısa Rehberi kitabı için internette en çok yapılan aramalardan birisi de Uzun Ömrün Kısa Rehberi PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan çoğu kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF'leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı David B. Agus Kimdir?

David B. Agus Kitapları - Eserleri

 • Uzun Ömrün Kısa Rehberi
 • Hastalıkların Sonu

David B. Agus Alıntıları - Sözleri

 • Grip aşısı olmak, sadece gribi yenmekle ilgili değildir. Grip olduğunuzda bedeninizde gerçekleşen bir iki haftalık iltihap fırtınası obezite, kalp krizi, felç ve kanser gibi birçok hastalığa yakalanma riskinizi artıracak derecede size zarar verir. (Uzun Ömrün Kısa Rehberi)
 • Meyve- sebze sıkacağını çöpe atın ve yiyecekleri bütün olarak tüketin. (Uzun Ömrün Kısa Rehberi)
 • Hijyen ( El Yıkamanın önemi) Bazı araştırmalar, günde en az beş defa elini yıkayan insanların grip olma olasılığının, daha az yıkayanlara kıyasla %35 daha az olduğunu gösterdi. (Uzun Ömrün Kısa Rehberi)
 • Kendinizden siz sorumlusunuz. (Uzun Ömrün Kısa Rehberi)
 • Sirkadyen ritim, özetle vücudunuzun saatidir. Vücudunuzun kimyasal ve hormonal üretim ve metabolizmasını yaklaşık 24 saatlik döngü boyunca düzenler. Bu, uyku zamanında uyumanızı ve uyanmanız gerektiğinde uyanmanızı sağlar. (Uzun Ömrün Kısa Rehberi)
 • Yürüyüş Yapmanın 10 Nedeni 1. Kilo almayı önleyecek ve belki kilo vereceksiniz. 2.Kanser riskinizi azaltacaksınız. 3. Kalp hastalığı ve felç riskinizi azaltacaksınız. 4. Diyabet riskinizi azaltacaksınız. 5. Zihinsel gücünüzü artıracak ve yaratıcılık kazanacaksınız. 6.Ruh halinizi iyileştireceksiniz. 7. Stres atacaksınız. 8. Doğayla bağ kuracak ve kendinizle ilgili düşüncelere dalacaksınız. 9. Bir fincan kahvenin etkisine eşdeğer bir zindelik kazanacaksınız. 10. Daha uzun yaşayacaksınız. (Uzun Ömrün Kısa Rehberi)
 • Dinlendirici uyku, temiz ve düzenli bir yatak odasıyla başlar. Örtülerinizi haftada bir sıcak suyla yıkayın. Yatağınızı düzgün tutun ve elektronik eşyaları yatak odanıza sokmayın. (Uzun Ömrün Kısa Rehberi)
 • Birçok yüksek nitelikli araştırma, aspirin kullanımının sadece kalp-damar hastalığı riskini azaltmakla kalmayıp aynı zamanda iltihaplanma önleyici gücü sayesinde birçok hafif hastalığı bile engelleyebildiğini onayladı. (Uzun Ömrün Kısa Rehberi)
 • Kahvaltı yapanların genel olarak daha sağlıklı olduklarını ve nadiren kilo sorunları yaşadıklarını biliyoruz. (eğer kilo sorunları varsa, kahvaltı yapmaya başladıklarında fazlalıkları gidecektir.) (Uzun Ömrün Kısa Rehberi)
 • Geçmişi izah edin, şimdiki zamanı teşhis edin ve geleceği görün. (Uzun Ömrün Kısa Rehberi)
 • Defibrilatör, kalbin normal dışı atımının tekrar normal kalp ritmine dönmesini sağlayan araçtır. Fibrilasyona uğramış veya yeni durmuş kalbe elektrik enerjisini şok halinde verildiği takdirde kalp dışarıdan uyarılmış olur ve kasılır. (Uzun Ömrün Kısa Rehberi)
 • spor yapacak zamanı bulamadıklarını düşünenler, er geç hastalık için zaman bulmak zorunda kalacaklardır. (Hastalıkların Sonu)
 • Kalp belki de bedeninizdeki en güçlü, en yenilmez organlardan biri. (Uzun Ömrün Kısa Rehberi)
 • Stresin kalp hastalığına neden olduğunu söylemek artık kulağa klişe geliyor olabilir ama gerçek. Kalp belki de bedenimizdeki en güçlü, en yenilmez organlardan biri, sonuçta her gün 7.550 litre kan pompalıyor ve ortalama 100.000 defa atıyor. (Uzun Ömrün Kısa Rehberi)
 • Cildiniz, beyninizin yakalaşık iki katı ağırlığındadır. (Uzun Ömrün Kısa Rehberi)
 • Sağlıklı olmak için... Düzenli olun. Elinizden geleni yapın. Her gün aynı vakitte yemek yemeniz, uyumanız ve egzersiz yapmanız gerekir. (Uzun Ömrün Kısa Rehberi)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle