Rehin alınan şehit naaşlarının geri alınması talebiyle Ramallah'ta gösteri

Siyonist işgal rejimi tarafından rehin tutulan şehitlerin naaşlarının geri alınması talebiyle, Filistin'in Ramallah şehrinde gösteri düzenlendi.

DÜNYA
PAYLAŞ:

Gösteriye Kudüs'ten ve Batı Şeria'dan şehit ailelerinin yanı sıra, Hamas liderlerinden Hüseyin Ebu Kuveyk ile birçok tanınmış şahsiyet katıldı.

Hüseyin Ebu Kuveyk gösteride yaptığı konuşmada siyonist işgal rejiminin şehit naaşlarını rehin tutmasının çok çirkin bir politika olduğunu söyledi.

Kuveyk, siyonist işgal rejiminin bu politikayı, dünya kamuoyunun ve uluslararası kurumların suskunluğu sayesinde icra edebildiğini vurguladı ve şehit naaşlarının ailelerine teslim edilmesi için işgal rejimine baskı yapılmasını istedi.

İşgal rejimi, şehit edilen Filistinlilerin cenazelerine el koyarak onları yapılacak bir esir değişiminde kullanmak için istismar ediyor. Bazen cenazeleri teslim etmek için ailelerinden yüklü miktarlarda para istiyor, cesetlerin gömülmesi için cenaze merasimleri düzenlenmemesini ve gece yarısından sonra sadece aile fertlerinin katılacağı bir programla gömülmesini şart koşuyor. Bazen de hiçbir şekilde teslim etmeyerek Rakamlar Mezarlığı adı verilen ve kabirlerde kimin gömülü olduğu yazılmayan, sadece her bir kabrin başına bir numara yazılan mezarlığa gömüyor. Bazen de yıllarca morglarda bekletiyor.

2015'te patlak veren Kudüs İntifadası'nın başlangıç gününden bugüne kadar siyonist işgal rejimi tarafından rehin alınan şehit cenazesinin sayısının 89'a çıktığı bildirildi. Onlarca yıldır Rakamlar Mezarlığı'na gömülen şehit cenazelerinin sayısının ise 253 olduğu belirtildi.

İLKHA

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle