Tek başına 72 Kadının Hayalini Gerçekleştirdi

Mardin'in Derik ilçesinde, gönüllü sürüş eğitmeni Sevdet Baki, örnek bir davranışa imza attı. Baki, ilçede bisiklet sürmeyi öğrenmek isteyen kadınlara gönüllü olarak bisiklet eğitimi vermeye başladı.

SPOR
PAYLAŞ:

Mardin'in Derik ilçesinde, gönüllü sürüş eğitmeni Sevdet Baki, örnek bir davranışa imza attı. Baki, ilçede bisiklet sürmeyi öğrenmek isteyen kadınlara gönüllü olarak bisiklet eğitimi vermeye başladı.

19 Mayıs Gençlik Bayramında düzenlenen bisiklet turnuvasında kadın bisiklet sayısının az olmasından dolayı kadınlara bisiklet sürmeyi öğretme kararı aldığını anlatan Baki, 4 ay gibi bir sürede günde sekiz saat çalışarak, mahalle aralarında buldukları boş arazilerde 72 Derikli kadına bisiklet kullanmayı öğreten Baki’nin öğrencileri arasında en çok ev hanımı olsa da aralarında avukat, polis memuru, doktor ve öğretmenler de var.

En büyük isteği Derik merkezinde sadece kadınların katılacağı bir bisiklet turnuvası düzenlemek olduğunu ifade eden Baki, kadınlara bisiklet sürmeyi öğretmekten duyduğu sevinci gazetemize anlattı.

Sevdet'in spora düşkünlüğü çocukken başlamış. İlkokuldayken, Derik'te yapılan tüm koşu yarışlarında hep birinci gelirmiş. Sevdet Baki ''Öğretmenim, çok iyi bir atlet olacağıma inanıyordu ama maalesef ben okuyamadım, görücü usulü 18 yaşında evlendim. Ama doğayı ve sporu hep çok sevdim'' diyor.

İLK GÜNDE 38 BAŞVURU

Kadınlara sosyal medya hesaplarından yaptığı duyuru ile ulaştığını anlatan Baki, ilk ilanda kendisine 38 kadının geri dönüş yaptığını görünce hemen işe koyulmuş.  15 yaş üstü bütün öğrencilerinin, çocukken bisiklet sürme hayaline sahip kadınlardan oluştuğunu işaret eden Baki, “Bu kadınların hayallerini gerçeğe dönüştürmekten daha güzel ne olabilir?“ diyerek bunun için çabalamaktan hiç vazgeçmeyeceğini ifade etti.

Sahanın olmayışı, bisiklet yokluğu, kask gibi malzeme eksikliklerinin kendisini yıldırmadığını ve hiçbir kadını geri çevirmemek için günde bir saat, dönüşümlü olacak şekilde kendi bisikleti ile tüm başvuran kadınlara ders veren Baki, ders verdiği kadınlardan hepsinin de hayallerini gerçeğe dönüştürdüğünü dikkat çekti.

SPOR VE DOĞA KULUBÜ KURDU

Tek bisikletle öğrencilere eğitim verdiğini öğrenen duyarlı bir esnafın da geçen ay kendisi ile sosyal medyadan iletişim kurarak iki bisiklet hediye ettiğini söyleyen Sevdet, Deriklilerin sahip çıkması ile kadınlarla Derik Bisiklet ve Doğa Kulübü’nu de kurdu.

50 KADIN DAHA BEKLİYOR

Kira verecek düzenli bir geliri olmadığı için ilçede kulüp binası açamayan Baki, “Bize destek olmak için bir süre önce ilçe kaymakamı Evren Bey ile görüştük, bize bisiklet ve kask sözü verdi, burada gençlere ve kadınlara tenis de öğretmek istiyorum, Kaymakam bey, spor tesisinin yanına tenis kortu yapabileceklerini de söyledi, umarım gerçekleşir. Bunun yanında kadınlarla bir araya gelebileceğimiz kulübümüze bir yer ve teknik malzeme ihtiyacımız da var. Derikli kadınlara sponsor olabilecek hayırseverlerimiz varsa daha nice güzelliklere bu kadınlarımızla birlikte imza atacağız. 72 kişiye öğrettim ama 50'nin üzerinde bisiklet öğrenmeyi bekleyen kadın var. İlk geldiğim zaman, tepki alacağını düşünüyordum. Çünkü Derik'te olmayan bir şey yapıyorduk. Sokakta bisiklet süren bir kadın düşünün bu burada imkansızdı. Biz bu tapuları yıktığımızı düşünüyoruz. Bu ay içinde 100'e yakın Derikli kadın bisiklet sürebilir duruma gelecek.”dedi.

Birçok spor dalında lisansı olan Sevdet, bisiklet sürmenin kendisi için de ayrı bir yeri olduğunu belirterek duygularını şu şekilde açıkladı:

TABULARI YIKMAK İÇİN YOLA ÇIKTIM

“Ben hep bisiklet kullanırken ruhumu özgür hissettim, rüzgar hep güzel şeyler fısıldadı bana, neden bunu her kadın hissetmeli dedim kendimce  oysa Uzun yıllar bisikletin cinsiyeti oldu, bisiklet hep erkek çocuklarına alındı, bir kadının bisiklete binmesi yadırgandı. Ben bu tabuların yıkılması için böyle bir yola girdim. Çok zorlandım ama sonucunun güzel olacağını biliyordum, tek başına rüzgarı hisseden bir kadın daha kazandığımda yaşadığım tüm zorlukları unuttum. Toplumumuzda hayatı boyunca özgürlüğü kısıtlanan kadınlar kendini rüzgara bırakarak özgür hissediyordu artık ve bu benim içim her şeye bedeldi. Bugün Derik için bisikletin artık cinsiyeti yok ve bisiklet kullanmak isteyen herkese Rüzgarı Hisset diyorum”

MARDİN’DEN DERİK’E BİSİKLET SÜRMEK İÇİN GELİYOR

Bisiklet sürmeyi öğrenmek için Mardin’den Derik’e gelen 37 yaşındaki Fatma Işıker, “Haftanın iki günü Mardin’den Derik’e bisiklet sürmeyi öğrenmek için geliyorum. Bisiklet sürmek benim de çocukluk hayalimdi. Bisiklet sayfasından Servet hoca’yı buldum. Bana da bisiklet sürmeye öğretiyor. Buradaki kadınların hayali bu. ‘Her rüzgar esintisi senin için bir umuttur’ sloganı çok hoşuma gitti. Bu bütün kadınlara Umut teşkil edecek bir çalışma. Bizim coğrafyamızda kadınların, kız çocuklarının bisiklet kullanması mümkün değildi önceden. Sadece erkeklerin yapabildiği bir spordu. İnşallah bunlar da yavaş yavaş yıkılıyor. Sevdet hoca da bunun öncüsü oldu. Kendisine Mardinli kadınlar adına çok teşekkür ediyorum.”dedi.

İMKANSIZI BAŞARDI

Derikli kadınlara destek olmak için gelen Süleyman Aktaş da “Daha önce Derik'te bu şekilde bisiklet süren kadın arkadaşlar görmek imkansızdı. Bu Derik için bir ilktir. Biz bu atmosferi görünce Derik’in geleceği adına sevindik. Sevdet Hocamız Derik'te Mardin'de bir fark yaratmayı başardı. İmkansızı başardı. Burada bisiklet süren kadınlar varsa bunun mimari Sevdet Hocadır.”

BİİSKLET SÜRDÜĞÜME İNANAMIYORUM

Öğrencilerinden olan Avukat Şükran Eser de “Bisiklet sürmek benim içinde büyük bir hayaldi. Ama Şükran Hocamızın gelmesi ile birlikte bu hayali gerçekleştirdik. Ve kimsede inanmıyordu bu hayalimizin peşinde gideceğimizin. Açıkçası çok eleştiri alacağımızı düşünüyorduk. Biz ona hep gönülden destek verdik ve gerçekten yüzlerce kadına bisiklet sürmeyi öğretti. Kendisine canı gönülden çok teşekkür ediyoruz. Derik ilçemize büyük katkıları oldu. Bisiklet sürmek çok güzel bir duygu. Bisiklet sürmenin duygusunu ancak özgürlük kavramı ile anlatabilirim. Derik gibi bir yerde ister istemez baskılar olabiliyor. Kadınlar bisiklet sürebilir mi? diye bir düşünce var. Ama bu düşünceyi hayata geçirdik. Ben bile inanamıyordum. Bisiklet sürmeye geldiğimde de öğrenip öğrenemeyeceğimi kestiremediğim için kendime bisiklet bile almamıştım. Ama kısa sürede öğrendikten sonra hemen ilk işim gidip bisiklet almak oldu.”

ÇOCUKLUK HAYALİNİ 30 YAŞINDA HAYATA GEÇİRDİM

Özlem Alataş: Bana imkansız bir şeymiş gibi gözüküyordu. Ama bunun Sevdat hoca sayesinde başardım. Çocukluk hayalimi 30 yaşında gerçekleştirdim. Aslında 40-50 yaşlarındaki kadınları görünce çok da geç sayılmam

DESTEK VERMEYE GELDİ

52 yaşındaki annesi Zelal, 18 ve 20 yaşlarındaki kız kardeşleri Özlem ile Helin’e bisiklet öğrendiği yere gelerek onlara destek veren Kübra Söylemez de “Buradaki kadınlara destek vermek için geldim. Destek amaçlı buradayım. Ben de bisiklet sürmeye gizli bir şekilde öğrenmiştim. Hatta komşularımızın tepkisine ve beni babama şikayet etmesine rağmen bu tutkumdan vazgeçmedim. Akşam karanlık olunca bisikletimizi alıp sokakta boş yerlerde bisiklet sürüyordum. Bugün burada Sevdet Hoca sayesinde açık bir şekilde kadınlarımız 30 40 50 yaşlarındaki bayanlar gelip burada bisiklet sürmeyi öğreniyor. Ne mutlu bize ne mutlu Sevdat hoca’ya kendisine Mardin ve Derik adına teşekkür ediyoruz.”

52 YAŞINDA İKİ KIZI İLE BİSİKLET SÜRMEYİ HAYAL EDİYOR

Kadınlara bisiklet sürmeyi öğrettiklerini duyduklarında 52 yaşında olmasına rağmen kendisinin de kızları ile birlikte bisiklet öğretilen yere gelen beş çocuk annesi Zelal da kendisinin de bisiklet sürmeyi çok istediğini söyledi. Zamanında kızların bisiklet sürmenin ayıp bir şey olduğunu belirten Zelal, “Bir kızım bisiklet sürmeyi gizliden öğrendi. Diğer iki kızımda burada öğreniyor. Bende 40-50 yıl önceki hayalimi gerçekleştire bilir miyim diye buraya geldim. İnşallah ben de öğrenirim.”dedi.

ÖĞRENCİLERİ İLK ÖDÜLÜ BİLE ALMIŞ

İlçedeki ilk öğrencilerden olan 40 yaşındaki Gülşah Dinler, “Mardin'de düzenlenen bisiklet yarışmasında dereceye girdiğini belirterek, Derik'te imkanların sınırlı olduğunu ve sosyal medyada Sevdet'in duyurusunu görünce hemen mesaj yazdığını söyledi. Sevdet Hoca ile görüştükten sonra hem çocukluk hayalimi gerçekleştirdim hem de bisiklet turnuvasında ilk ödülümüzü aldım.”  Derikli kadınların 'Kıtan' adını verdiği uzun elbisesini giyen Gülşah, beyaz tülbentin üzerine bağlanan mor ipek başlığı ve bisiklet sürüyor.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle