10 Ocak ve Gazetecilik!

Gazetecilik çok ulvi, çok heyecan verici bir meslektir. Bazen bütün bir günün mesaisini harcadığını bir haberin ilgili gazete ya da televizyonun haber bülteninde yayınlanmasının getirdiği mutluluk, harcadığın günün mesaisini yorugunluğunu mutluluğa dönüşmeye vesile olur.

Gün geçtikçe çalışma şartlarının daha çok zorlaştığı gazetecilik mesleğini her dönemde hakkıyla icra etme çabası içinde olan gazeteciler bundan 61 yıl önce yine zor koşulların düzeltilmesi amacıyla başlattıkları çalışmalar sonucunda kazandıkları çalışma haklarına kavuşması nedeniyle kutlanmaya başlanan 10 Ocak gazeteciler günü Basın emekçilerine, ekonomik ve sosyal haklar sağlayan çalışma koşullarını düzenleyen 212 sayılı Kanunun 1961 yılında yürürlüğe girmesinin üzerinden yıllar geçmesine rağmen gazeteciler hala hem ekonomik hem olumsuz çalışma şartları içinde zor şartlar altında yaşananları kamuoyuna objektif ve hızlı bir şekilde aktarma görevlerini hep ön planda tutmuşlardır.

Her ne kadar her yıl Gazetecilerin kutlama günlerinde mesleki sorunlar gündeme getirirse ve sözler verilse de bir gelişme yaşanmadığı gibi sorun ve sıkıntılara yenileri eklenmekte. Özellikle yerel gazeteleri ayakta tutan resmi ilanlarda sıkıntılar yaşanmakla beraber sosyal medyanın yanı sıra internet medyacılığına hala bir düzenleme yapılmamış olması gerçek emek sarf eden gazetecileri zor durumda bırakmakta. Sosyal medyanın hayatımıza girmesi ile herkesin gazeteci olduğu bir ortamda kamuoyu yalan yanlış haberler ile bilgilendirilmekte, algı haberleri yapılmakta, bu durum okuyucu ve izleyici hangi habere inanacağı konusunda tereddüt yaratmakta.

Çok daha güçlü, itibarlı ve ilkeli bir gazetecilik için bir an önce yeni düzenlemeler yapılmasının yanında basın emekçilerine sosyo-ekonomik olarak daha iyi çalışma şartları sağlanıp haber alma özgürlüğü önündeki engellerin kaldırılması basın camiasının beklentileri arasında yer almakta.

Toplum çıkarlarını gözeten, toplum adına hareket eden ve demokratik toplumların vazgeçirmezleri konumuna sahip olan gazeteci meslektaşlarımızın daha çağdaş, daha demokratik ve özgür bir ortamında görev yapmaları, haber alma ve ifade özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılması temennisi ile tüm meslektaşlarımın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutlar başarılarının devamını dilerim.

M. Yusuf Güneş

Muhammed Yusuf Güneş Mardin Life Yayın Grubu

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle