matesis
dedas

Mardin Gezilecek Yerler / Tarihi kentte görülmesi gereken yerler / Nereyi gezmeden dönme

Güneydoğu Anadolu kültürünün mihenk taşı olan Mardin’de, Anadolu’dan geçen tüm uygarlıklardan izler bulmak mümkün…
  • 05.06.2022 12:00
Mardin Gezilecek Yerler / Tarihi kentte görülmesi gereken yerler / Nereyi gezmeden dönme

Verimli Mezopotamya ovasının ortasında yükselen,görkemli bir dağın yamacındaki Mardin, neredeyse Anadolu’dan geçen bütün kültürlerin uğrak yeri olmuş. Binlerce yıllık bir tarihe sahip olan Mardin’de göreceğiniz o kadar çok yer var ki tatilinizi uzun tutmanızda fayda var. Mardin’de gezilecek yerleri merak edenlerin listemize göz atmalarını öneriyoruz.

Müzeler: Mardin’in geçmişinde yolculuğa çıkmak ve kentin tarihi hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlerin ilk uğrak yerlerinden Mardin müzleri. Mardin Müzesi ve Sabancı Kent Müzesi şehirde en çok ziyaret edilen müzeler arasında. Nusaybin ilçesindeki Dara Harabeleri ise geziniz sırasında mutlaka uğramanız gereken duraklardan.

Camiler, Medreseler: Mardin, Anadolu’da yüzyıllardan bu yana dinlerin ve kültürlerin bir arada yaşadığı bir kent. Mardin’de gezerken bir camiinin hemen ilerisinde bir kiliseye rastlayabilirsiniz. Kent pek çok tarihi ibadethaneye ev sahipliği yapıyor. Şeyh Çabuk Camii,Pamuk Camii, Reyhaniye Camii, Latifiye Camii, Melik Mahmut Camii, Kızıltepe Ulu Camii, Mardin Ulu Camii, Muzafferiye Medresesi,Kasımiye Medresesi, Şah Sultan Medresesi, Melik Mansur Medresesi, Savur Kapı Medresesi, Altunboğa Medresesi, Şehidiye Medresesi, Marufiye Medresesi, Hatuniye Medresesi, Zinciriye Medresesi bu yapıların İslam örnekleri arasında en önemlileri.

Kiliseler, Manastırlar: Mardin, Anadolu’daki en önemli Hristiyanlık merkezlerinden biri olmuştur. Yüzyıllar boyunca müslümanlar ile hristiyanlar aynı mahallerlerde yaşamışlar ve yaşamaya devam etmektedirler. Mardin’de pek çok kilise ve manastır hala ayaktadır. Bunlar arasında Deyrülzeferan Manastırı, Mor Gabriel Manastırı, Kırklar Kilisesi, Mor Yakup Kilisesi, Mor Mihail Kilisesi, İzozoel Kilisesi, Mor Yusuf Kilisesi, Mor Evgin Manastırı, Mor Cırcıs Manastırı, Mor Dimet Manastırı görmenizi tavsiye ettiklerimizden.

Kaleler: Mardin’in misafirleri tarafından en çok ziyaret edilen mekanları arasında “Kartal Yuvası” olarak da bilinen Mardin Kalesi bulunuyor. Mardin’de görebileceğiniz diğer kaleler ise Anzavur Kalesi, Marin Merdis Kalesi, Fafih Kalesi ve Rabbat Kalesi.

Çarşılar: Mardin gezinizin en keyifli duraklarından biri de Mardin Çarşıları olacak. Geleneksel el sanatları ürünlerini görebileceğiniz ve kent esnafıyla keyifli sohbetler yapabileceğiniz çarşılarda gezinirken sevdiklerinize hediyeler de alabilirsiniz. Mardin’in en çok ziyaret edilen çarşıları ise Kayseriyye (diğer adıyla Bezestan) ve Revaklı Çarşı.

Mardin Evleri: Mardin denince gözümüzde oluşan görüntülerin pek çoğu Mardin Evleri’ne ait. Kent bir bakıma da bu geleneksel taş evleri ile ünlü. Mardin evlerini geziniz esnasında her yerde görebilirsiniz. Mardin Evleri ile ilgili önemli bir detay da şu: merkezdeki taş evler 1979 yılında kentsel sit alanı ilan edildi.

Editör: Nezir Güneş

Yorumlar

Image
Ziyaretçi
10.11.2023 / 23:23

Biz esim le birlikte 5 kez burdayiz her yerini gezdik her defasinda yeni yerlee goruyiruz cok seviyiruz mardin i artik her yolu ezberledik yeni arkadas lar yaptik ama usanmadik hic burdayiz gitmeden ozledik yine gelecez yine gelecez insaallah

Image
Ziyaretçi
07.11.2023 / 13:49

Bu hafta sonu Mardin Midyat taydık herşeyiyle mükemmel benim ikinci gelişim birde coronadan önceki sene gelmiştim o zaman kalamamıştım sadece şikayetim kart az yerde geçiyor coğu yer peşin istiyor gidip görülmesi gereken yerler tavsiye ederim

Image
Ziyaretçi
06.11.2023 / 00:58

mardine üç kere gittim araba kiraladık çoğu yeri gezip tüm yemeklerinden yedik esnafla sohbet edip süryani lerin şarapların dan içtik inançları ayrı da olsa kardeşçe yaşayan bir tarihi kentimiz mardini mutlaka görün derim selamlar

Image
Ziyaretçi
05.11.2023 / 12:25

Kasımiye Medresesi, Savur Evleri, Beyazsu Piknik Alanı, Midyat Devlet Konukevi, Midyat Telkari sanatı

Yorum Yaz