Ahmet Yorulmaz kimdir? Ahmet Yorulmaz kitapları ve sözleri

Kitapçı, Çevirmen, Yazar Ahmet Yorulmaz hayatı araştırılıyor. Peki Ahmet Yorulmaz kimdir? Ahmet Yorulmaz aslen nerelidir? Ahmet Yorulmaz ne zaman, nerede doğdu? Ahmet Yorulmaz hayatta mı? İşte Ahmet Yorulmaz hayatı...

BİYOGRAFİ
Kitapçı, Çevirmen, Yazar Ahmet Yorulmaz edebi kişiliği, hayat hikayesi ve eserleri merak ediliyor. Kitap severler arama motorlarında Ahmet Yorulmaz hakkında bilgi edinmeye çalışıyor. Ahmet Yorulmaz hayatını, kitaplarını, sözlerini ve alıntılarını sizler için hazırladık. İşte Ahmet Yorulmaz hayatı, eserleri, sözleri ve alıntıları...

Doğum Tarihi:

Doğum Yeri: Ayvalık, Balıkesir, Türkiye

Ahmet Yorulmaz kimdir?

Ayvalık’ta doğdu. İzmir, İstanbul ve Ayvalık’ta gazetecilik yaptı. Ayvalık’ta, ancak sekiz ay yaşatabildiği bir gazete çıkardı. 1963’te Geylân Kitabevi’ni kurdu. Otuz üç yıl aralıksız kitapçılık yaptıktan sonra, yazabilmek ve çevirebilmek amacıyla emekli oldu. Çağdaş Yunan edebiyatından bugüne değin, büyükler için, Kostas Tahçis’ten Üçüncü Düğün Çelengi’ni; Stratis Çirkas’tan Bomba Nurettin’i; Menis Kumandareas’tan Eski Tüfekler’i; Vasilis Vasilikos’tan Üçlü Bir Aşk Hikâyesi’ni; Kostas Tomanas’tan Eski Selânikliler’i; Despina Tomazani’den Konuşmayan Su-Erotik Masal’ı çevirdi. Yunan öykü antolojisini hazırladı. Çocuklar için, ünlü savaş karşıtı Stratis Mirivilis’ten Post Avcısı’nı; Ellis Aleksiyu’dan Tombik ile Zıpzıp adlı romanları çevirdi. Yine Yunancadan Öldürülenin Eli ve Mucizeler Avlusu adlı iki sahne oyununu dilimize kazandırdı. Çevirdiği çok sayıda hikâye ve şiir Varlık, Türk Dili ve başka dergilerde yayınlandı. Asım Bezirci’nin, Dost Türk-Yunan şairlerinin Diliyle Barış isimli kitabında çevirilerine geniş yer verildi. Yazarın birçok kez basılan Ayvalık’ı Gezerken adlı monografisi ve Ayvalık’a gelip giden ünlüleri anlattığı Portreler adlı kitapları vardır. Savaşın Çocukları, yazarın ilk romanıdır. Köklerinden sökülüp atılanların dramını anlatan üçlemenin bu birinci kitabından sonraki romanı Kuşaklar ya da Ayvalık Yaşantısı, üçlemenin son kitabı ise Girit’ten Cunda’ya adını taşımaktadır.

Ahmet Yorulmaz Kitapları - Eserleri

  • Savaşın Çocukları
  • Girit´ten Cunda´ya
  • Ayvalık´ı Gezerken
  • Kuşaklar Ya da Ayvalık Yaşantısı
  • Cunda Yolu Ayvalık´tan Geçer
  • Ulya: Ege'nin Kıyısında
  • Ayvalık´tan Cunda´dan

Ahmet Yorulmaz Alıntıları - Sözleri

  • "...Ana yola inin. Çamlık'a doğru beş dakika daha yürüyünüz. Kara tarafında Ayvalık Belediye Parkı.. Girin kapıdan içeri.. Sağdaki ve soldaki kaidelerde yatar durumda küçük iki arslan heykeli karşılayacaktır sizi. Ortalarındaki yolu yürüyün, yürüyün en yukarıya, parkın arka duvarına yakın bir yere çıkın. Denizden yana dönün.." Ayvalık'ı Gezerken -Ahmet Yorulmaz- (Ayvalık´ı Gezerken)
  • "İnsanlar ikiye ayrılabilir. Ayvalık'ı görüp ona bağlananlar, ondan vazgeçemeyenler... Bir de henüz Ayvalık'ı görmemiş olanlar ama yolu bir gün mutlaka Ayvalık'a düşecek olanlar... -" Ahmet Yorulmaz"- (Ayvalık´tan Cunda´dan)
  • Bırakalım bunları savaşların canı cehenneme! Ölen insanlar, yıkımlar, kıyımlar, açlıklar, hastalıklar göz önünde tutulursa savaşın sözü mü edilir? Adı kurusun! (Savaşın Çocukları)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle