Anuk: Engelsizler, engellilere engel olmasın!

Sakatlar Derneği Mardin Şube Başkanı Hasan Anuk, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle bir mesaj yayımladı.

YAŞAM
PAYLAŞ:

Mardin Sakatlar Derneği Başkanı Hasan Anuk, Her yıl 10 - 16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Engelliler Haftasının, engelli bireylerin ve ailelerinin sorunlarına dikkat çekilmesi, engelli bireyler için yapılması gerekenlerin gündeme getirilmesi ve sorunların çözüm yollarının irdelenmesi farkındalık oluşturulması açısından önemli bir zaman dilimi olduğuna dikkat çekti.

Engelleri aşmanın bir inanç meselesi olduğuna işaret eden Başkan Anuk, Başarının anahtarı öncelikle inanmaktır. Başarılarıyla bizleri gururlandıran, azim ve kararlılıklarıyla herkese ilham kaynağı olan engellilerin bunun en güzel örneğinin olduğunu ifade eden başkan Anuk,

"Covid-19 salgını nedeniyle, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da maalesef hafta kapsamında engelli bireylere yönelik düzenlenecek sosyal etkinlikler çok sınırlı olacaktır. Ancak engelli insanlarımızın sadece böylesi özel gün ve haftalarda hatırlanmaması gerektiğini hepimizin bilmesi gerekiyor. Engelliler olarak bizler; yalnızca bir gün hatırlamak yerine her günü toplumun içinde hak ettiğimiz yerde mümküm olan en iyi  yaşam şartlarına sahip olmak, etkin bir şekilde ekonomik ve sosyal hayatın içerisinde yer almak gibi doğal bir hakkımızın olduğunu düşünüyoruz. Engelli kardeşlerimizin ve ailelerinin sağlık, eğitim ve çalışma hayatı ve istihdam edilmeleri gibi doğal ve temel haklardan eşitlik içerisinde yararlanabilmeleri için hepimizin üzerimize önemli görevler düşüyor. Birçok engelli vatandaşımızın, fırsat ve imkân verildiği taktirde ne kadar başarılı olabileceklerini, gurur duyulacak işlere imza atabileceklerini değişik başarı hikayeleriyle hepimiz görmüş ve buna şahit olmuş durumdayız. Engellilerimizin kendi kendilerine yetebilen, kimseye muhtaç olmayan koşullar içerisinde, sağlıklı, mutlu ve başarılı bir hayat sürmeleri en büyük beklentimizdir. Bu konuda yaşadığımız kadim şehir Mardin başta olmak üzere; engellilerimizin yaşadığı her şehirde O şehrin mülki idare amirlerinin, belediyelerin ve ilgili bütün kurum ve kuruluşların engellilerin yaşam konforuna katkıda bulunacak somut proje va çalışmalarla destekte bulunmaları en büyük temennimizdir." dedi.

Türkiye’de bulunan engellilerin önemli bir nüfus orantısı oluşturduğunu kaydeden Anuk, Mardin’de 87 bin engellinin bulunduğununa işaret ederek yaptığı açıklamasında Mardin Sakatlar Derneği'ne üyelik kayde bulunan engelli sayısının ise 15 bini bulduğunu kaydetti.

Başkan Anuk açıklamalarının son bölümünde; Engellilik, kader, utanılacak, hayata küsülecek ve gizlenecek bir durum olmadığı gibi, hiç kimsenin ilerde engelli olmamak için bir garantisinin bulunmadığına vurgu yaparak açıklamasını şöyle tamamladı: "Kendilerini engelsiz gören etkili ya da yetkili her kim varsa engellilere engel olmadığı taktirde, engelli bireyin aşamayacağı hiçbir engeli engel olarak görmüyoruz. Siz engel olmayın engel de engellilikte engel olmaktan kalkacaktır. Bu nedenle, sağduyulu, haklara saygılı ve yardımlaşmayı seven bir toplum olmalı, engellilerin sorunlarını paylaşmak ve engelleri onlarla birlikte aşmak; hepimizin ortak görevi olmalıdır. Bu duygu ve düşüncelerle Mardin Sakatlar Derneği Başkanlığı olarak, bütün engelli kardeşlerimi ve ailelerinin 10-16 Mayıs Engelliler Haftasını en kalbi duygularımla kutlar, sağlıklı, mutlu, yaşam sevinci içerisinde geçecek güzel günler temenni ediyorum.”

Dünyanın en uzun adamı da oyunu açıkladı! EVET mi HAYIR mı? -  Medyafaresi.com Mobil

Mardin Haberleri - Mardin'de Sakatlar Derneği'ne hırsız girdi - Yerel  Haberler

Anuk: İş Kurmak isteyen engelli 50 bin lira hibe verilecek | Mardin Life

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle