aşı

Bakan Koca'dan 3. doz için Turkovac çağrısı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Turkovac’ı Türkiye’nin hizmetine sunmaya hazırlanıyoruz. Daha önce 2 doz aşı yaptırmış, COVID-19 geçirmemiş, 18-59 yaş arası sağlıklı herkes bize destek olabilir" dedi.

DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Tüm varyantlara karşı savunma sağlayan koronavirüs aşısı geliyor! Yan etki riski de oldukça düşük

ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü'nün desteğini alan bir şirket, vücut içinde kendi kendine gelişerek olası virüslere karşı adapte olan mRNA bazlı bir koronavirüs aşısı geliştirdiklerini duyurdu. Bu aşının çok daha az miktarda dozunun insanlara enjekte edilebileceğini belirten bilim insanları, "Daha az doz verileceği için potansiyel olarak yan etki riski de düşecek" ifadesini kullanıyor.

DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Hamileler Dikkat! Çocuğunuz için kendinize daha da dikkat etmelisiniz! Delta varyantı hamileleri ağır etkiliyor

Son 2 ayda 9 hamile kadın koronavirüsten hayatını kaybetti. Yapılan araştırmalar da koronavirüsün hamilelerde 22 kat daha ölümcül olduğunu gösteriyor. Uzmanlar, hamilelerin aşı yaptırması gerektiğinin önemine dikkati çekiyor.

DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Yan etkileri görülmedi! TURKOVAC’ın faz 3 çalışmasında yan etki görülmedi

Yerli inaktif COVID-19 aşısı TURKOVAC'ın klinik çalışmaları devam ediyor. 46 gönüllüye uygulanan aşılarda herhangi bir yan etki görülmedi. Seri üretime kış gelmeden başlanması planlanıyor.

DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Aşı ve PCR testi nerede zorunlu, nerede değil?

Salgınla mücadele kapsamında 6 Eylül’den itibaren birçok yere girişte aşı ve PCR testi zorunluluğu getirildi. Peki, bu zorunluluk nerelerde geçerli? Detaylar haberimizde…

DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Aşı olmamış kişilere aşı kartı çıkaran 3 hemşire tutuklandı

İstanbul'da COVID-19 aşısı olmamış kişileri para karşılığında aşı olmuş gibi gösterdikleri iddiasıyla gözaltına alınan 6 şüpheliden 3'ü tutuklandı.

DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Koronavirüsten 8 ferdini kaybeden aileyi aşı önceliği kurtardı

Rize'nin Güneysu ilçesinde koronavirüs nedeniyle 6 ayda 8 ferdini kaybeden, ailenin aşı önceliği çağrısı üzerine İl Sağlık Müdürlüğü hareket geçti. 25 üyesi aşılanan ailede yeni vakaya rastlanmadı.

DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Türk Hava Yollarından önemi 6 Eylül hatırlatması

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, iç hatlarda 6 Eylül'den sonra seyahat edecek yolcuların ya aşı kartını ya da PCR testinin negatif olduğunu ibraz edeceğini belirtti.

DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Delta varyantı gebelerde ölüme yol açabiliyor

Delta varyantı gebelerin COVID-19'u ağır geçirmesine hatta ölümüne neden oluyor. Uzmanlar, hamilelere yeni tip koronavirüsün (COVID-19) delta varyantının daha ağır geçmesi nedeniyle aşı çağrısında bulundu.

DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Prof. Dr. Necmi İlhan: "PCR testleri koronavirüsle mücadeleye olumlu yansıyacak"

Koronavirüs aşılamasında yaş grupları düşürüldü, PCR testi uygulaması 6 Eylül'de devreye girecek. Uzmanlara göre bu uygulamalar hem okul sürecine olumlu yansıyacak hem de kış döneminin olası risklerini ortadan kaldıracak.

DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Yeniden kapanma olacak mı? sorusuna Bakan Koca'dan şok açıklama!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca aşı, aşılama ve yüz yüze eğitim ile ilgili merak edilenleri yanıtladı, “Salgın nedeniyle kapanma düşünmüyoruz, gündemimize almıyoruz” dedi. Koca, varyantların ülkemizde yayıldığına ve bulaşı artırdığına dikkat çekti.

DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Aydoğan'dan Aşı Çağrısı!

Vaka sayılarının artması ve aşı olma oranının az olduğu Mardin'da kırmızı alarm verilmiş durumdu. Kentteki Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri ve Siyasi Parti İl Başkanlarınca vatandaşlar aşı olmaya davet ediliyor. Son olarak DEVA Parti Mardin İl Başkanı Mesut Aydoğan tarafından açıklama yapıldı.

DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Yüz yüze eğitim nasıl başlayacak?

Öğrenciler, uzun bir aradan sonra 6 Eylül'de tam zamanlı yüz yüze eğitime başlayacak. Eğitim, tüm kademelerde haftada 5 gün olacak. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yeni eğitim öğretim yılı öncesinde alınan tedbirleri açıkladı.

DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Mardin´de Yoğun Bakım Servisinde Doluluk Oranı %90´ı Geçti!

Mardin İl Sağlık Müdürü Saffet Yavuz, kentteki hastanelerin yoğun bakımlarında doluluk oranının yüzde 90'a ulaştığını söyledi

DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

"Aşı olmayanı ücretsiz izne çıkaracağız" diyen belediye başkanı, tepkiler üzerine paylaşımını kaldırdı

Gülşehir Belediye Başkanı Fatih Çiftçi sosyal medya hesabından yaptığı "Aşı olmayan personellerimizi ücretsiz izne ayıracağız" paylaşımını gelen tepkiler üzerine kaldırdı.

DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Çocuklara da aşı uygulanacak mı?

Çok sayıda Avrupa ülkesinde çocuklar aşılanıyor. Türkiye'de de 12-17 yaş arasındaki çocukların aşılanması gündemde. Uzmanlar, ek hastalığı olan çocuklarda koronavirüsün ağır seyrettiğini söylüyor.

DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Yoğun bakımlarda hasta sayısı artıyor

Son 10 gündür hasta sayısı 20 binin üzerinde seyrediyor. Vaka sayısına paralel olarak yoğun bakımda yatan hasta sayısı da artıyor. Yoğun bakımdakilerin yüzde 95'i ise aşısız ya da aşısı tamamlanmamış hastalardan oluşuyor.

DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Aşıyla ilgili doğru bilinen yanlışlar

Koronavirüsle mücadelede yaklaşık 2 yıl geride kaldı. Bu süreçte dünya aşıya kavuştu. Ancak aşıyla ilgili bilimsellikten uzak kaygılar devam ediyor. Peki en yaygın endişeler, doğru bilinen yanlışlar neler? Tüm bunları uzmanıyla konuştuk.

DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Bakan Koca'dan Biontech ricası: "Randevu almadan gelmeyin"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Biontech aşısının üretiminde yaşanan aksama sebebiyle aşıyı tercih edenlerin aşı olmaya randevu almadan gelmemesini rica etti. Koca, Sinovac'ta aksama olmadığını söyledi.

DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Rüyada Aşı Olmak ne demek? Rüyada Aşı Olmak ne anlama gelir?

Rüyada aşı olmak ve aşı yaptırmak ne anlama gelir? Bir kişinin rüyasında iğne olması veya aşı olduğunu görmek ne demek? Rüyada hemşire görmenin tabiri nedir? Rüyada aşı görmenin ihya ve diyanet tabiri nasıldır? İşte rüyada aşı olmanın ve iğne yapmanın rüya tabiri...

DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ