BAŞVURU FORMU! 2022 Güvenlik Korucusu alımı yapılacak mı? Köy Korucusu Nasıl Olunur?

AK Parti Adıyaman Milletvekili Muhammed Fatih Toprak yeni 4 bin 500 güvenlik korucusu alımı yapılacağını açıkladı. Peki hangi illerde korucu alımı yapılacak? Korucusu olmak için gereken şartlar nelerdir? Korucu alımı başvurusu nasıl yapılır? Köy korucusu başvurusu şartları nedir? Nasıl güvenlik korucusu olunur? İşte koruculuk ve korucu alımı hakkında merak edilen bütün detaylar...

İŞ İLANLARI

AK Parti Adıyaman Milletvekili Muhammed Fatih Toprak 4 bin 500 güvenlik korucusu alımı yapılacağının müjdesini verdi. Mecliste, güvenlik korucularının maaşları ve sosyal haklarında yapılan iyileştirmeler hakkında bilgi veren Toprak, şu anda 55 bin 591 köy korucusu olduğunu ve bu sayının yakın bir zamanda 60 bine çıkartılacağının müjdesini verdi. Korucu alımına ilişkin yaptığı açıklamada şu bilgileri paylaştı;

Güvenlik korucularımızla ilgili Hükûmetlerimiz döneminde birçok çalışma yapıldı. Bunlardan bazılarını sizlere arz etmek isterim. 2021 yılı Nisan ayı itibarıyla 55.591 güvenlik korucumuz şu anda görev yapmaktadır, bu sayı yakın tarihte 60 bine kadar ulaşacaktır. Güvenlik korucularımızın primleri tamamen devletimiz tarafından karşılanmaktadır. 2017 tarihi itibarıyla sigortalı sayılmışlardır.

2021 yılı korucu maaşı ne kadar oldu?

GÜVENLİK KORUCUSU MAAŞI NE KADAR?

Güvenlik korucularımızın 2013 yılında yaklaşık 900 TL olan aylık ücretleri kademeli olarak 2.617 TL’ye yükseltilmiştir. Emekli olan korucularımızın çocukları ve kardeşleri güvenlik korucusu olarak istihdam edilmiştir. Bunlar güvenlik korucularımıza sunduğumuz çalışmalardan bazıları. Çalışmamız yine devam ediyor, güvenlik korucularımızın aylık ücretlerinin asgari ücretin üstüne çıkarılması ve göstergeyle ilgili bir çalışmamız var, yakın tarihte Meclisime gelecek. Muhtemelen İYİ Parti milletvekili arkadaşlarımız bundan haberdar oldular, “Buradan nasıl pay çıkarabilirim?” hesabıyla böyle bir araştırma önergesi verdiler” dedi.

Bu konuda güvenlik korucularının ve polis veya diğer kolluğun özlük hakları ve maaşla alakalı iyileştirmeler konusunda bir talebini hatırlamak için onların şehit olmasına gerek yok. Al bayraklı tabutlar önünde bu konuşmaları yapmamıza gerek yok değerli arkadaşlarım. Onların sağ olduğu dönemlerde de içlerinde bulunduğu mağduriyetlerin bir an evvel giderilmesi için Parlamento olarak, Hükûmet olarak hepimizin üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmemiz gerekiyor.

Bu anlamda özellikle köy korucuları da biliyorsunuz terörle mücadelede özellikle PKK’yla Güneydoğudaki yapmış oldukları mücadelelerde çok önemli görevler üstleniyorlar ama ne yazık ki özellikle yıllardır talep ettikleri maaş ve özlük hakları konusunda herhangi bir iyileştirme olmuyor. Kendileri bu konuda çok ciddi platformlar kurdular, gerek sosyal medyada gerek geçen hafta içerisinde Grup Başkan Vekillerini, Parlamentodaki siyasi partileri ziyaret ettiler, daha öncede de sorunlarını ayrıntılı bir şekilde dile getirdiler. Bunlardan birkaç tanesini burada da onların talepleri doğrultusunda dile getirmek istiyorum.

KÖY KORUCULARININ TALEPLERİ NELERDİR?

Onlar sadece Köy Kanunu’nun ilgili maddesinin ötesinde, köy koruculuğuyla ilgili bir temel yasayla, bir özel kanunla bunun düzenlenmesini istiyorlar. Bir başka kanuna atıf yaparak kendilerinin özlük hakları veya maaş iyileştirmeleriyle alakalı bir düzenlemeyi talep etmiyorlar değerli arkadaşlarım. Bunun haricinde, maaşla alakalı -özellikle asgari ücretin çok çok üzerinde- özellikle tazminatlarla alakalı, maaşa endeksli SGK primlerinde, kısa vadeli sigorta kolundan yararlanmakta, terör tazminatlarından yararlanma konusunda, emeklilikle toplu tazminatta ciddi iyileştirmeler istiyorlar. Emeklilik yaşının özellikle 50 yaşa indirilmesi konusunda ciddi talepleri var. Bu konuda ayrıntılı olarak Sağlık Yönetmeliği’yle alakalı, orduevlerine girişle alakalı, silah taşımayla alakalı, yurt dışı görevlendirmelerinde harcırahlarla alakalı ciddi talepleri var. Bunları üç dakika içerisinde dile getirmem mümkün değil ama bir kere daha ifade ediyorum: Bu konuda, Parlamentoda diğer her siyasi parti grubunu ayrıntılı bir şekilde ziyaret ettiler. Kendi üzerimize düşen sorumluluğun gereğini yerine getirmeliyiz.

KORUCULUK ALIMI BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR? KİMLER BAŞVURABİLİR?

 • T.C. vatandaşı olmak
 • Türkçe okur-yazar olmak
 • Askerliğini yapmış olmak 22 yaşından küçük 60 yaşından büyük olmamak
 • Kamu haklarından mahrum bulunmamak
 • Bir suçtan dolayı hüküm giymemiş olmak
 • Yıkıcı, bölücü ve irticai faaliyetlere karışmamış olmak İyi huylu tanınmış bulunmak ve herkesle kavga çıkarmamak
 • Sarhoşluk gibi huysuzluklara sahip olmamak
 • Görev yapacağı köyde ikamet ediyor olmak
 • Görevini yapmasına engel olacak vücut veya akıl hastalığı veyahut vücut sakatlığı ile özürlü bulunmadığını sağlık raporu ile belgelemek.
 • Güvenlik Korucuları açılacak eğitim programlarına katılmak zorundadır.

KORUCULUK BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

Her il/ilçede başvuru evrakları değişkenlik gösterebilir. En son Kayabağlar Kaymakamlığı'nın ilan ettiği korucu alımında başvuru için gerekli olan evraklar aşağıdaki gibidir:

 1. Nüfus kimlik kartının tasdikli bir örneği ve vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 2. Diploma sureti.
 3. Erkek adaylar için askerlik görevini yapmış ya da 1111 sayılı Kanuna göre muaf olduğuna dair belge,
 4. Resmi kuruluşlardan alınmış, güvenlik koruculuğu yapmasına ve silah kullanmasına mani bir sağlık sorunu olmadığını gösterir sağlık kurulu raporu,
 5. Son bir yıl içerisinde çekilmiş 6 adet cd ile biyometrik fotoğraf.
 6. Yaş düzeltmesi yaptıranlar için yaş düzeltme belgesi

2021 Köy Korucusu (Güvenlik Korucusu) Nasıl Olunur, Başvuru Şartları Neler? 2021 Korucu Maaşı Ne Kadar?

2021 Korucu Alımı İlanı Duyurusu Yapılan İlçeler:

HANGİ İLLERE KORUCU ALINACAK?

AK Parti Adıyaman Milletvekili Muhammed Fatih Toprak 2021 yılında yeni 4 bin 500 güvenlik korucusu alımı yapılacağını açıkladı. Ancak henüz hangi il ve ilçelerde alım yapılacağı ile ilgili bilgi verilmedi. 

Siz hangi il ilçeye korucu alımı bekliyorsunuz? Yorum kısmı aşağıda.

Bu kapsamda ilk korucu alımı ilanı yayınlandı. Şırnak İli Beytüşşebap İlçe Jandarma Komutanlığı emrine Güvenlik Korucusu alımı yapılacağı açıklandı. Şırnak Beytüşşebap korucu alımı ile ilgili bütün detaylar için tıklayınız.

KORUCU ALIMLARI NASIL OLUYOR?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, geçtiğimiz dönemde yaptığı açıklamada korucu alımları hakkında, Jandarma 'ya korucu alımlarının hemen hemen hepsi , emekli olan korucuların çocukları, kardeşleri, akrabaları ve referans olduğu kişilerden oldu. Emekliye ayrılacak bir jandarma korucusu, ya kendi oğlunu kızını ya da bir akrabası ile tavsiye edeceği kişiyi kendi yerine aldı ve öyle emekli oldu detaylarını vermişti. Açıktan korucu alımlarının az olmasının nedeni ise budur.

KORUCU ALIMI İLANI NASIL VE NE ZAMAN YAYINLANIR?

Korucu alımı yapmak isteyen ilçe jandarma teşkilatı, alacağı personelde aradığı şartları ve başvuru kılavuzunu ilçe kaymakamlığa gönderir. Kaymakamlığa gelen kılavuz yayımlanır ve başvurular alınmaya başlar. Siz de bulunduğunuz ilçenin kaymakamlık resmi internet adresini takip edebilirsiniz. Yeni korucu alımı ilanları yayınlandığında sitemizden takip edebilirsiniz.

2021 YILI KORUCU MAAŞI NE KADAR OLDU?

Binlerce köy korucusunun merakla beklediği 2021 korucu maaşı belli oldu. 2021 yılı korucu maaşları için tıklayınız. 

YORUMLAR

 • Bingöl sancak balıklı çay köyüne alım ne zaman

  Ağrı merkez için var mı

  Bende gövenlik kurucu olmak istiyorum 7 sene başvuru yaptım almadılar beni bir emekli kurucunun bana verdiği kadroyu malesef başkasına verdiler ve çok torpil dünüyor du

  Hatay antakya için var mı

  Van gevaş barışık mahalesi kadru istiyuruz

  Kastamonu'da da olsa alım lar çok güzel olur

  Bitlis Mutki yazıcık köyünde korucu olmak istiyorum

  Bitlis yazıcık köyünde korucu olmak istiyorum

  Adıyaman Samsat ilçesi içinde var mıdır acaba korucu alımı

  Hatay antakya için varmı guvenlik koruyucu alimlari

  Selamın aleyküm güvenlik koruyucu başvurusunu nasıl ve nereden yapılıyor bilgi verirseniz. Teşekkür ederim

  Hatay/Erzin Başlamış köyü

  Aslen Manisa akhisarliyim Hakkari merkezde oturuyorum bu işi yapmak istiyorum

  Hakkari şemdinli

  Hakkari yuksekova büyükçiftlik köyü alim gelsin 4 senedir bekliyoruz

  Şanlıurfa Bozova Kepirce köyü

  Adıyaman Kahta köy korucusu alımı ne Zaman görev almak istiyorum saygılar sunarım

  Van Bahçesaray akyayla konuk mezrası korucu alımı yapılacakmı bilgisi olan varmı

  Diyarbakır Çermikte Ne Zaman Koruyucu Aalımı Olacak

  Orakci

  Gürpınar sütlüce mahallesi

  Diyarbakır kayapınar'da korucu alımı niye açılmıyor

  Diyarbakır ergani kaç yıldır gönülüyüm gönülülrrin sesini duyun sayın yetkililrr kadro gelmesini istiyoruz saygılar

  Iğdır yaycı köyüne ne zaman korucu alınacak

  Iğdır yaycı köyüne ne zaman korucu alınacak 2 senedir askerden gelmişim korucu alımını bekliyorum ığdır yaycı köyüne ne zaman korucu alınacak

  İyi günler kolay gelsin Şanlıurfa Viranşehir demirci mahallesi köy korucu alımı ne zaman baslıyor

  • Şu anda yok bekliyoruz

  Mardin derik subasi köyü kurucu olmak istiyorum babada amcamla daha önce yaptılar emekli oldu bende bu görevi yapmak istiyorum

  Van Erciş Kadir Asker köyüne korucu alimi

  D bakırdan köy korucu alımı nezandir acaba

  • Para için kendinizi satarsınız

   • Olmadı seni satarız sıkıntı yok bu sayfaya girdiğine göre senin niyetin var caz yapma

  D bakırda köy korucu alımı varmı

  Van Gürpınar

  • Van gurpinara 2 yıldır bekliyoruz alım yok

   • PARA PARA

  • Elif hanım dusunceniz güzel olursunuz başvuru yapmak için takip edebilirsiniz

  Van Erciş Kadir Asker köyü de hiç korucu nezaman verecekler

  Mardin Dargeçit korocu alımı olacak mii

  Muş malazgirtte mollabaki köyündeyim korucu olmak istiyorum köyümzde hiç korucu yok olmak istiyoruz yardımcı olrmusunz bu önümüzde ki ayllar içerisinde alım olursa bi bilgi Alabilirmiyiz..

  van kurubas

  Van ipekyolu için alım yapılsın

  Selamaleyküm Gaziantep nurdağı ilçesindenden korucu olmak istiyorum uzmaliği renk köründen kaybettim çok üzüldüm korucu olmak istiyorum saygilarimla selamlarimi sunarim

  Hatayda köy korucusu alnmasını istiyoruz

  SİİRT ŞİRVAN

  Siverek yukarı beşyamaç köyüne neden korucu alınmıyor acaba tüm köylerden alınıyor bizim köy niye yok hayırdır acaba

  Igdir tuzluca karakoyun köyüne ne zaman verilecek 3 yıldır bekliyoruz

  Şırnak Beytüşşebap

  Şanlıurfa Siverek ne zaman korucu alımı olacak

  Ardahan göle kuzupınarı köyünde ikamet ediyorum korucu alımında köyümüzünde faydalanmasını istiyoruz

  Sayın bakanım muş malazgirt köyü olarak mollabaki köyü korucu olmadığı için ve alım olursa köyü müzde korucu olmak istiyoruz burdan yardımcı olan herkese dyrurum saygılarım la .

  Diyarbakır bismil koruyucu olmak istiyorum

  Hatay Kırıkhan köy koruyucusu alımı olacakmı

  Mardin Ömerli

  Ben Hakkari merkez de ikamet etmekteyim sn bakanım benim babam 2011 yılında vefat etti ben bir şehit çocuğu olarak babamın görevini yerine getirmek istiyorum 5 yetim var elimde 3 defa başvurdum vermediler saygılarımla

  Mardin Kızıltepe ye alım ne zaman gelecek 4 yıldır bekliyoruz

Yorum Ekle