Berkyaruk Ne Demek? Berkyaruk İsminin Anlamı Nedir?

Berkyaruk, Büyük Selçuklu Devleti Sultan Melikşah'ın en büyük oğludur. Peki Berkyaruk ne demek? Berkyaruk isminin anlamı nedir? Kısaca Berkyaruk ismi ne demek?

BİLGİ SAYFASI
PAYLAŞ:

Tarihi diziler sayesinde unuttuğumuz gizli tarihimizi merak ediyor ve daha çok araştırmaya başlıyoruz. Her biri birbirinden kıymetli olan, İslam'a ve Müslümanlara güven düşmana ise korku veren Büyük Selçuklu Sultanlarından bir isim, büyük bir şahsiyet Berkyaruk bin Melikşah...

BERKYARUK NE DEMEK? BERKYARUK İSMİNİN ANLAMI NEDİR?

Büyük Selçuklu Devleti döneminde kıymetli anlamlar barındıran, günümüzde çokca kullanılmayan birçok manidar kız ve erkek isimleri kullanılmıştır. Peki Sultan Alparslan oğlu Sultan Melikşah'ın, en büyük oğluna verdiği "Berkyaruk" isminin anlamı nedir?

Berkyaruk İsmini Anlamı Nedir?

  • Büyük Selçuklu Sultanı olan Sultan Berkyaruk'un isminin anlamı güçlü, kuvvetli, sağlam ve göz aydınlığı veren bir erkek ismi olarak verildiği düşünülmektedir. Çünkü Berk "sert, katı, sağlam, kuvvetli" anlamına, Yaruk ise "ışık, aydınlık, parlaklık, parıltı" anlamına gelmektedir. İkiside Türkçe kökenli isimlerdir ve erkek ismi olarak tercih edilmektedir.

İsimlere bakıldığı vakit ne kadar ince düşünülüp konulduğu görülmektedir. Erkeklerde güç, kudret, sağlamlık anlamında birçok isim kullanılmış olup kızlarda ise zarafet, haya, nezaket anlamları barındıran isimler tercih edilmiştir.

BERK VE YARUK NE DEMEK?

  • Berk Ne Demek?

Türk Dil Kurumu sözlük anlamı itibariyle Berk "sert, katı, sağlam, kuvvetli" anlamlarına gelmektedir. Türkçe kökenlidir. İsim anlamı olarak ise kişinin hayatta daha güçlü ve sağlam duracağına dair bir anlam taşır. Erkek ismi olarak kullanılmaktadır.

  • Yaruk Ne Demek?

Yaruk, ışık, aydınlık, parlaklık, parıltı anlamlarına gelmektedir. Yaruk ismi; Türkçe kökenli olup bir erkek ismidir.

İki ismi birleştirdiğimiz vakit Büyük Selçuklu Sultanı olan Sultan Berkyaruk'un isminin anlamı güçlü, kuvvetli, sağlam ve göz aydınlığı veren bir erkek ismi olarak verildiği düşünülmektedir.

(Sultan Berkayaruk Resmi Temsili)

BÜYÜK SELÇUKLU SULTANI BERKYARUK KİMDİR?

  • Berkyaruk Ne Zaman Doğdu?

Berkyaruk, Muharrem 474’te (Haziran 1081) İsfahan’da doğdu. Büyük Selçuklu Devleti Sultan Melikşah'ın en büyük oğludur. Annesi, Selçuklu asıllı Emir Yakuti’nin kızı ve Azerbaycan Emiri İsmail’in kardeşi olan Zübeyde Hâtun'dur. Sultan Melikşah tarafında oldukça sevilen Berkayaruk güçlü ve başarılı bir Meliklik dönemi geçirmiştir. Kendisinden sonra çok küçük yaşlarda tahta geçirdiği II. Melikşah adında bir oğlu vardır.

  • Berkyaruk Ne Zaman, Nasıl ve Nerede Öldü, Vefat Etti?

Bütün Selçuklu topraklarında devlet otoritesini yerleştirip huzur ve sükûnu sağladığı bir sırada vereme yakalanan Berkyaruk, bir sedye içinde İsfahan’dan Bağdat’a götürülürken yolda ağırlaştı ve hayatından umut kesince emîrleri yanına çağırıp beş yaşındaki oğlu Melikşah’ı veliaht, Emîr Ayaz’ı da ona atabeg tayin etti. Oğlunu emîrlerin himayesinde Bağdat’a gönderirken kendisi de İsfahan’a dönmek üzere yola çıktı ve Burûcird yakınlarında öldü (2 Rebîülâhir 498 / 22 Aralık 1104). Cenazesi İsfahan’a götürülerek atalarının gömülü olduğu türbede defnedildi, yerine oğlu Melikşah geçti.

  • Berkyaruk Nasıl Biriydi?

Bazı tarihçiler ondan adaletli, faziletli, sabırlı ve yumuşak huylu bir hükümdar olarak bahsederlerken bazıları da içki ve eğlence düşkünü olduğunu kaydederler.

BERKYARUK'UN ANNESİ

Berkyaruk'un annesi Selçuklu asıllı Emir Yakuti’nin kızı ve Azerbaycan Emiri İsmail’in kardeşi olan Zübeyde Hâtun'dur.

Babası Çağrı Bey'in oğlu Emir Yakuti'dir. Sultan Melikşah ile evlendi. Kocası Melikşah üzerinde etkiliydi. 1081 yılında Berkyaruk'u dünyaya getirdi.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle