Beşiktaş Türkiye Kupası'nı kazanırsa Süper Kupa ne olur? Beşiktaş'ın Süper Kupa'da rakibi kim oluyor?

Beşiktaş Türkiye Kupası'nı alırsa Süper Kupa ne olur? Beşiktaş Türkiye Kupası'nı kazandığı taktirde Süper Kupa'da ne olur? Beşiktaş Süper Kupa'da hangi takımla oynar? Süper Kupa doğrudan Beşiktaş'a mı verilir?

SPOR
PAYLAŞ:

Türkiye Süper Kupası, Türkiye Süper Ligi şampiyonu ile Ziraat Türkiye Kupası şampiyonu arasında yeni sezon başlamadan önce oynatılan ve galip gelen tarafa Türkiye'nin en iyi takımı ünvanıyla kupa hediye edilen müsabakaya verilen isimdir.

Türkiye Futbol Federasyonu Süper Kupa Müsabakası Statüsü'nde yer alan yönetmelik maddelerine göre bir takım aynı sezon içerisinde hem Türkiye Süper Ligi'ni hem de Türkiye Kupası’nı kazanmışsa; Türkiye Kupası’nda final oynayan takım Süper Kupa’ya katılır.

Buna göre Beşiktaş, Antalyaspor karşısında galip gelerek Türkiye Kupası'nı kazanması halinde, Süper Kupa'da Türkiye Kupası finalisti olan takımla karşılaşacak. Bu da Beşiktaş'ın yeni sezon başlamadan önce Antalyaspor ile Süper Kupa finalinde yeniden karşı karşıya geleceği anlamına geliyor.

Aksi bir durumda, Beşiktaş Türkiye Kupası'nı Antalyaspor'a kaybederse yine iki takım Süper Kupa finalinde karşı karşıya gelecek. Böylece her iki durumda Beşiktaş ile Antalyaspor, Süper Kupa finali oynayacak.

Daha önce buna benzer bir durum 2017-18 sezonunda yaşanmış ve Galatasaray hem Türkiye Süper Ligi'ni, hem de Türkiye Kupası'nı kazanmayı başarmıştı. Süper Kupa finalinde, Türkiye Kupası finalisti Akhisarspor ile karşı karşıya gelen Galatasaray rakibine penaltı atışları sonucu mağlup olmuştu.

Yine benzer bir durum 2014-15 sezonunda yaşanmış ve Galatasaray hem Türkiye Süper Ligi'ni, hem de Türkiye Kupası'nı kazanmayı başarmıştı. Sezonu çifte kupayla kapatan sarı kırmızılılar Süper Kupa finalinde, Türkiye Kupası finalisti Bursaspor ile karşılaşmış ve bu maçı da 1-0 kazanarak kupayı müzesine götürmüştü.

 

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle