Wordpress cache (Önbellekleme) Nedir?

Wp cache web sitelerindeki dosyaların ön belleğe alınarak ziyaretçilerin daha hızlı bir şekilde web sitelerinde gezinmesine olanak sağlayan bir mekanizmadır.
  • 12.08.2023 13:17
Wordpress cache (Önbellekleme) Nedir?

Wp cache web sitelerindeki dosyaların ön belleğe alınarak ziyaretçilerin daha hızlı bir şekilde web sitelerinde gezinmesine olanak sağlayan bir mekanizmadır. Wordpress web sitesine giriş yapan bir kişinin bilgisayarına web site tarafından sitenin görselleri ve html sayfasının derlenip ziyaretçinin bilgisayarına kaydedilir.

Wp cache sistemi sayesinde kullanıcıların sonraki aynı web site gezinmeleri hızlanmaktadır. Örneğin wordpress bir web sitesine giriş yapan bir ziyaretçi ilk ziyaretinden sonra sitedeki görsellerin ziyaretçinin bilgisayarına kaydedilmesi sonucu sitedeki dosyaları tekrar indirme yapmasına gerek kalmadan, daha hızlı bir şekilde gezinme imkânına kavuşmaktadır.
Wordpress cache sistemi internet üzerinden makinalar arasındaki iletişimin daha hızlı olabilmesi için veri aktarımının en aza indirilmesini sağlamaktadır.

Wordpress Cache Eklentilerine Neden İhtiyaç Duyulur?

Bir web sitesinin hızlı olması onun popülerliğini daha da arttıracaktır. Sitelerdeki hız sorununun çözümü ve yavaşlığın en aza indirilmesi için önbellek sisteminin önemi daha da anlaşılmaktadır. Site yavaş yükleniyorsa arama motoru sıralamalarında da geriye atılma problemini ortaya çıkacaktır. Wordpress önbellek eklentileri sayesinde bu durumun önüne geçilebilmektedir.

Önbellek eklentisi yüklenen sayfaların daha sonra da yüklenebilmesi için statik bir önbellek oluşturmakta ve PHP komut dosyasının çalıştırılma gereksinimine ihtiyaç duymamaktadır. Kullanıcı bir sayfayı tekrar görüntülemek istediğinde sunucudaki yük artmaz, önbelleğe alınmış sürüm kullanıcıya gösterilir. Böylece sitedeki açılan sayfanın daha hızlı bir şekilde görüntülenmesi sağlanır.

Yorum Yaz