Bill McKibben kimdir? Bill McKibben kitapları ve sözleri

Çevreci Bill McKibben hayatı araştırılıyor. Peki Bill McKibben kimdir? Bill McKibben aslen nerelidir? Bill McKibben ne zaman, nerede doğdu? Bill McKibben hayatta mı? İşte Bill McKibben hayatı...

BİYOGRAFİ
Çevreci Bill McKibben edebi kişiliği, hayat hikayesi ve eserleri merak ediliyor. Kitap severler arama motorlarında Bill McKibben hakkında bilgi edinmeye çalışıyor. Bill McKibben hayatını, kitaplarını, sözlerini ve alıntılarını sizler için hazırladık. İşte Bill McKibben hayatı, eserleri, sözleri ve alıntıları...

Doğum Tarihi: 8 Aralık 1960

Doğum Yeri: Palo Alto, Kaliforniya, ABD

Bill McKibben kimdir?

Bill McKibben Kitapları - Eserleri

 • Doğanın Sonu
 • Düünya
 • Yeter
 • Petrol ve Bal

Bill McKibben Alıntıları - Sözleri

 • Metan ya da doğalgaz yakıldığında, petrolün yarısı kadar da olsa karbondioksit salınır. Aynı metan yakılmadan atmosfere kaçtığındaysa, güneş ışınlarının tutulmasında ve gezegenin ısınmasında karbondioksitten yirmi kat daha etkilidir. (Doğanın Sonu)
 • Neleri atacağımıza karar vermeliyiz. Tüketime dayalı yaşam biçimimizi değiştirmeliyiz. O yüzden “karmaşıklığı” gidermeliyiz. (Düünya)
 • Farklı düşün.. (Petrol ve Bal)
 • Dünyanın sonu gelmedi ama henüz farkına varmasak da, bizim bildiğimiz dünyanın sonu geldi. (Düünya)
 • Çiftçi yetiştirmek herhangi bir mahsul yetiştirmek kadar zordur.. (Petrol ve Bal)
 • Muazzam miktarda metan, suyla birleşik halde tundralarda ve kıtasal kabukların altında saklı, kilitli vaziyette duruyor. Bunlar, aslında metan buzları; yalnızca okyanus dibi çamurları 10 trilyon ton metan tutmakta. Eğer sera etkisi okyanusları ısıtmaya, kutuplardaki donmuş toprağı eritmeye başlarsa, bazı bilim insanlarına göre bu metan buzları da erimeye başlayabilir. Kimi tahminlere göre bu, yıllık 0,6 milyar ton metanın açığa çıkması, yani atmosferdeki metan yoğunluğunun iki katına çıkabilmesi anlamına geliyor. Böylece değişecek atmosferin başka değişimlere de yol açmasıyla epey can sıkıcı bir etki tepki zinciri oluşuyor: Atmosferi ısıt, metan salınsın; metan salınsın, atmosfer ısınsın, vesaire. (Doğanın Sonu)
 • Yüz bin yıl kadar önce, son buzularası devirde, deniz şu anki seviyesinin otuz metre üstündeydi; son Buzul Çağı'nın zirvesinde , dünyanın sularının büyük bir kısmı kutuplarda donmuş haldeyken, deniz seviyesi beş yüz metre kadar düştü. Bilim insanları dünyanın geriye kalan buzul örtüsünün hepsi eridiği takdirde dünyayı 75 metre ya da yaklaşık 400 metre kadar batırmaya yetecek kadar suyu barındırdığını tahmin ediyor. (Doğanın Sonu)
 • Evet, sınıf farklılıkları ve önyargılar bizi yolumuzdan saptırır ve bunlar demokrasiye de yolundan saptıran şeylerdir. Fakat hiçbiri değiştirilemez şeyler değildir. İnsanoğlunun en güçlü yanı , onların üstesinden gelebilmesidir. (Yeter)
 • Yeni araştırmalar, 2100 yılına gelindiğinde, tropik ve tropik altı bölgelerde ekim mevsiminde "tarih boyunca rastlanmamış" aşırı sıcakların görülme olasılığının %90 olduğunu işaret ediyor. Belli bir noktadan sonra, mısır gübreyi kabul etmeyecek, pirinç büyümeyecek. (Düünya)
 • Çiftçilik daha iyi insanlar yetiştirmektir.. (Petrol ve Bal)
 • Nepal'in yaptığı yeni bir araştırmaya göre, Himalayalar'da her yıl sıcaklık bir fahrenheit derecenin onda biri kadar artıyordu. (Düünya)
 • Belirsizlik çoğunlukla, asık suratlı kesinliğe kıyasla göze daha hoş görünür çünkü biz insanlar en mutluluk verici sonuçların olası olduğunu hayal etmek isteriz. (Doğanın Sonu)
 • Woodwell, "Fosil yakıt döneminin bittiğine şüphe yok," diyor. Başka bir deyişle, hiçbir şey yapmamak -yani petrol ve kömür kullanmaya devam etmek- bir seçenek değil. Bizi doğrudan cehenneme götürmese de benzer sıcaklıkta bir yere götüreceği kesin. (Doğanın Sonu)
 • NASA bilim insanı James Hansen, 1988 haziran ayında Amerikan Kongresi'nde yaptığı bir açıklamada küresel ısınmanın başladığını açıkladı. (Düünya)
 • ...hikayenin nasıl biteceğini bilemezsiniz.. (Petrol ve Bal)
 • Atmosferdeki karbondioksit seviyesini yükselten tek insan icadı yöntem fosil yakıt yakmak değil. Bir ormanın yakılmasıyla da havaya karbon bulutları salınır. Ağaçlar ve çalılıklar dünya yüzeyinin yüzde 40'ını kaplamakta. Tarım öncesi dönemler ile karşılaştırıldığında oran üçte bir azalmış vaziyette ve bu azalma, bilmem söylemeye gerek var mı, giderek hızlanıyor. (Doğanın Sonu)
 • Atmosferde daima, en azından yaşam başladığından beri, bir miktar karbondioksit olmuştur ve bu karbondioksit, dünyayı ısıtacak miktarda güneş ışığını her zaman tutmuştur. Karbondioksit olmasaydı, dünyamız Mars'a benzeyebilirdi; o kadar soğuk olurdu ki yaşam olamazdı. Demek ki sera etkisi bir dereceye kadar iyi bir şey, hayat denen bitki sıcaklıkla büyür. Önemli olan şu: Ne kadar sıcak? Venüs'te atmosferin yüzde 97'si karbondioksitten oluşuyor. Buna bağlı olarak da kızılötesi ışınları, dünyanın atmosferine kıyasla bin kat daha etkili biçimde hapsedip gezegeni dünyadan 700 derece daha kızgın halde tutuyor. Dünyanın atmosferi çoğunlukla hidrojen ve oksijenden oluşuyor; şu anki karbondioksit oranı ise binde 35, yani yok gibi bir şey. İşte sera gazına dair endişeler de bu oranın binde 55'e, 60'a yükselmesine yönelik, ki bu çok büyük bir artış da değil. Lakin her şeyi olduğundan farklı kılmak için yeter de artar gibi görünüyor. (Doğanın Sonu)
 • Değil hızını tahmin etmek, 25 yıl önce gezegenin ısınacağını kimse bilmiyordu. (Düünya)
 • "Bahar sonundaki hızlı sıcaklık artışı bazen kuşları yuvalarında yakalar ve olağan kuluçka davranışlarını tersine çevirme eğilimi yaratır... Bir seferinde Little Antelope'da sıcak ve boğucu bir bahar ayında bir çift tarlakuşunun yuvalarının yakınından defalarca geçme fırsatım olmuştu, çok cılız bir yaban otunun gölgesine memnuniyetsizce sığınmışlardı. Geceye yakın saatler dışında onları konmuş vaziyette görmemiştim, gün ortasında ya ayakları üzerine dikilmiş ya da yuvadan sarkar halde oluyorlardı. Acınası haldeki yumurtalarını korumak için yarı baygın halde güneşle yuvaları arasında bocalıyorlardı." Bazen, diye devam ediyor Austin, anne ve baba birlikte ayakta durur ve o kıymetli gölgeyi yumurtanın üstünde tutmak için kanatlarını açarlardı. (Doğanın Sonu)
 • İnsan hayallerinin peşinde güvenle ilerlerse ve hayal ettiği hayatı yaşamak için uğraşırsa, başarı hiç beklemediği anlarda karşısına çıkar. (Petrol ve Bal)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle