BioNTech

Dünyada bir ilk! Koronavirüs hapına onay geldi

ABD'li ilaç firması Merck ve ortağı biyoteknoloji firması Ridgeback Bioterapötik'in geliştirdiği koronavirüs hapı İngiltere'de onayladı. Bu kararla birlikte koronavirüs hapına onay veren ilk ülke İngiltere oldu.

DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Sağlık Bakanlığı iki doz BioNTech yaptıranların 3. dozu olması için harekete geçti

Sağlık Bakanlığı, 2 doz BioNTech aşısı olanlar için hatırlatma dozu seçeneğini gündemine aldı. Milyonlarca vatandaşın antikor seviyesini ölçen Bakanlık, önümüzdeki günlerde yaş, cinsiyet ve bağışıklığı baskılanmış kişilerde 3. doz BioNTech aşısının ne zaman yapılacağını Bilim Kurulu'nda görüşüp kamuoyuna duyuracak. Aşılama zamanının yaş, cinsiyet ve bağışıklığı baskılanmış kişilerde değişiklik gösterebileceği öğrenildi.

DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Tüm varyantlara karşı savunma sağlayan koronavirüs aşısı geliyor! Yan etki riski de oldukça düşük

ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü'nün desteğini alan bir şirket, vücut içinde kendi kendine gelişerek olası virüslere karşı adapte olan mRNA bazlı bir koronavirüs aşısı geliştirdiklerini duyurdu. Bu aşının çok daha az miktarda dozunun insanlara enjekte edilebileceğini belirten bilim insanları, "Daha az doz verileceği için potansiyel olarak yan etki riski de düşecek" ifadesini kullanıyor.

DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Uzmanlar tarih verdi: Pandeminin sonu geldi mi?

Prof. Dr. Alpay Azap, gelecek 6-9 ayda pandeminin bitmesini, koronavirüsün endemik bir hastalığa dönüşmesinin beklendiğini açıkladı.

DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Yoğun bakımda yatanların yüzde 51'inden fazlası aşısız

Türk Yoğun Bakım Derneği, Türkiye’deki 60 yoğun bakım ünitesinde 952 koronavirüs hastası ile ilgili aşı araştırması yaptı. Buna göre, yoğun bakımda yatan hastaların yüzde 51,4'ünün hiç aşı yaptırmadığı tespit edildi.

DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Yeniden kapanma olacak mı? sorusuna Bakan Koca'dan şok açıklama!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca aşı, aşılama ve yüz yüze eğitim ile ilgili merak edilenleri yanıtladı, “Salgın nedeniyle kapanma düşünmüyoruz, gündemimize almıyoruz” dedi. Koca, varyantların ülkemizde yayıldığına ve bulaşı artırdığına dikkat çekti.

DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Avrupa ile karşılıklı seyahatin önü açıldı

Avrupa Birliği, Türkiye'nin aşı sertifikasının tanınmasına karar verdi. Uygulama bugünden itibariyle geçerli olacak. Böylece karşılıklı seyahatin önü açılacak.

DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Bakan Koca'dan Biontech ricası: "Randevu almadan gelmeyin"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Biontech aşısının üretiminde yaşanan aksama sebebiyle aşıyı tercih edenlerin aşı olmaya randevu almadan gelmemesini rica etti. Koca, Sinovac'ta aksama olmadığını söyledi.

DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Aşı Sonrası Kol Ağrısı, Halsizlik ve Ateş Hissetmediyseniz! Uzmanlardan Önemli Açıklama!

ABD’de Askeri Tıp Merkezi’nde yapılan bir aşı çalışmasının sonucu açıklandı. Sağlık çalışanlarına yapılan BionTech aşılarına dair analiz yapan uzmanlar bazı önemli verileri kamuoyu ile paylaştı. İşte detaylar.

DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

BioNTech aşısı iptal mi edildi, yan etkileri neler? İkinci doz BioNTech aşısı randevusu alanlar ne yapacak, aşı neden iptal edildi? Sistem ne zaman düzelecek?

Türkiye'de Sağlık Bakanlığı tarafından alınan karar gereği aşılama uygulamasında değişikliğe gidildi. Bu kapsamda koronavirüs geçiren kişilere sadece tek doz BioNTech aşısı yapılacağı açıklandı. Bu karar sonrasında e-Nabız sisteminde aşı sayfasına girildiğinde ikinci doz aşısının yanında "Geçirilmiş Covid" yazısı görüldü. Peki, ikinci doz Biontech aşısı randevusu alanlar ne yapmalı? İkinci doz aşı randevuları iptal mi oldu, ikinci doz Biontech aşısı neden iptal edildi? Sistem ne zaman düzelecek?

DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Dr. Özlem Türeci kimdir? Dr. Özlem Türeci kaç yaşında, nereli, kiminle evli? Özlem Türeci’nin yaptığı işler neler?

Özlem Türeci eşi Uğur Şahin, 2019 yılında Çin'in Vuhan şehrinde ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan koronavirüs salgınının etmeni SARS-CoV-2'ye karşı geliştirilen Pfizer-BioNTech COVID-19 aşısının geliştirildiğine dair haberlerin ardından uluslararası medyanın ilgi odağı oldu. Peki Dr. Özlem Türeci kimdir, nerelidir, yaptığı işler neler?

DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

BionTech kurucularından Prof. Dr. Uğur Şahin kimdir? Prof. Dr. Uğur Şahin kaç yaşında, nereli, kiminle evli? Uğur Şahin’in yaptığı işler neler?

Biontech firmasının sahibi Türk kökenli Almanya vatandaşı prof. Dr. Uğur Şahin, Özlem Türeci ile birlikte koronavirüs aşısını keşfetmişti. Ünlü bilim insanları yeni hedeflerinin 2023'e kadar kanser ve MS aşısı geliştirmek olduğunu duyurdular. İşte Prof. Dr. Uğur Şahin hakkında merak edilenler...

DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ