tatlidede

Ann Druyan kimdir? Ann Druyan kitapları ve sözleri

Amerikalı Yazar Ann Druyan hayatı araştırılıyor. Peki Ann Druyan kimdir? Ann Druyan aslen nerelidir? Ann Druyan ne zaman, nerede doğdu? Ann Druyan hayatta mı? İşte Ann Druyan hayatı...
 • 24.11.2022 08:00
Ann Druyan kimdir? Ann Druyan kitapları ve sözleri
Amerikalı Yazar Ann Druyan edebi kişiliği, hayat hikayesi ve eserleri merak ediliyor. Kitap severler arama motorlarında Ann Druyan hakkında bilgi edinmeye çalışıyor. Ann Druyan hayatını, kitaplarını, sözlerini ve alıntılarını sizler için hazırladık. İşte Ann Druyan hayatı, eserleri, sözleri ve alıntıları...

Doğum Tarihi: 1949

Doğum Yeri: New York, Amerika Birleşik Devletleri

Ann Druyan kimdir?

(d. 1949–): Queens, New York doğumlu ABD’li ödüllü bir yazar ve yapımcıdır. Bilimi popülerleştirmeyi ve açıklamayı amaçlayan birçok projedeki rolü nedeniyle tanınmıştır. Bunlardan en önemlileri Carl Sagan’ın aynı adlı romanının Robert Zemeckis tarafından yönetilen beyaz perde uyarlaması Contact [Mesaj] filmi ve kısaca Cosmos [Kozmos] adlı televizyon dizisidir. Ayrıca eşi Carl Sagan’ın birçok eserine katkıda bulunmanın yanı sıra, Comet (1985) [Kuyrukluyıldız, Çev. Ahmet Aybars Çağlayan, Ayrıntı Yayınları] ve Shadows of Forgotten Ancestors: A Search for Who We Are (1993) [Atalarımızın Gölgesinde–İnsanın Doğa İçindeki Yeri Üzerine, Çev. Ayça Türkan, Say Yayınları] adlı eserleri eşiyle birlikte yazmış, Carl Sagan’ın 1985’te verdiği bir dizi konferans metninden oluşan The Varieties of Scientific Experience: A Personal View of the Search for God (2006) adlı eserin de editörlüğünü yapmıştır. NASA’nın Voyager Yıldızlararası Mesaj Projesi’nin de yaratıcı yönetmenidir.

Ann Druyan Kitapları - Eserleri

 • Atalarımızın Gölgesinde
 • Kuyrukluyıldız
 • Kozmos:Yeni Dünyalar

Ann Druyan Alıntıları - Sözleri

 • Tüm yaşam soydaştır. (Atalarımızın Gölgesinde)
 • Henry David Thoreau, "İçimizdeki hayvanın bilincindeyiz; yüksek doğamız uyukladığı ölçüde hayvan doğamız uyanır," der. Bu fikir yüzeysel bir iç gözlemden bile doğabilir ve Platon'a kadar gitmektedir. Platon, rüyalarda aklın kontrolünün yitirilerek ruhun nazik tarafının uykuya daldığını, içimizdeki Vahşi Hayvan'ın şahlanarak, utancı ve aklı bir kenara atıp hiçbir engel tanımadığını söyler. Buna ensest, cinayet ve yasak meyve de dahildir. (Atalarımızın Gölgesinde)
 • Çevrenizde gördüğünüz canlı ya da cansız her şey, gökyüzünden düşmüştür -veya hiç değilse bileşen atomları. (Kuyrukluyıldız)
 • Çatalhöyük'te sokaklardan ve pencerelerden çok daha önemli bir eksik vardı. Burada bir saray yoktu. İnsanlık, tarımın keşfinin getirdiği acı eşitsizliğin bedelini henüz ödememişti. Burada azınlığın çoğunluk üzerindeki hakimiyeti yoktu. Burada yüzde birlik kısmı bolluk ve varlık içinde yaşarken diğerlerinin zorla kendilerine yetebildiği hatta hiç yetemediği bir topluluk yoktu. (Kozmos:Yeni Dünyalar)
 • Bitkiler ve hayvanlar yaklaşık 26 milyon yılda bir, görünüşe bakılırsa saat gibi, gezegenin her tarafında küt diye gidiyorlardı . Vardıkları sonuca göre, familya, cins ve tür düzeylerinde, Yer'deki bütün canlıların önemli bir kesri belli ki düzenli aralıklarla ortadan kalkıyordu. Tükenme. Bilim insanları bundan nesnellikle bahsederler ama Azrail'in tırpanını düzenli bir şekilde hareket ettirmesiyle bu sayısız hayatın dibine dari ekilmesinde, soy çizgilerinin anlamsızlaşmasında sinir bozucu bir şey vardır. Beklendiği gibi, sıranın bize gelip gelmediğinin derdine düşeriz. (Kuyrukluyıldız)
 • Belki de seks bir enfeksiyon olarak başlamıştır, sonradan da enfekte eden ve enfekte olan hücreler arasında kurumsallaşmıştır. (Atalarımızın Gölgesinde)
 • İnsanın başarısının sebebi, aşağı yukarı zekâ ile alet yapımını ve kullanımını birleştirmesidir diyebiliriz. (Atalarımızın Gölgesinde)
 • Evren, evrimle güzel şeyler yaratır ve ardından kalıntılarıyla başka güzel şeyler yaratabilmek için onları paramparça eder. Nötron yıldızları çarpışır ve kozmosun her yerine altın saçar. Uzun vadede hayatta kalmak isteyen her canlı türü, gezegenler arası ve hatta kaçınılmaz olarak yıldızlararası kitlesel seyahati keşfetmek zorundadır. (Kozmos:Yeni Dünyalar)
 • Kızıl somonlar yumurtlamak için büyük Kolombiya Nehri'nden yukarı yüzerek kendilerini perişan ederler. Çağlayanlardan yukarı kahramanca sıçrarken tek amaçları DNA dizilimlerini gelecek kuşaklara aktarmaktır. İşleri bitince parçalara ayrılırlar. Pulları dökülür, yüzgeçleri düşer ve yumurtlamalarından sonraki birkaç saat içinde ölürler ve ayırt edilebilir aromatik bir koku yayarlar. Misyonlarını yerine getirmişlerdir. Doğa duygusallıktan uzaktır. Ölüm doğanın içindedir. (Atalarımızın Gölgesinde)
 • Uzayın uzak yerlerindeki cisimlere bakarken onların geçmişteki hallerini görürsünüz. Bunun sebebi ışık hızının bir limiti olmasıdır. Sabahları Güneş'e baktığınızda aslında onun 8 dakika 20 saniye önceki halini görürsünüz. Bundan farklı bir şekilde görme şansınız yoktur. Çünkü Güneş'ten gelen ışığın 150 milyon kilometrelik mesafeyi katetme süresi budur. Teleskopla herhangi bir gezegene baktığımızda onun geçmişini görmüş oluruz. (Kozmos:Yeni Dünyalar)
 • Baştan beri gezginlerdik. Yüzlerce kilometre içindeki her koruluğun yerini bilirdik. Meyveler ve yemişler olgunlaştığında oradaydık. Yıllık göçleri sırasında sürüleri takip ettik... Birbirimize bağımlıydık. Sahiplenmek , yerleşmeyi hayal etmek kadar akıl dışıydı. (Kozmos:Yeni Dünyalar)
 • "Boşuna. Sadece kendini kandırıyorsun. Göğün sana felaket mi meymenet mi bahşedeceği belirlenmiştir; değişmez. Duanın herhangi bir şeyi değiştireceğini nasıl umabilirsin? (...) Herhangi bir kötülük yapmadıysan neden yakarasın ki? Kötü bir şey yaptıysan, dua etmek felaketi önlemez. Duacı Ruhban'ın emeği akıbeti değiştirmez." —Yen Tsu (Kuyrukluyıldız)
 • Günümüzde çocuklarımızın akıllarını doldurduğumuz ninniler veya masallar gibi şeyler yerine onlara evrenin oluşum hikayesinin anlatıldığı bir dünya düşünün. Çocuklarımızın tam gelişme çağında akıllarını masallarla ve saçma hikayelerle doldurarak ne kadar çok taze nöronu ve değerli zamanı boşa harcıyoruz. (Kozmos:Yeni Dünyalar)
 • Tıpkı çift yarık deneyinde olduğu gibi bir ışık ışınını, onu oluşturan fotonlarına kadar böldüğünüzde dram başlıyor. 1 fotona ışığın kuantum paketinde kilitlenin ve onun enerjisini bölerek iki parçaya ayırın. İki foton fiziksel anlamda birbirleriyle evdedir veya kuantum fizikçilerinin söylediği şekliyle birbirlerinde "dolanmışlardır." Zaman ve mekânda ne kadar birbirlerinden uzağa gitseler de aralarındaki bağ hiçbir şekilde bozulmaz. Biraz eski yunanistan'daki plato'nun aşk tarifine benzer bu: Tek bir varlık bölünür ve ikiye ayrılır. Var uluslarının sonuna kadar birbirlerinden koca bir evren kadar ayrı bile kalsalar, sevgilisinin iç yaşamına senkronize bir şekilde, her biri diğerinin ruh eşi olarak kalmaya devam eder. Bu fotonlardan birinin kendi çevresinde döndüğünü gördüğünüzde, ruh eşi de anında aynı şekilde dönmeye başlar. (Kozmos:Yeni Dünyalar)
 • Bir kuyrukluyıldız maddesi katmanı bir zamanlar bu dünyayı kapladı ve müteakip dört buçuk milyar yılda toz azıcık ilerleme kaydetti. Karmaşık varlıklar, güçlü istekler, ilk zekâ denemesini geliştirdi. Sonunda ilgisini türediği kuyrukluyıldızlara yoğunlaştırıyor. (Kuyrukluyıldız)
 • Medeniyetin cilalı yüzeyi kaldırıldığında sanki bir şempanze dışarı çıkmaya çalışıyor gibidir. (Atalarımızın Gölgesinde)
 • Avcı toplayıcı atalarımız arasında en çok değer verilen erdem alçak gönüllülüktü (Kozmos:Yeni Dünyalar)
 • Her birimiz kendi yıldızımızın çevresinde dönüp duran küçük gezegenlerden birinin üzerinde gezinmesine izin verilmiş olan küçücük varlıklarız. (Atalarımızın Gölgesinde)
 • Fosil bırakan bütün varlıkları sayın, fark edeceksiniz ki, herhangi bir zamanda yaşamış bütün türlerin kahir ekseriyeti açık arayla artık ortadan kalkmıştır. Tükenme kural, ayakta kalmaysa istisnadır. (Kuyrukluyıldız)
 • Hayaller aslında birer haritaydı. (Kozmos:Yeni Dünyalar)

Yorum Yaz