CHP İzmir Milletvekili Kani Beko kimdir? Kani Beko kaç yaşında, nereli? Kani Beko görevi ne, daha önce nerede görev yaptı?

Meclis'in kütüphanesinde Kur'an-ı Kerim bulunmasına ve burada okunmasına karşı çıkan CHP'li İzmir Milletvekili Kani Beko’ya tepkiler yağıyor. Tepkilerin odağındaki CHP’li vekil Kani Beko internette en çok aranan isimler içinde yer aldı. Kani Beko’nun daha önce görev yaptığı yerler, görev yaptığı işler merak konusu olurken, Kur’an-ı Kerim ile ilgili dikkat çeken açıklaması büyük tepki topladı. Peki, Kani Beko kim? Kani Beko aslen nereli? Kani Beko kaç yaşında? Kani Beko meclisteki görevi ne? Kani Beko hangi görevlerde bulundu? Kani Beko daha önce nerelerde görev yaptı? İşte tüm detayları ile Kani Beko’nun hayat hikayesi biyografisi...
  • 23.08.2021 17:16
CHP İzmir Milletvekili Kani Beko kimdir? Kani Beko kaç yaşında, nereli? Kani Beko görevi ne, daha önce nerede görev yaptı?

Meclis'in kütüphanesinde Kur'an-ı Kerim bulunmasına ve burada okunmasına karşı çıkan CHP'li İzmir Milletvekili Kani Beko’ya tepkiler yağıyor.

Tepkilerin odağındaki CHP’li vekil Kani Beko internette en çok aranan isimler içinde yer aldı. Kani Beko’nun daha önce görev yaptığı yerler, görev yaptığı işler merak konusu olurken, Kur’an-ı Kerim ile ilgili dikkat çeken açıklaması büyük tepki topladı.

Peki, Kani Beko kim? Kani Beko aslen nereli? Kani Beko kaç yaşında? Kani Beko meclisteki görevi ne? Kani Beko hangi görevlerde bulundu? Kani Beko daha önce nerelerde görev yaptı? İşte tüm detayları ile Kani Beko’nun hayat hikayesi biyografisi...

KANİ BEKO KİMDİR

Kani Beko, 1953 tarihinde Kuzey Makedonya ülkesinin başkenti Üsküp’te dünyaya geldi.

Arnavut kökenli Türk politikacı, sendikacı ve siyasetçi olana Beko, 2013-2018 yılları arasında DİSK'in genel başkanlığını yaptı.

Şuan aktif olarak Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)'nden 27. dönem İzmir milletvekilidir.

KANİ BEKO’NUN ÖZEL YAŞAMI VE HAYAT HİKAYESİ

68 yaşındaki Beko, 1953 yılında Kuzey Makedonya'nın başkenti Üsküp'te Arnavut kökenli bir ailede doğdu.

Ailesiyle Türkiye'ye döndükten sonra ortaokulu İzmir Karşıyaka'da bitirdi.

1972-1975 yılları arasında Karşıyaka Kültür Dayanışma Dernek Başkanlığı ve DİSK Tekstil Sendikasında işyeri baş temsilciliği gibi görevlerde bulundu.

29 Mart 1977 tarihinde ise Genel-İş Sendikası'na üye oldu.

1980'de gerçekleşen 12 Eylül Darbesi sonrasında bu sendikanın kapanması üzerine ESHOT Troleybüs Atölyesi kurumunda yedi yıl gibi bir süre Belediye-İş Sendikasının baş temsilciliğini yürüttü.

2001'e kadar benzer birçok yerde görev aldıktan sonra DİSK'in Ege Bölge Temsilciliğine geçti.

2004 sonrasında Genel-İş Genel Sekreterliği yaptı.

2010'lu yıllarda DİSK Ankara Temsilcisiydi.

7 Nisan 2013 tarihinde yapılan DİSK başkanlığı seçimini ikinci turda 206 oyla kazandı ve sendikanın lideri oldu.

Başkanlığı döneminde genel olarak 1 Mayıs İşçi Bayramı, Soma Faciası, taşeron işçiler ve kıdem tazminatları konularının tartışıldığı ve görüşüldüğü dönemlerde basında yer buldu.

2017 Türkiye anayasa değişikliği referandumu 'Hayır' kampanyasına destek verdi.

Nisan 2018'in sonlarında 2018 Türkiye genel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi'nden İzmir milletvekilliği aday adaylığı için DİSK'ten istifa etti.

Beko sonrasında DİSK başkanlığına Arzu Çerkezoğlu seçildi.

Sonrasında 27. dönem İzmir milletvekili seçildi.

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, Türkiye Büyük Millet Meclisi Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyeliğini aktif olarak yürütmekte.

Evli ve iki çocuk babası olan Beko, Eşi; Müberra Beko, Çocukları; Ahmet Beko, Esma Beko’dur.

Yorum Yaz