Camdaki Kız Selen Kim? Selma Ergeç kimdir, nerelidir? Kaç yaşında? Selma Ergeç evli mi, eşi kim?

Oyuncu Selma Ergeç hayatı merak ediliyor. Peki Selma Ergeç kimdir? Selma Ergeç kaç yaşında? Selma Ergeç aslen nereli? İşte Selma Ergeç hakkında merak edilen detaylar ve hayatı...

BİYOGRAFİ

Selma Ergeç Kimdir?

1 Kasım 1978 Almanya doğumlu olan Selma Ergeç, 5 yaşındayken ailesiyle Türkiye’ye dönmüş ve  bir süre Mersin’de yaşamaya devam etmiş.  

İlköğretim eğitimine Mersin’de başlayan Selma Ergeç, sonrasında ailesiyle Ankara’ya taşınmış ve ilköğretim eğitimine başkentte devam etmiştir.  

Son sınıfa geldiğinde Almanya’ya tekrar dönüş yaptıkları için Grundschule Gottmadingen’den mezun oldu.  

Ortaokul eğitimini Gymnasium Ochtrup’ta tamamlayan Ergeç, 1993 ve 1995 yılları arasında Gymnasium Georgianum Vreden’de okumuştur.  

1994 yılında öğrenci değişimi programı ile Fransa’nın Lille kentine giden Selma Ergeç, 1995 ve 1996 yıllarında da İngiltere’nin Oxford kentindeki Headington Girls School'da yatılı okumuştur.  

Müzikle yakından ilgilendiği için 1993’ten 1998 yılına kadar Euregio Orchester, Musikschulorchester ve Streichergrupp orkestralarında keman çalmış ve ayrıca Drama, İngiliz Edebiyatı, güzel sanatlar gibi alanlarda ders aldı. 

Yüksek öğretim eğitimine Tıp ile devam etmek istemiş ve eğitimi için Almanya’ya dönme kararı almıştır.  

1998 yılında Münster Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazanmış, 3 yıl okuduktan sonra da Türkiye’ye dönmüştür.

Çapa Acil Dahiliye ve Adana’da staj yaptıktan sonra eğitimine ara vermiş ve oyunculuğa yöneldi.  

Profesyonel anlamda ilk olarak 1997 yılında ‘Böyle Mi Olacaktı’ adlı televizyon dizisi ile geçen güzel oyuncu, 2001 yılında ‘Yarım Elma’ dizisindeki Ayça karakteri ile tanınmaya başlamıştır.  

2000 yılında Uğurkan Erez Ajans’ta mankenlik ve fotomodellik yapan Selma Ergeç, şarkıcı Emre Altuğ’un ‘Gidecek Yerim Mi Var?’ şarkısının video klibinde oynamıştır. Oyuncunun ayrıca Best Model Of Turkey derecesi de bulunuyor.

Bir dönem tıp okumaya devam etme kararı alan oyuncu, 2002 yılında Fernuniversitaet Hagen'de psikoloji ve felsefe üzerine eğitim alarak kendisini geliştirmiştir.

2003 yılında oyunculuk alanında kendisini daha da uzmanlaştırmak isteyen Selma Ergeç, Aliye Uznunatağan’dan des almış ve aynı dönemde Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde misafir öğrenci olmuştur.  

Ardından yurt dışına drama eğitimi almaya giden başarılı oyuncu, 2004 yılında Soul Star Underground Newyork ve 360 İstanbul çalışan kıyafetleri tasarımlarında, stilist olarak çalışmıştır.  

2015 yılında Can Öz ile dünya evine giren oyuncunun, bu beraberliğinden Yasmin adında kızı olmuştur.  

2012 yılında ‘Muhteşem Yüzyıl’ adlı dizide Hatice Sultan karakteriyle önemli bir çıkış yakalayan oyuncu, Kırımlı, Gönül İşleri, Asi, Vatanım Sensin, Atiye gibi pek çok yapımda da yer aldı. 

Şimdilerde ise Kanal D ekranlarında yayınlanmakta olan 'Camdaki Kız' adlı dizide Selen karakterine hayat veriyor. 

Akrep burcu olan Selma Ergenç, 1.78 boyunda ve 57 kilogram ağırlığındadır. 

Rol aldığı film ve diziler:

2021 - Camdaki Kız (Selen Koroğlu) (TV Dizisi)

2020 – Mesti Aşk (Sinema Filmi)

2020 – Atiye (Umut) (İnternet Dizisi)

2018 – Yaşamayanlar (Karmen) (İnternet Dizisi)

2017 – Vatanım Sensin (Halide Edip Adıvar) (TV Dizisi)

2014 – Kırımlı (Maria Koseckhi) (Sinema Filmi)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle