Cüneyt Arkın kimdir, nerelidir? Kaç yaşında? Cüneyt Arkın eşi kim? Oynadığı diziler Kuruluş Osman Aksakallılar Lideri tarihte kim?

Oyuncu Cüneyt Arkın hayatı merak ediliyor. Peki Cüneyt Arkın kimdir? Cüneyt Arkın kaç yaşında? Cüneyt Arkın aslen nereli? İşte Cüneyt Arkın hakkında merak edilen detaylar ve hayatı...

BİYOGRAFİ

8 Eylül 1937 tarihinde Eskişehir’de dünyaya gelen Cüneyt Arkın, Gerçek adı Fahrettin Cüreklibatır’dır. İlköğretim eğitimini Eskişehir Necatibey İlkokulu’nda tamamlamış, orta öğretim eğitimine Eskişehir Lisesi’nde devam etmiştir.  

Lise öğrenciliği döneminde hikaye kaleme alan Arkın, yazılarını dergilere göndermektedir. Yüksek öğretim eğitimi için İstanbul’da tıp fakültesi sınavlarına girmiş ve kazanmayı başarmıştır.  

Tıp eğitimi sürecinde İstanbul’daki arkadaşlarıyla ‘Erek’ isminle bir dergi çıkartan Cüneyt Arkın, 1957 yılında Cemal Süreyya ile tanışmış ve kendisi onun kaleme aldığı öykülerini değerlendirerek ‘Pazar Postası’na göndermiştir.

Artist isimli derginin 1963 yılında düzenlemiş olduğu sinema artisti yarışmasına giren Arkın, burada birinci olmuş ve kariyerine oyunculuk ile devam etmiştir.  

Tıp fakültesinden mezun olduktan sonra tekrar Eskişehir’e dönen oyuncu, Halit Refip ile 1963 yılında tanışmış ve Gurbet Kuşları isimli sinema filminde rol almıştır.  

Cüneyt Gökçer’den Cüneyt ismini, Ramazan Arkın’dan da Arkın’ı alan gazeteci Vecdi Benderli, usta oyuncunun adının yaratıcısı olmuştur.  

Oyunculuğunun başlangıcında daha çok romantik rollerde yer alan Cüneyt Arkın, sonrasında İstanbul’da sirk çalışanlarından akrobatik hareketler öğrenerek kılıç ve at olan sahnelerde yer almaya başlamıştır.  

1970’li yıllarda İtalya’da John Arkin olarak tanınan yakışıklı oyuncu, Polis, Merhamet, Zirvedekiler gibi pek çok yapımda yer almıştır.  

1964 yılında Güler Mocan ile dünya evine giren oyuncu, 1968 yılında boşanmış ve bu beraberliğinden Filiz isminde bir kızı olmuştur. Betül Işıl Cüreklibatur ile ikinci kez nikah masasına oturan usta sanatçının bu evliliğinden de Kaan ve Murat isimlerinde iki oğlu dünyaya gelmiştir.  

Usta oyuncu şimdilerde ATV ekranlarında yayınlanmakta olan ‘Kuruluş Osman’ adlı televizyon dizisi ile izleyici karşısına çıkmaktadır.  

Başak burcu olan Cüneyt Arkın, 1.82 metre uzunlukta ve 86 kilogram ağırlıktadır.  

Rol aldığı film ve diziler:

2003- Serseri

1995- Bizim Ev

1977- Yıkılmayan Adam

1976- Kara Murat

1975- Babaların Babası

1971- Battal Gazi

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle