Dargeçit, Projelerle Şahlanıyor

Dargeçit Belediye Başkanı Mehmet Cüneyt Aksoy, Uzun yıllar güvenlik sıkıntılarıyla adından söz ettiren ilçenin yeni dönemde yapılan proje odaklı çalışmalarla turizmin ve su sporlarının adresi olmaya aday olduğunu söyledi.

GÜNCEL VİDEOLAR
PAYLAŞ:

Dargeçit ilçesi son zamanda bölgede yaşanan huzur ikliminin de etkisiyle proje odaklı Çalışmalar ilçenin geleceğine de yön vermiş olacak. Dargeçit Belediye Başkanı Mehmet Cüneyt Aksoy'un öncülüğünü ettiği projelerle ilk kez kadın emeğine yönelik lavanta üretimi ile dar gelirli ailelerin geçimine katkıda bulunulacak, öte yandan da Şanlıurfa'da bulunan Göbeklitepe'nin abisi olarak tanımlanan 12 bin 300 yıllık tarihi geçmişiyle bilinen Boncuklu Tarla'da Turizm Bakanlığı'nca yapılacak kazı çalışmalarıyla ilçenin parlak geleceğine ışık tutacağı kaydediliyor. 

Uzun yıllar adı terörle anılan ilçenin artık bir huzur adası haline geldiğini kaydeden AK Partili Dargeçit Belediye Başkanı Mehmet Cüneyt Aksoy, Dargeçit Belediyesi olarak mesai mefhumu gözetmeksizin, kırsal ya da merkez mahallesi ayrımı yapmadan hizmetin ulaştırılması gereken her noktaya yetişmenin kayreti içerisinde olduklarını söyledi.

Bir yandan ilçenin günlük belediye hizmetleriyle öte yandan da Dargeçit'in kalkınmasına ve geleceğine yön verecek proje odaklı çalışmaların üzerine yoğunlaştıklarını kaydeden Başkan Aksoy, Dargeçit'te ilk kez kadınlara yönelik bir projeyi hayata geçirdiklerini, Bir yandan şehri imar ederken diğer yandan kırsal mahallelerin ihtiyaçlarını gidermeye taleplere cevap olmaya çalıştıklarını kaydetti.

DARGEÇİT'TE LAVANTA ÜRETİLECEK

Ilısu Baraj'ında su tutulmaya başlandığını, su tutulmaya başlanmasıyla birlikte Dargeçit'in denize kıyısı olan bir ilçe görümüne büründüğünü kaydeden Başkan Aksoy, "Baraj suyu'nun ilçemizin geleceğine önemli bir katma değerinin olacağını inanıyoruz. Baraj suyunun hemen kenarlarında 255 dönüm arazinin üzerinde Lavanta üretimine geçiyoruz. Dezavantajlı dar gelirli kadınlarımızın geçimini sağlaması açısından bu üretimin önemli bir geçim kaynağı oluşturacağını ve gelecekte de bu alanın daha da kapsamını genişleterek devam edeceğine inanıyoruz. Ilısu Baraj Suyu'nun getirilerini ilçemize kazanım noktasında Dargeçit'imizi Su sporları merkezi haline getirme gibi projelerin üzerinde çalışıyoruz. Baraj Suyu kenarlarını yeniden yeşillendirerek ağaçlandırma seferberliğimiz olacak. Yüksek tepeden muhteşem bir orman manzarasının olan bölgenin üzerinde seyir terası ve bölge halkının yöresel ürünlerini, gelen turistlere pazarlayacağı bir alan oluşturacağız. Baraj havzasına yakın bölgeye Millet Bahçesi Projesini hayata geçiriyoruz." dedi.

"2023'TE DARGEÇİT'İN ÇEHRESİ DEĞİŞECEK"

Dargeçit'e son dönemlerin en başarılı belediyecilik dönemini yaşatan Başkan Aksoy', “Dargeçit, Mardin'in en ücra köşesidir. Şehir merkezine en uzak ilçesiyiz. Dargeçit, Her zaman da terörle anılan bir ilçemizdi fakat hamdolsun iki üç yıldır terör olaylarının bitmesi ile huzura kavuşması ile birlikte ilçenin çehresi tamamen değişti. Tabi gördüğünüz gibi Barajın su tutması ile birlikte bu, bulunmaz bir nimettir. Proje kabul edildi, programa alındı, 2021 yılı içerisinde bu gördüğünüz kıyı kesimlerinin tamamı ağaçlandırılacak. Bizde burada karşıda da 255 dönüm üzerine 15 dezavantajlı kadın, dar gelirli ailelere ekonomik olarak katkı sağlayacak lavanta bahçesi yapıyoruz. Bu bir adımdı, inşallah bu bir başlangıçtır diyeceğiz ve bu projeyi daha da büyütmeyi hedefliyoruz. Hem görüntü açısından bir güzellik katacak. Hem de bu ailelerimizin ekonomisine, gelişimlerine katkı sağlayacaktır. Aşağı yukarı her aileye yıllık olarak 40-50 bin lira katkı sunacak. Biz bunu Dicle Kalkınma Ajansı ile ortaklaşa bir proje yürütüyoruz. Bu köylerimizi de, Cumhurbaşkanımızın hedef gösterdiği 2023, 253 ve 2071 olarak biz bunları hazırlıyoruz. Yani 2023 yılında inşallah bu köylerimizin çehresi de değişmiş olacak. Biz şuan çalışmalarımızı da köyle yoğunlaştırdık, çünkü köyler unutulmuş, ücra köşelerde kalmış insanlarımızın da elimizden tutmamız gerektiğini düşündük. Ayrıca sedde yakın, yani Ilısu sınırları içerisinde 160 dönüm üzerine bir millet parkı projemiz var, bu proje ile birlikte inşallah insanlarımız piknik alanlarını, kendi ilçe sınırları içerisinde gelip pikniğini yapacak, ailesi ile birlikte zaman geçireceği bir yer olacak. Şuan bulunduğumuz konum da buraya bir seyir terası projesi hazırlıyoruz. İnşallah burada da hem yöresel ürünlerin sergilendiği ve satıldığı bir tezgah şeklinde kurmayı düşünüyoruz. Hem de burada insanlarımız, gelip hem bu güzel manzarayı görecek, hem kahvesini içecek. İlçemizin algısını inşallah bu şekilde değiştirmiş olacağız.”

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle