Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Olan Çocuklar İçin Neler yapılabilir?

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ömür boyu süren tedavi edilebilen ve iyi bir düzenleme yapıldığı zaman sorunsuz geçirilebilen bir gelişimsel bozukluktur ve ne kadar erken ele alınırsa o kadar kolay tedavi edilebilir.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklar dikkatini toparlamakta veya bir yerde sabit durmakta zorlanabilirler. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklar sadece ev hayatı değil aynı zamanda okul hayatlarında da sorunlarla karşılaşabilirler. 

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, çocuğun sahip olduğu hiperaktiviteye bağlı olarak farklı şekillerde hareket etmesine neden olabilir. Örneğin; hiperaktivitesi olan çocuklar diğer çocuklara göre arkadaş edinmekte zorlanabilirler bu bozukluğa sahip çocukların diğer çocuklara oranla konsantre olmaları ve olaylar karşısında verdikleri tepkiler oldukça farklıdır.

 • Öğretmenlerinin sordukları sorulara parmak kaldırmadan direkt cevap verebilir. 
 • Dikkatleri çok kolay dağıldığı için unutkan olabilirler.
 • Genelde hayal kurmaya eğilimlidirler.
 • Bazı şeyleri kaybedebilir veya ödevleri bitirmekte zorlanabilirler.-
 • Farkında olmadan çok konuşabilir ya da konuşan insanların sözlerini kesebilirler. 

Bu tarz davranışları arada bir yapan çocuklar da olabilir, fakat Dikkat eksikliği ve hiperaktivitesi olan çocuklarla karıştırılmamalıdır. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklar bu davranış şeklini sürekli olarak devam ettirmektedir. Bu durum da hem okulda, hem de ev hayatında çeşitli sorunlara neden olmaktadır.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklarda genellikle endişeli, sinirli, öfkeli ve üzgün bir ruh hali gözlemlenebilir. Fakat unutulmaması gereken en önemli noktalardan biri de tedavi edilebilmesidir. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ailelerin suçu veya kusuru değildir fakat buna nasıl yaklaşıldığı ve iyi yönde geliştirilip geliştirilmemesi aile ile yakın çevrenin yaklaşımı ile doğrudan ilgilidir.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) tanısı alan çocuğa sahip aileler için bazı öneriler:

 • Eğer çocuğunuz DEHB tanısı aldıysa öncelikle bunun bir sorun olduğunu kabullenmeli ve inanmalısınız.
 • Çocuğunuzun sorunlarını görmezden gelmeyin ama aşırı koruyucu da olmayın çünkü DEHB bir başarı değil performans sorunudur. Sadece diğer çocuklardan biraz daha fazla yönlendirme ve pekiştirmeye ihtiyaç duyarlar.
 • Çocuğa devamlı ceza vermekten kaçının.
 • DEHB olan çocukta disiplini sağlamak için olumsuz davranışının yerine olumlu davranışı öğretin ve bunu uygulamaya teşvik edin.
 • Çocuktan istediklerinizi net olarak söyleyin fakat istediğiniz şeyleri yönergelere bölerek isteyin uzun cümleler ve peş peşe yönergeler vermediğinizde kaygısı daha azalıp yönergelere uyumu da artacaktır.
 • Çocuğun sahip olduğu özellikler onda zaman zaman yaşıtlarından geri olduğu algısı yaratabilir. Bunun için çocuğunuzun öz değer oluşturmasına yardımcı olarak yapabildiği şeyleri de görünür kılmaya çalışın.
 • DEHB olan çocuklar planlama ve düzene diğer çocuklardan daha çok ihtiyaç duyarlar bu yüzden günlük aktivitelerini düzenli hale getirebilirsiniz bunun için bir tablo oluşturabilir ve yapabildiği aktivitesine puan verebilirsiniz.
 • Aşırı harektelilikle ilgili uygun alan ve zaman dilimleri belirleyin.
 • Ödev sorunlarıyla başa çıkmak için düzenli ve planlı ödev zamanları belirleyin ve bu sabit zamanlar içerisine kısa molalar ekleyin.

 

Tedavi edilmemiş Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun alkol ve madde kullanımı, sigara kullanımı gibi erken başlangıçlı sorunlar, yasal olmayan bazı olaylara karışma gibi sorunlar getirebileceği unutulmamalıdır.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ömür boyu süren tedavi edilebilen ve iyi bir düzenleme yapıldığı zaman sorunsuz geçirilebilen bir gelişimsel bozukluktur ve ne kadar erken ele alınırsa o kadar kolay tedavi edilebilir.

Menekşe Karaboğa

Menekşe Karaboğa, 2017 yılında Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans eğitimini tamamlamasının hemen ardından Klinik Psikoloji tezli yüksek lisans eğitimine başlamış ve başarıyla tamamlamıştır. Y

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle