Dünya üzerinde görülen en tuhaf yılan türü! Gözlerini görenler şok oluyor

Dünya üzerindeki en ilginç yılan türü görüntülendi. Onu görenler, oyuncak bir yılan sandı. Şu ana kadar dünyada yaşayan hiçbir yılan türüne benzemeyen bu yılanın gözleri diğerlerinden çok farklı. İşte dünyanın en ilginç ilginç göze sahip yılanı...
  • 21.11.2023 11:19
Dünya üzerinde görülen en tuhaf yılan türü! Gözlerini görenler şok oluyor

"APTAL GİBİ GÖRÜNÜYOR"

Bir Reddit kullanıcısı bir gönderisinde “Arap kum boğa yılanının (Eryx jayakari) bu kadar uzun süre hayatta kalmasının tek nedeni, avının kaçmak için zamanında gülmeyi bırakamamasıdır” diye yazdı.

Başka bir kullanıcı, “Ah evet, Arap kum boğa yılanı en aptal görünümlü yılan” dedi.

 

KUMUN DERİNLİKLERİNDE YAŞIYORLAR

Arap kumu boğa yılanları gececidir; günü kumun derinliklerine gömülerek geçirirler ve akşam karanlığında avlanmak için yüzeye doğru hareket ederler. Şaşkın gözleri bazen alay konusu olsa da, bu yılanların avlanma stratejisi açısından hayati öneme sahiptirler. Gözlerin başlarının üstünde olması, Arap kum boğa yılanlarının, avlarının yakınlardan geçmesini beklerken, altın-kahverengi vücutlarının geri kalanı kuma gömülüyken dışarıyı gözetlemelerini sağlar.

 

YUMURTA DİŞİ OLMAYAN BİR YILAN

Arap kumu boğa yılanları 38 santimetre uzunluğa kadar büyür ve çok çeşitli sıcaklıklara tolerans gösterebilir. Canlı yavru doğurmak yerine yumurtlayan iki boğa yılanı türünden biridir; yumurtlayan diğer tür ise Afrika’nın her yerinde bulunan Sahra kum boğa yılanıdır.

 

Dişi Arap kum boğa yılanları yumurtalarını küçük kuluçkalar halinde bırakırlar. Yaklaşık dokuz hafta sonra, yavruların yumurtadan çıkmaya hazır olduklarında yumurtalardan çıkmalarına yardım etmeleri gerekiyor, çünkü yavruların yumurta dişleri yok.

 

TEHDİT ALTINDA

Diğer yılan türlerinin yavrularının çatlamak için kullandıkları burun üzerinde keskin bir çıkıntı. onların yumurta kabukları. Arap kum boğa yılanları geniş yayılış alanları boyunca yaygındır ve Uluslararası Doğayı Koruma Birliği’nin Tehdit Altındaki Türlerin Kırmızı Listesi’ne göre insan faaliyetleri tarafından tehdit altında oldukları düşünülmemektedir.

Editör: Gülten Akgül

Yorum Yaz