matesis
helpyetim

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi ile Türkiye arasında yeni sınır kapısı açılıyor

Irak'ın kuzeyindeki Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Türkiye ile arasında bu hafta içerisinde yeni bir sınır kapısının açılacağını duyurdu.
  • 08.05.2023 19:40
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi ile Türkiye arasında yeni sınır kapısı açılıyor

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) tarafından yapılan açıklamada, çalışmaları 1 yıldır devam eden IKBY ve Türkiye arasındaki yeni sınır kapısının bu hafta içerisinde açılacağı bildirildi. Açıklamada, yeni sınır kapısının Soran Bağımsız İdaresi'ne bağlı Mergasur ilçesinde yer alan Shirwan Mazin kasabasının yakınlarında olduğu belirtildi.

ULUSLARARASI SINIR KAPISI OLACAK
Türkiye ile Kürt Bölgesel Yönetimi arasında açılacak olan Zeyit Sınır Kapısı'nın uluslararası bir sınır kapısı olacağı vurgulandı.

RESMİ TÖRENLE AÇILACAK
Soran Bağımsız İdaresi Başkanı Helgurd Şeyh Necip, Zeyit Sınır Kapısı'nın açılışının 2 ülke yetkililerinin katılacağı resmi bir törenle yapılacağını ifade ederek sınır kapısının ilk etapta turistler için, daha sonra da ticaret amaçlı açılacağını duyurdu.

ZEYD SINIR KAPISI NEREDE?

YILAN HİKÂYESİNE DÖNMÜŞTÜ

Türkiye tarafından, “Umurlu Sınır Kapısı” olarak adlandırılan kapı, Hakkari'nin Derecik ilçesinin Umurlu köyünde, Irak bölgesel Kürt yönetimi tarafında ise sınırımızın hemen karşısındaki Zed (Zeyd) köyünde yer alıyor.

Umurlu'da aynı zamanda 34. Hudut Bölük Komutanlığı da bulunuyor. Bu komutanlığa ait üs bölgelerine terör örgütü tarafından defalarca saldırı düzenlenmiş ve onlarca Mehmetçik şehit edilmişti.

Hakkâri kent merkezine 180 kilometre mesafede yer alan sınır kapısının açılması ile Irak Bölgesel Kürt yönetimi ile Türkiye arasındaki üçüncü sınır kapısı faaliyete geçirilmiş olacak.

Hükümetin terörün sonlandırılması amacıyla başlattığı çözüm sürecinin hemen ardından 2014 yılında yapımına başlanan Derecik-Mergesor Sınır Kapısı'nın 2017'de açılması planlanıyordu, çözüm sürecinin bitiminden hemen sonra PKK terörünün yoğun saldırıları nedeniyle güvenlik endişelerinden dolayı kapı bir türlü açılamamıştı.

TİCARETİN CAN DAMARI HABUR KAPISI

Irak ile 370 kilometrelik kara sınırına sahip Türkiye'nin hâlihazırda Irak'a açılan iki sınır kapısı bulunuyor. Irak ile ticaretin ana can damarı hattını oluşturan Şırnak'ın Silopi ilçesindeki Habur Sınır Kapısı Irak topraklarındaki İbrahim Halil Gümrük Kapısına açılıyor.

Bu kapı Türkiye ile Irak arasındaki ticari faaliyetin en önemli ayağını oluşturuyor. Yoğunluğun en çok yaşandığı gümrük kapısı olarak biliniyor. Habur gümrüğü, Türkiye'nin ticari geçişlere müsait ve stratejik konuma sahip tek kapısı olarak görülüyor.

ÜZÜMLÜ KAPISI İNSANİ GEÇİŞLERDE KULLANILIYOR

Bir diğer sınır kapısı ise Hakkâri'nin Çukurca ilçesinin sıfır noktasında yer alan Üzümlü köyünde yer alıyor.

Bu kapı da Üzümlü köyünden Irak'ın Duhok vilayetine bağlı Kanimasi kasabasına açılıyor. Üzümlü Hudut Kapısı, Habur Kapısının aksine ticari geçişlerden ziyade hem güvenlik, hem de zor coğrafi ve iklim şartlarından kaynaklı olarak ağırlıklı insan geçişlerinde kullanılıyor.

Irak'a açılan her iki kapı da Irak merkezi hükümetine değil Bölgesel Kürt Yönetime bağlı çalışıyor.

Editör: Nezir Güneş

Yorum Yaz