Japonya Turuyla Uzakdoğu Tatili Artık Hayal Değil!

Yıllardır hayalinizi kurduğunuz ya da belki hayal bile edemeyeceğiniz bir tatile hazır olun! Japonya’ya gidiyoruz. Japonya, tam anlamıyla dünyanın bir ucunda yer alıyor. Hatta “Uzak Doğu” denildiğinde akla gelen ilk ülkelerden biri konumunda.
  • 13.12.2022 14:14
Japonya Turuyla Uzakdoğu Tatili Artık Hayal Değil!

Teknolojiye yön veren bir ülke olan Japonya, zengin kültürü ve misafirperverliğiyle de öne çıkıyor. Peki insanın karşısında hayatı boyunca çok nadir çıkan Japonya tatili fırsatını tam olarak nasıl değerlendirebileceğinizi biliyor musunuz? Cevabınız hayırsa endişe etmenize gerek yok. https://www.ytur.net/ öncülüğünde hazırlanan gezi rehberi, Japonya turunuz boyunca size eşlik edecek!

  1. Japonya Tatilinizi Kolaylaştıracak Bilgiler Edinin!

Japonya kanji alfabesinde Nippon adıyla bilinen bir ülke. Dolayısıyla Nippon kelimesi anlam olarak Doğan Güneşin Ülkesi olarak tanımlanıyor. İsminin anlamını fazlasıyla hak eden bir ülke Japonya. Bir ada ülkesi olan Japonya’da toplam 6 bin 852 ada bulunuyor. Dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi konumunda. Nüfusun büyük çoğunluğunu Kyushu, Shikoku, Honshu ve Hokkaido oluşturuyor. Göçmen sayısı ise oldukça az. Japonya’da İngilizce çok yaygın değil. Bu nedenle gitmeden önce birkaç kelime Japonca öğrenirseniz özellikle alışverişler sırasında çok rahat edersiniz. Japonya’da toplu taşımalar için kolaylık sağlayan çeşitli kartlar var. Örneğin demiryolu seyahatlerinde Japan Rail Pass isimli kartı edinirseniz çok daha uygun fiyatlara şehir değiştirebilirsiniz. Kartı alırken, kaç günlük tatil planlamanız var ise ona uygun olarak seçebiliyorsunuz. Japonya’da güvenlik namına hiçbir sorun yaşamayacağınızdan emin olabilirsiniz. Son derece güvenli olmasının yanı sıra tedirgin hissedebileceğiniz durumlarla karşılaşma şansınız da epey zor.

  1. Japonya Sandığınız Kadar Ucuz Değil Ancak Merak Etmeyin!

Japonya’da resmî para birimi olarak yen kullanılıyor. Japon yeninin Türk lirası karşısında değerli bir para birimi olması tatiliniz sırasında sizi ekonomik seçeneklere yönlendirebilir. Ancak bu konuda endişe etmenize gerek yok. Japonya’da her bütçeye uygun seçenekler var. Bunun yanı sıra Japonya’ya gitmeden önce para bozdurmak istemezseniz şehir merkezlerinde bolca döviz bozdurma ofisi bulabilirsiniz. Japon yeninin yanı sıra ülkede euro ve dolar da kabul ediliyor. Özellikle dolar ülke çapında daha yaygın kullanılıyor. Japonya turu sırasında lüks mekânlar yerine orta halli restoranları tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra günlük alışverişlerinizi 7 Eleven gibi uygun marketlerden yaparak tatilinizi daha ekonomik hale getirebilirsiniz.

  1. Zengin Japon Mutfağını Mutlaka Keşfedin!

Japon kültürünün önemli bir kısmını mutfakları oluşturuyor. Bu yüzden Japonya tatil turu sırasında olabildiğince alışık olmadığınız yemeklerle karşılaşabilirsiniz. Sadece sushiden ibaret olmayan Japon mutfağı, tahmin edileceği üzere ağırlıklı olarak deniz mahsullerinden oluşuyor. Adanın her tarafında bulabileceğiniz sushiler dışında Japonya’ya tempuraya mutlaka şans vermelisiniz. Özellikle karides tempura tam anlamıyla bir lezzet şöleni sunuyor. Bunun yanı sıra Japonya’da noodle da oldukça ünlü. Udon, somen ve shirataki ismiyle farklı tariflere ayrılıyor. Izgara tavuğa benzeyen yaki tori de mutlaka denenmesi gereken lezzetlerden. Eğer Japonya gezilerinizde bir restorana oturduğunuzda bu yemekleri görürseniz kesinlikle bir şans verin.

  1. Japonya’yı Adım Adım Gezin!

Yüzölçümü açısından küçük olsa da Japonya’da keşfedecek çok şey var. Bu nedenle küçük çaplı bir rota oluşturmanız tatilinizi kolaylaştırabilir. Yeşilin her tonunu görebileceğiniz Japonya’da bol bol gezmeye gayret gösterin. Evet pahalı bir ülke olduğu doğru ancak hayatınızda bir daha Japonya’yı görme fırsatı ne zaman elinize geçer ki? Bu yüzden hiçbir detayı kaçırmamanızı tavsiye ederiz. Japonya gezilerinize başkent Tokyo’dan başlayabilirsiniz. Eğlenceli yapısının yanı sıra çeşitli kültürel aktivitelere de katılabileceğiniz Tokyo’da barlardan restoranlara, kafelerden balık pazarlarına kadar her şeyi bulabilirsiniz. Daha sonra rotanızı Kyoto’ya çevirebilirsiniz. Sayısız tapınağın bulunduğu Kyoto’da Japon kültürünü yakından keşfedebilirsiniz. Atom bombası faciasından sonra küllerinden doğan Hiroshima şehrini de mutlaka gezi rotanıza eklemelisiniz.

  • Osaka: Osaka da Japonya’nın büyük şehirlerinden biri. Bünyesinde Japonya’nın ilk Budist tapınağını barındırıyor. Osaka Kalesi, şehrin ikonik yapılarından. Şehirde günümüzden geçmişe doğru yolculuk yapabileceğiniz pek çok destinasyon mevcut. Dolayısıyla Japonya’ya gittiyseniz mutlaka Osaka turu yapmanızı öneririz.
  • Nara: Japonya’nın ilk başkenti olan Nara’da bol bol ceylan görebilirsiniz. Çünkü şehir ceylanlarıyla ünlü. Aynı zamanda görülmeye değer pek çok tapınak mevcut. Doğayla haşır neşir olmak isteyenler Nara’da vakit geçirebilecek birçok aktivite bulabilir.
  • İshigaki: Japonya’ya bağlı adalardan biri. Kendinizi tropikal bir adada bulabileceğiniz İshigaki, deniz manzarasına karşı keyifli vakit geçirebilmek için oldukça ideal.

 

 

Editör: Nezir Güneş

Yorum Yaz