Dünyadaki en büyük kertenkele türü hangisidir?

Sürüngen hayvanlar olarak bilinen kertenkeleler 'lizard' (lacertus) olarak adlandırılır. Dünyada 6000 türü olan kertenkele ailesinin en büyük türü hangisidir? Dünyadaki en büyük kertenkeleye ne ad verilir?

BİLGİ SAYFASI
PAYLAŞ:

Pullu sürüngenler olarak tanımlanan yılan ve kertenkeleler lizard ailesinin birer üyeleridir. Pullu sürüngenler Antartika haricinde dünyadaki her kıtada görülmüştür. Dünya üzerinde toplamda altı binden fazla lizard türü vardır. Peki bunlar arasında en büyükleri hangisidir?

Komodo Ejderi

Adını Endonezya'daki Komodo Adası'ndan alan Komodo Ejderi (Varanus komodoensis) dünyadaki en büyük kertenkele türüdür. Komodo ejderleri Varanidae ailesinin monitor lizard sınıfına mensuptur. Komodo ejderleri en fazla 3 metre uzunluğunda ve ortalama 70 kilo ağırlığındadır. Dişi komodo ejderlerinin uzunluğu erkeklere nazaran daha kısadır. Adına ejder denilmesine rağmen komodo ejderleri aslında bir varan çeşididir.

Boyutlarının bir sonucu olarak, Komodo ejderleri tepe avcılarıdır ve içinde yaşadıkları ekosistemlere hakim olurlar. Omurgasızları, kuşları ve memeli hayvanları avlayabilir veya pusuya düşürebilirler. Komodo Ejderleri yalnızca Komodo Adası'nda değil, aynı zamanda Rintja, Flores ve Gili Motang adalarında da bulunurlar. Karada saatte 20 km hız yapabilirler.

Komodo ejderleri yaklaşık dört milyon yıldır Komodo Adası'nda yaşıyor ve etçil bir memelinin yaklaşık 10'da 1'i kadar yemek yemeye ihtiyaç duyuyor. Tek bir yemek bir komodo ejderine bir ay kadar yetebilmektedir. Komodo Adası'nda komodo ejderlerinden yaklaşık iki bin tane bulunmaktadır.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle