LGS Sınav Sonuçları Açıklandı! 2021 MEB E-Okul LGS sınav sonuçları açıklandı! Lise sınav sonuçları sorgulama ekranı açıldı!

LGS sonuçları için meraklı bekleyiş sona erdi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 8.sınıf öğrencilerine yönelik 6 Haziran tarihinde düzenlenen sınavın ardından lise sınav sonuçlarının açıklanması bekleniyordu. Söz konusu LGS sınav sonucu için MEB tarih vermişti. Hal böyle olunca; “LGS sınav sonuçları açıklandı mı, saat kaçta açıklanacak?” gibi soruların yanıtları hakkında yoğun bir araştırma başladı. Bu kapsamda; 2021 MEB E-Okul LGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? MEB ile lise sınav sonuçları sorgulama nasıl yapılır?

  • 30.06.2021 12:03
LGS Sınav Sonuçları Açıklandı! 2021 MEB E-Okul LGS sınav sonuçları açıklandı! Lise sınav sonuçları sorgulama ekranı açıldı!

Liselere Geçiş Sistemi sınavı 6 Haziran 2021 tarihinde gerçekleştirilmişti. 8.sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen sınavın ardından ise lise sınav sonuçları merak ediliyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) sınav takvimine göre; LGS sonuçları için tarih belli olmuştu.

Kritik sürece girilmesi ile birlikte LGS sınav sonuçları hakkında sorgulamalar hız kesmeden sürüyor. Buna göre; 2021 MEB E-Okul LGS sınav sonuçları açıklandı mı sorusu akıllara gelmeye başladı.

LGS SINAV SONUÇLARI AÇIKLANDI MI?

Milli Eğitim Bakanlığı MEB tarafından yapılan açıklamaya göre; LGS sınav sonuçları 30 Haziran 2021 tarihinde, bugün açıklanacak. LGS sonuçları için tarih bilinirken saat kaçta açıklanacağı ise henüz bilinmezken mesai saatinden itibaren sonuç ekranının aktif edilmesi bekleniyor. Bu başlık altından; lise sınav sonuçları sorgulama ekranına ulaşabilir, MEB E-Okul ekranı ile LGS sonuçlarını görüntüleyebilirsiniz.

LGS SONUÇLARI NEREDEN ÖĞRENİLİR?

Adaylar LGS sonuçlarına Milli Eğitim Bakanlığı'nın resmi internet sitesi olan meb.gov.tr'den erişebilecek. Adaylara ayrıca bir sınav sonuç belgesi gönderilmeyecek. Sonuç ekranına erişebilmek için Milli Eğitim Bakanlığı sistemine kayıtlı bilgilerle sisteme giriş yapılacak.

MEB ÜZERİNDEN LGS SONUÇLARI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN!

E-OKUL ÜZERİNDEN LGS SONUÇLARINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN!

LGS SINAV SONUÇLARI NASIL HESAPLANACAK?

Merkezî Sınava katılacak olan öğrencilerin puanı, aşağıdaki işlem basamaklarına göre tek puan türünde hesaplanacaktır.

a. Sözel ve sayısal bölümlere ait alanların her bir alt testi için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenir.

b. Her bir öğrencinin her bir alt testine ait ham puanı, ilgili teste ait doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının üçte biri çıkarılarak bulunur.

c. Her bir alt testin ortalaması, ilgili testin ham puanları toplamının öğrenci sayısına bölümü ile elde edilir.

ç. Her bir alt testin standart sapması, ilgili alt testin ham puanları, ortalaması ve sınava giren öğrenci sayısı kullanılarak hesaplanır.

d. Öğrencilerin her bir alt testine ait standart puanı (SP), o teste ait ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm öğrencilerin ham puanlarının ortalamasını 50'ye, standart sapmasını 10'a getiren bir dönüştürme işlemi sonunda elde edilir.

e. Her alt test için hesaplanan standart puanlar, Tablo-2'de verilen katsayılar ile çarpılarak her bir alt testin ağırlıklı standart puanları bulunur.

f. Yabancı Dil ve/veya Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinden muaf olan öğrencilerin Yabancı Dil ve/veya Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ağırlıklı standart puanı, bu öğrencilerin o testler dışındaki diğer testlerin ağırlıklı standart puan toplamının, bu testlerden alınabilecek en yüksek ağırlıklı standart puan toplamına bölümünün, o testlerden alınabilecek en yüksek ağırlıklı standart puanla çarpılması ile elde edilir.

g. Testlerin ağırlıklı standart puanları toplanarak, Toplam Ağırlıklı Standart Puan (TASP) bulunur.

ğ. Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun Merkez Sınav Kurulu kararı ile belirlenmesi sonucunda, soru/sorular iptal edilmeyecek, soru/soruların doğru seçenekleri dikkate alınmak suretiyle değerlendirmeye dâhil edilecektir.

h. Değerlendirme sırasında hatalı soru/sorular çıkması durumunda, 9/12/2016 tarihli ve 29913 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan 02/12/2016 tarihli ve 6764 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un 69'uncu maddesiyle, 17/2/2011 tarihli ve 6114 sayılı Kanunun 7'nci maddesinin ikinci fıkrasına eklenen "Sınavlarda iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılır." hükmü gereğince değerlendirme yapılacaktır.

ı. Oturumlardan herhangi birine katılmayan ya da herhangi bir oturumda sınavı iptal edilen öğrenciler için MSP hesaplanmaz.

MEB ÜZERİNDEN LGS SONUÇLARI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN!

E-OKUL ÜZERİNDEN LGS SONUÇLARINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN!

LGS TERCİHLERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

30 Haziran'da sınav sonuçlarının açıklanmasının hemen ardından tercih kılavuzu yayınlanacak. Liselere Geçiş Sistemi kapsamında okul tercihleri alınacak. Öğrenciler; Merkezi Sınav Puanı İle Öğrenci Alan Okullar, Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ve Pansiyonlu Okullar olmak üzere 3 grupta tercih yapacak.

Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılan merkezî sınavda hiçbir sorunun iptal olmadığını, sonuçları ve Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu'nu da 30 Haziran'da açıklayacaklarını söyledi. LGS kapsamındaki merkezî sınavı bir gazeteye değerlendiren Millî Eğitim Bakanlığının ölçme, değerlendirme ve sınav hizmetlerinden sorumlu Bakan Yardımcısı Özer, özetle şunları söyledi:

KILAVUZ ÇALIŞMASI SÜRÜYOR

30 Haziran 2021'de sınav sonuçlarını açıklayacağız. Aynı gün Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu'nu da yayımlayacağız. Bundan sonraki süreç önceki yıllardakinin aynısı olacak. Merkezî ve yerel yerleştirmeden sonra yine iki defa yerleştirmeye esas nakil süreci olacak. Tercih ve yerleştirme işlemleri yayınlanacak olan kılavuzda belirtilen esas ve usullere göre ve kılavuzda belirtilen tarihlere göre yapılacak. Kılavuz hazırlık çalışmaları devam ediyor.

LGS KAÇ TERCİH HAKKI VAR?

Öğrencilerin bu üç alanda toplan 20 okul tercih etme hakkı bulunacak. Öğrenciler yerel tercih listesini de mutlaka hazırlamak zorunda olacak. Yerel tercih yapmayanlar için LGS puanıyla alan okulların ekranı açılmayacak. İlk üç okul, yeşil renkle gösterilen kendi kayıt alanınızdan, iki okul, mavi renkle gösterilen komşu kayıt alanından veya kırmızı renkle gösterilen diğer kayıt alanlarından seçilecek. Ayrıca aynı okul türünden en fazla üç okul tercihi yapılacak. Örneğin; en fazla üç Anadolu Lisesi veya Mesleki Teknik Lise ya da İmam Hatip Lisesi)

MEB ÜZERİNDEN LGS SONUÇLARI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN!

E-OKUL ÜZERİNDEN LGS SONUÇLARINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN!

Yorum Yaz