tatlidede

ÖSYM o tarihi açıkladı! 2021-YÖKDİL/2 başvuruları ne zaman başlayacak? 2021-YÖKDİL/2 sınavı ne zaman?

YÖKDİL başvuruları için merakla beklenen sürece giriliyor. Akademik anlamda kariyer hedefi bulunan kişilerin yabancı dil bilgilerini belgelendirmek amacıyla başvuruda bulunacağı 2021-YÖKDİL/2 başvurusu, ÖSYM'nin AİS ekranı aracılığıyla yapılacak. Peki, 2021-YÖKDİL/2 başvurusu ne zaman ve nasıl yapılır? 2021-YÖKDİL/2 sınavı ne zaman? İşte, o konu hakkında detaylı bilgiler…
  • 02.07.2021 12:10
ÖSYM o tarihi açıkladı! 2021-YÖKDİL/2 başvuruları ne zaman başlayacak? 2021-YÖKDİL/2 sınavı ne zaman?

2021-YÖKDİL/2 başvurusu, ÖSYM'nin resmi internet sitesi aracılığıyla alınacak. AİS ekranından yapılacak olan YÖKDİL başvurusu için başvuru ücreti 145 TL olacak. Peki, 2021-YÖKDİL/2 başvuruları ne zaman yapılacak? 2021-YÖKDİL/2 sınavı ne zaman? İşte, ÖSYM'den yapılan açıklama…

YÖKDİL BAŞVURULARI NE ZAMAN?

ÖSYM'nin 2021 sınav takvimine göre 2021-YÖKDİL 2. sınavı için başvurular 2-12 Temmuz 2021 tarihleri arasında alınacak. Başvurular elektronik ortamda alınacaktır.

YÖKDİL BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR?

2021-YÖKDİL/2 başvuru ücreti 145,00 TL olacak. ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde hiçbir kaydı olmayan adaylardan İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Nüfus Müdürlüklerinden fotoğraflı Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı edinmiş olan adaylar, bir başvuru merkezine gitmeksizin e-Devlet şifreleriyle “e-Devlet Kapısı” uygulaması üzerinden ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine kayıt olabileceklerdir.

Bu durumdaki adaylar, ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine kayıt olduktan sonra bir başvuru merkezine gitmeksizin başvurularını, başvuru süresi içinde bireysel olarak internet aracılığıyla (https://ais.osym.gov.tr) veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulaması aracılığıyla yapabilecekler ve süresi içinde sınav ücretini ödeyerek başvurularını tamamlayabileceklerdir.

Hem ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde kaydı olan hem de İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Nüfus Müdürlüklerinden fotoğraflı Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı edinen adaylardan, ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli veya geçersiz bir fotoğrafı bulunanlar bir başvuru merkezine gitmeksizin başvurularını, sınava başvuru süresi içinde bireysel olarak internet aracılığıyla (https://ais.osym.gov.tr) veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulaması aracılığıyla yapabilecekler ve süresi içinde sınav ücretini ödeyerek başvurularını tamamlayabileceklerdir.

Bu durumdaki adayların ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi’ndeki fotoğrafları, sınava başvuru esnasında Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı’ndaki fotoğraflarıyla otomatik olarak güncellenecektir.

YÖKDİL 2. SINAVI NE ZAMAN YAPILACAK?

ÖSYM'nin 2021 sınav takvimine göre 2021-YÖKDİL 2. sınavı 29 Ağustos 2021 tarihinde yapılacak.

İŞTE ÖSYM’NİN AÇIKLAMA METNİ

“2021-YÖKDİL/2 Başvurularının Alınması

Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı (2021-YÖKDİL/2) 29 Ağustos 2021 tarihinde uygulanacaktır.

Sınava başvurular, 02 - 12 Temmuz 2021 tarihleri arasında yapılacaktır.

Adaylar, başvurularını elektronik ortamda ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak saat 10.00'dan itibaren ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil uygulamasından yapabileceklerdir.

Sınava başvuruda HES kodu bilgisi alınacağından adayların, sınava başvuru işlemi yapmadan veya başvuru için başvuru merkezlerine gitmeden önce HES kodunu edinmiş olmaları gerekmektedir. Adaylar, HES kodunun nasıl edinileceği bilgisine Sağlık Bakanlığının https://hayatevesigar.saglik.gov.tr internet adresinden ulaşabileceklerdir.

Sınava ilişkin ayrıntılı bilgi 2021-YÖKDİL kılavuzunda yer almaktadır. Adaylar Kılavuza aşağıdaki bağlantıdan erişebileceklerdir. Sınava başvuracak adayların Kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.”

Yorum Yaz