Exxenspor nedir, aylık ne kadar? Kablolu televizyon yayını var mı? Türk takımlarının Avrupa maçları hangi kanalda yayınlanacak?

Yakın bir dönemde faaliyete geçen ve aylık fiyatları açıklanan Exxenspor nedir? Kablolu televizyon yayını var mı? Türk takımlarının Avrupa maçları hangi kanalda yayınlanacak? İşte merak edilen soruların cevapları...

SPOR
PAYLAŞ:

Exxenspor, ünlü televizyon patronu Acun Ilıcalı tarafından oluşturulan sanal bir içerik olan Exxen'in sporla ilgili yayınların izlenmesi için oluşturulan bir alt organizasyondur. Geçtiğimiz aylarda UEFA Şampiyonlar Ligi, UEFA Avrupa Ligi ve UEFA Konferans Ligi'nin grup aşamasındaki yayın haklarını satın alan Exxen, kullanıcılara Exxenspor isimli paket seçeneği sundu.

Exxen yönetimi, Exxenspor paketinin yanı sıra platforma ait orjinal içeriklerin izlenebileceği 9,90 TL'lik paketin de kullanıcılar tarafından satın alınmasını istiyor. 24,90 TL olan Exxenspor paketi, 9,90 TL'lik Exxen içerik paketiyle satın alındığında kullanıcılar aylık 34,80 TL'lik taahhütlü bir paket satın almış alıyor.

Bazı futbol severler bu duruma itiraz ederek iki paketin birlikte satılmasına, satılan içeriğin taahhütlü olmasına, satın alınan içeriklerde reklamlara yer verilmesine, internet alt yapı hizmetlerinin yeterli olmadığı Türkiye'de yalnızca sanal bir platform üzerinden canlı maç yayınlanmasına karşı çıktılar.

Türkiye'de ilk defa Avrupa maçları yalnızca internet üzerinden hizmet veren bir platform aracılığıyla yayınlanacak. Bu nedenle maç esnasında reklamların nasıl yerleştirileceğinden kullanıcılara verilecek hizmete kadar akıllarda pek çok soru işareti bulunuyor.

Avrupa maçları neden sanal bir platform üzerinden yayınlanıyor?

Bu konuya ilişkin şimdiye kadar herhangi bir açıklama yapılmamakla birlikte Türk takımlarının Avrupa'daki maçlarının sanal bir platform üzerinden yayınlanmasının internetteki kaçak yayınlarla alakalı olduğu düşünülüyor. Türkiye'de futbola geniş çaplı bir ilgi olmasına karşılık futbol yayın içeriklerinin satın alınmasına o denli bir ilgi gösterilmiyor. Bunun nedeni gerek Türkiye'deki maçların, gerek Avrupa liglerindeki maçların gerekse de uluslararası düzeydeki kulüp maçlarının yayın haklarının farklı şirketler tarafından satın alınması olarak karşımıza çıkıyor.

Örneğin tuttuğu takımın Süper Lig maçını izlemek isteyen bir taraftar aylık Digitürk'e 64 TL; Premier Lig, Serie A ve La Liga maçlarını izlemek isteyen futbol severler S Sport'a aylık 11 TL; Türk takımlarının Avrupa'daki maçlarını izlemek isteyen futbol severler ise Exxenspor'a aylık 34,80 TL'lik bir ücret ödemesi gerekiyor.

Bu durumda herhangi bir ligde maç seyretmek isteyen bir futbol sever illegal yayınlara başvurmamak için aylık olarak 109.80 TL ödemek zorunda kalıyor.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle