Fatih Terim kimdir, nereli? Kaç yaşında? Fatih Terim neden istifa etti? Fatih Terim teknik direktörlüğü bıraktı mı?

Galatasaray'dan istifa eden Fatih Terim'in hayatı araştırılıyor. Fatih Terim kimdir? Fatih Terim aslen nereli? Fatih Terim kaç yaşında? Fatih Terim hangi takımda oynadı ve hangi takımları çalıştırdı? İşte imparator olarak bilinen Fatih Terim'in hayatı ve futbol kariyeri...

SPOR BİYOGRAFİ

Fatih Terim dünyada tanınan önemli isimler arasında yer alıyor. Futbolcu olarak spor hayatına atılan Fatih Terim uzun yıllardır teknik direktörlük yapıyor. İtalya'da da takım çalıştıran Fatih Terim Türkiye A Milli Takımın efsane teknik direktörü olarak bilinir. Uzun yıllar farklı takımları çalıştıran Terim aldığı başarılar ile takımları üst liglere çıkarmayı başardı. Galatasaray futbol takımında 11 yıl top koşturan Fatih Terim 2022 Ocak ayına kadar Galatasaray futbol takımını çalıştırmaktaydı. Geçtiğimiz hafta Galatasaray'ın ligteki kötü performansı sebebiyle Fatih Terim teknik direktörlükten istifa etti. Peki Fatih Terim kimdir? Fatih Terim aslen nerelidir? Fatih Terim kaç yaşında? Fatih Terim hangi takımlarda oynadı, hangi takımları çalıştırdı? sorularının yanıtları ve detaylar haberimizde.

Fatih Terim Kimdir?

  • Fatih Terim, 4 Eylül 1953'te
  • Adana'nın Ceyhan ilçesinde doğmuştur. 

Fatih Terim nereli?

Türk spor tarihinde önemli bir yere sahip olan Fatih Terim 4 Eylül 1953 yılında Adana'nın Ceyhan ilçesinde doğmuştur. Yıllarca A Milli Takımda libero mevkiinde oynayan Fatih Terim futbolculuğa Ceyhanspor'de başladı. Çok sayıda gence ilham kaynağı olan Fatih Terim futbolculuk kariyerinin ardından teknik direktör olarak da görev aldı. Büyük bir Galatasaraylı olarak bilinen Fatih Terim Galatasaray 'ın da efsane teknik direktörü olarak biliniyor.

Fatih Terim kaç yaşında?

Adana'nın Türk futboluna kazandırdığı önemli isimlerden bir tanesi olan Fatih Terim 4 Eylül 1953 yılında Adana'nın Ceyhan ilçesinde dünyaya geldi. 1,72 boyunda olan Fatih Terim aynı zamanda 67 yaşındadır. Futbola yıllarını veren başarılı teknik adam futbol yıllarında libero olarak görev aldı. Önemli başarılara imza atarak futbol tarihinin en bilinen isimlerinden birisi oldu.

Fatih Terim hangi takımlarda oynadı?

Fatih Terim futbol kariyerine Ceyhanspor ile başladı. Sonrasında Adana Demirspor ve Galatasaray futbol takımlarında forma giydi. Galatasaray'da 11 yıl kadar forma giyen Fatih Terim'in çoğu kez adli olayların içinde kaldığı da bilinmektedir. Birkaç defa tutukluluk da yaşayan Fatih Terim 1985 yılı itibari ile futbolu bıraktığını açıkladı. Fatih Terimin futbol kariyeri kısa sürerken sonrasında teknik direktörlük kariyeri başladı. Bu alanda uzun yıllar Türk futboluna hizmet verdi.

Türk teknik direktör ve Libero mevkisinde oynamış eski millî futbolcudur. İmparator lakabı ile bilinir. 

Futbolculuğu döneminde Ceyhanspor, Adana Demirspor ve Galatasaray'da oynadı. 11 yıl formasını giydiği Galatasaray'da futbolcu olarak hiç lig şampiyonu olamayan Terim'in adı sık sık adli olaylara karıştı. Birkaç kez tutuklanan Terim, 1985'te futbolu bıraktı.

Teknik direktörlüğe MKE Ankaragücü'nde başladı. Daha sonra Göztepe'yi çalıştıran Fatih Terim, bir süre sonra eş zamanlı olarak Türkiye U-21'i de çalıştırmaya başladı. Daha sonra Göztepe'den istifa etti. Türkiye'yi ve Galatasaray'ı bir kez çalıştırdıktan sonra İtalya'ya giden Terim, Fiorentina ve Milan'ı çalıştırdı. Yaklaşık olarak 1 yıl süren İtalya macerasının ardından Türkiye'ye döndü. İtalyan taraftarlarca "Grande Terim" olarak anılır.[2] Sırasıyla 2 kez daha Galatasaray ve Türkiye'yi çalıştıran Fatih Terim, 21 Aralık 2017'de Galatasaray'daki 4. dönemine başladı.

Teknik direktör olarak Galatasaray ile 8 Süper Lig, 3 Türkiye Kupası, 5 Türkiye Süper Kupası ve 1 UEFA Kupası şampiyonluğu kazandı. Oyuncu olarak ise 3 Türkiye Kupası ve 1 Türkiye Süper Kupası kazandı. Ayrıca İtalya devleti tarafından verilen "Commendatore" nişanına sahiptir.

Babası Kıbrıslı olan Fatih Terim, Fulya Terim ile evlidir. Merve ve Buse adında 2 kızı vardır.

 Fatih Terim teknik direktörlüğü bıraktı mı?

69 yaşındaki Fatih Terim'in futbolu ve teknik direktörlüğü bıraktığı ile ilgili bir açıklama bulunmuyor. Ancak Fatih Terim'in hangi takımda teknik direktörlük yapabileceği ile ilgili de bir bilgi bulunmuyor. Fatih Terim'in ilerleyen zamanlarda A Milli Takım'ı çalıştırması tahmin ediliyor.

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle