Frederike Geerdink kimdir? Frederike Geerdink kitapları ve sözleri

Araştırmacı,Yazar Frederike Geerdink hayatı araştırılıyor. Peki Frederike Geerdink kimdir? Frederike Geerdink aslen nerelidir? Frederike Geerdink ne zaman, nerede doğdu? Frederike Geerdink hayatta mı? İşte Frederike Geerdink hayatı...

BİYOGRAFİ
Araştırmacı,Yazar Frederike Geerdink edebi kişiliği, hayat hikayesi ve eserleri merak ediliyor. Kitap severler arama motorlarında Frederike Geerdink hakkında bilgi edinmeye çalışıyor. Frederike Geerdink hayatını, kitaplarını, sözlerini ve alıntılarını sizler için hazırladık. İşte Frederike Geerdink hayatı, eserleri, sözleri ve alıntıları...

Doğum Tarihi: 1970

Doğum Yeri: Hengelo

Frederike Geerdink kimdir?

Hollandalı gazteci.Geerdink 1988'den 1992'ye kadar Christian University Windesheim'de gazatecilik okudu.

Frederike Geerdink Kitapları - Eserleri

  • Roboski: Gençler Öldü

Frederike Geerdink Alıntıları - Sözleri

  • Kürt sorunu öncelikle bir kimlik sorunudur. Bu sorun gerçekten çözülürse Kürtler, Türkler, Ermeniler, eşcinsel­ler, heteroseksüeller, Romanlar, Müslümanlar, Hıristiyanlar, ateistler ya da kim olursa olsun herkes kendini en azından resmi olarak ifade etme olanağı bulur. (Roboski: Gençler Öldü)
  • JİTEM, PKK ile ilişkisi olan ya da ona yardım ve yataklık yaptığın­dan şüphe duyulan Kürtlere yöneliyordu. Kürt hareketi­ne sempati duyanları (genellikle sıradan vatandaşlar), Kürt aydınlarını ve bazen rastgele insanlan kendine hedef seçi­yordu. JITEM'in en ünlü cinayetlerinden biri, Kürt siyasi hare­ketinin emektarı olan yazar ve aydın Musa Anter cinayeti. Musa Anter, ilk kez 1959'da Kürtçe yazdığı bir şiir yüzün­den yargılanmış. Toplamda yaklaşık 12 yılını cezaevinde ge­çirmiş. 20 Eylül 1992'de Diyarbakır'da bir konferansa katıl­mış, ardından güya bir toprak anlaşmazlığını çözmek üzere bir yere davet edilmiş ve daveti yapan kişiler tarafından ora­da öldürülmüş. (Roboski: Gençler Öldü)
  • Bu arada "standardize edilmiş basın" da Erdoğan'ın istediği yere gelmişti. Olayı kaza olarak sunuyor, köylülerin kendilerinin de kabul ettiği gibi, "Orası PKK bölgesiydi, köylülerin orada ne işi vardı?" sorusunu soruyorlardı. Bazı Türk gazeteleri okurlarına, ölenlerin kaçakçı değil, PKK'ye silah taşıyan destekçiler olduğunu söylüyordu. Dolayısıyla, "ne ekersen onu biçerdin!" (Roboski: Gençler Öldü)
  • Ji bo jiyаnê ketime rêyаn Bаrê min girаn, jiyаn perîşаn Ji bo pаrîke nаn, xаtirê xeyаlаn Ketim kemînа gur û hoviyаn Hêsirên çаvа di nаvа xwîn û xirаrê de mаn Qêrînа dаyîkаn çiyаyên bilind û berfê diqelаşt û digihîşte ‘erşên Xwedê Hestên bêxwedîbûnê dikete nаvа dilê Kurdа Dîrok bi hêsirên çаvên dаyikаn dinivîsаnd çаrenûsа me Û Ew roj li erdnîgаriyа bi xwîn, Dunyа bû weke аgir xwe cih kir di nаvа dilê dаyikên Kurdаn de Stêrkên şevê ezmаn reş û tаrî Xwînа sor herikî ser berfа sipî Pêxаs û tаzî lаşê min cemidî Jiyаn ji dest çû bê wаr û bê xwedî Türkçe Yаşаmаk için yollаrа düştüm Yüküm аğır, hаyаtım perişаn Bir lokmа ekmek için, hаyаllerimin hаtırı için Düştüm kurtlаrın ve vаhşilerin kаpаnınа Anаlаrın gözyаşlаrı kаn revаn içinde kаldı. Anаlаrın feryаtlаrı yüce dаğlаrın kаrlаrını yırtаrаk, Arşı Alаyа ulаştı. Sаhipsizlik hissi Kürtlerin kаlbine işledi Tаrih, аnаlаrın gözyаşlаrıylа yаzdı аlın yаzımızı Ve o gün kаnlı coğrаfyаdа, Dünyа bir аteş gibi olup Kürt аnаlаrının kаlbinde yurt edindi. Gecelerin yıldızlаrı, gökyüzünde kаrа ve kаrаnlık, Kızıl kаnlаr аktı bembeyаz kаrlаrın üzerine Yаlınаyаk ve çıplаk cesedim üşüdü Hаyаtım elimden kаyıp gitti, yersiz ve yurtsuzum. (Roboski: Gençler Öldü)
  • Türkiye'de insanların zihinlerine çocukluktan itibaren "Türk kanı"nın kutsiyeti işleniyor. 1933 yılında, "Andımız" (öğrenci andı) ortaya çıktı. Her öğrenci, dersler baş­lamadan önce, okul bahçelerinde bulunması zorunlu olan Atatürk büstü önünde toplanıp hep bir ağızdan bu andı okuyordu. Bir sabah Esra, Sinem ve Hülya Kaplan'la okullarına kadar gitmiş, mavi okul üniformaları içindeki çocukların bu andı nasıl okuduklarına tanık olmuştum: Türküm, doğruyum, çalışkanım. llkem, küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yur­dumu, milletimi, özümden çok sevmektir. Ülküm, yükselmek, ileri gitmektir. Ey büyük Atatürk! Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime ant içerim. Varlığım Türk varlığına armağan olsun. Ne mutlu Tür­küm diyene! (Andımız'ın son iki cümlesi 1970'lerde eklenmiş. Bu uy­gulama, Başbakan Erdoğan'ın ani kararıyla, 2013 yılı sonbaharından itibaren zorunlu olmaktan çıkarıldı.) (Roboski: Gençler Öldü)
  • NEDEN? SİVİLLER NEDEN BOMBALANARAK ÖLDÜRÜLDÜ? (Roboski: Gençler Öldü)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle