tatlidede
dedas
tatlidede
Fuar

29 yıl önce şehit olan 26 kişi törenle anıldı

Midyat’a bağlı Kayalıpınar Mahallesi'nde, 1993 yılında PKK'lı teröristlerin saldırısında şehit olan 8'i çocuk 26 kişi törenle anıldı.
  • 04.10.2022 15:30
29 yıl önce şehit olan 26 kişi törenle anıldı
Midyat’a bağlı Kayalıpınar Mahallesi'nde , 1993 yılında PKK'lı teröristlerin saldırısında şehit olan 8'i çocuk 26 kişi törenle anıldı.
Törene Kaymakamımız Ahmet Solmaz, Belediye Başkan Vekili Hasan Özmen, Başsavcı Ziya Burak Gürgah, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Kalender Ünal,
Yazı İşleri Müdürü İsa Kurnaz, Müftü Ergün Bulunmaz, AK Parti İlçe Başkan Vekili Abdulvahap Arbağ, Muhtar Hüseyin Ağırman ile şehit yakınları ve vatandaşlar katıldı.

İlçe Müftülüğü'ndeki din görevlilerinin, okuduğu Kuran'ı Kerim'in ardından, İlçe Müftüsü Ergün Bulunmaz ve törene katılanlar tarafından dualar edildi.

Daha sonra taziye evine geçen Kaymakam Solmaz ve törene katılanlar, şehit yakınlarına başsağlığı dilediler.
Kaymakam Solmaz, terör saldırısında 2 oğlu, 4 torun ve gelinini kaybeden 96 yaşındaki Mence Ağırman'ı evinde ziyaret etti.

"ARTIK HİÇBİR DESTEĞİ BULAMIYORLAR, ŞU AN ÖRGÜTE KATILIM SAYISI YOK DENECEK KADAR AZ"

Törenin ardından konuşma yapan Midyat Kaymakamı Ahmet Solmaz, "Kayalıpınar Mahallemizden köyümüzden Midyat merkeze gelen sivil vatandaşlarımızı taşıyan minibüse hain terör örgütünün tuzaklamış olduğu EYP sonucunda 26 vatandaşımız ki bunlardan 8 tanesi daha kendini yeni yeni tanımaya başlamış çocuğumuzdu. 26 vatandaşımız şehit düştü, 3 vatandaşımız da yaralanmıştı. Çok şükür ki günümüzde hem devletimizin, hükümetimizin ve milletimizin dirayetli duruşu sayesinde artık onlar hiç bir desteği bulamıyorlar. Şuan örgüte katılım sayısı yok denecek kadar az. Çünkü vaat ettikleri ya da emel ettikleri hiçbir şeyi karşılık bulamadılar. İnşallah bundan sonrada bulamayacaklar. Ben başta burada yatan şehitlerimiz olmak üzere tüm güvenlik güçlerimiz, emniyetimiz, jandarmamız ve bu mücadelenin içinde etkin olarak bölge halkımızdan oluşan korucularımıza, şehit olanlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum. İnşallah cenabı hak bu tarz elim olayları yaşatmaz." dedi.

"26 KİŞİ ŞEHİT OLDU"

Terör olayında babası Felemez Ağırman'ı kaybeden Murat Ağırman ise, yaptığı açıklamada "Bu 29'uncu yıl dönümü. 1993'te bu olay oldu. 26 kişi şehit oldular. 3 kişi yaralı kaldılar. Babam gitti işte, amcam gitti, yengem gitti, 4 tane çocukları gitti. Yani çok üzüldük bu olaya" dedi.

"BİZE DE SEVE SEVE ŞEHİT OLURUZ"

Terör saldırıda 2 amcası şehit olan İzettin Ağırman da, "Devletimiz var olsun, vatanımız var olsun. Biz bu vatan, bu bayrak için, bu namus için, bu şeref için, Türkiye'nin bölünmemesi için amcalarım 29 sene önce şehit oldular bu uğurda. Bugün bu şahadet bize de gelse bu görev bize de gelse şehit olmaya, seve seve şehit oluruz. Şehit olmaya mecburuz. Çünkü topraklarımızın bölünmemesi için. Kalleş bu PKK'nın oyunlarını bozmaya her zaman karşıyız. Biz PKK'ya prim vermedik, bundan sonrada vermeyeceğiz" dedi.
 

Editör: Nezir Güneş

Yorum Yaz