tatlidede
dedas
tatlidede
Fuar

Aykut Erdoğdu: 'Vatana İhanetten Yargılanacaksınız!' Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP milletvekiline tazminat davası açtı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hitap ederek, "Sizi seçimle indirdikten sonra vatana ihanetten yargılanmanız için bütün gücümle çalışacağım" dedi. Erdoğan'ın avukatları, Erdoğdu hakkında "Cumhurbaşkanına hakaret" gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu ve 250 bin liralık manevi tazminat davası açtı. Peki Aykut Erdoğdu kimdir? Aykut Erdoğdu nerelidir, kaç yaşındadır? Aykut Erdoğdu'nun siyaset geçmişi sorularının cevapları yazımızda.
  • 05.05.2021 14:19
Aykut Erdoğdu: 'Vatana İhanetten Yargılanacaksınız!' Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP milletvekiline tazminat davası açtı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aykut Erdoğdu'ya tazminat davası açtı

Anadolu Ajansı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatı Hüseyin Aydın tarafından açılan davanın dilekçesine ait ayrıntıları paylaştı.

Habere göre dilekçede, "Dava dilekçesi ve suç duyurusu dilekçesinde öncelikle adı geçen kişinin paylaşımlarının tümüyle mesnetsiz, bir bütün olarak boş tehditlerden ve ucuz hakaretlerden müteşekkil, sığ ve düzeysiz paylaşımlar olduğu ifade edilmiştir. (...) Erdoğdu'nun paylaşımlarının ifade özgürlüğünün sınırlarını aşan, kişilik haklarına saldırı mahiyetinde ve aynı zamanda suç teşkil ettiği sonucuna varılmıştır" ifadeleri yer aldı.

CHP'li Erdoğdu Twitter paylaşımında, "Yargılanmaya başladığınız gün savunma hakkınız engellenmesin ve hukuk içinde yargılanın diye mahkeme salonunda olacağım" dedi.

Telefonlarının dinlendiğini ve evinin izlendiğini öne süren Erdoğdu, "ATV ve Sabah grubundan muhabirleriniz en yakın çevremde olan kadın arkadaşlarımı arayıp benimle bir ilişkileri olup olmadığını soruyorlarmış" iddiasını dile getirdi.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten sert tepki geldi

Paylaşıma tepki gösteren AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik sert konuştu: Bu zihniyetle mücadele etmeye en kararlı şekilde devam edeceğiz. Bunlara sessiz kalmak millete ihanettir. Bu dil millet düşmanı bir dildir...

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu'nun sosyalmedya hesabından "Sayın Recep Tayyip Erdoğan bundan önce olduğu gibi bundan sonra da sizi seçimle indirdikten sonra Vatana ihanetten yargılanmanız için bütün gücümle çalışacağım" paylaşımına sert tepki gösterdi.

"BUNLARA SESSİZ KALMAK MİLLETE İHANETTİR"

Çelik, sosyal medya hesabı Twitter'den yaptığı açıklamada; "Sn Cumhurbaşkanımız, milletimizin gönül divanında yerini almıştır. Yassıada zihniyetinin tehditlerinin milletimiz nezdinde bir karşılığı yoktur. Bu zihniyetle mücadele etmeye en kararlı şekilde devam edeceğiz. Bunlara sessiz kalmak millete ihanettir. Bu dil millet düşmanı bir dildir" ifadelerini kullandı.

"MİLLETİMİZ NEZDİNDE KARŞILIĞI BİR YOKTUR"

Cumhurbaşkanımız nice siyasi suikastlere ve Yassıada katillerinin şimdiki varislerinin nice tehdidine rağmen dimdik ayaktadır. Milletine kararlılıkla ve cesaretle hizmet etmeye devam etmektedir. Sn Cumhurbaşkanımız, milletimizin gönül divanında yerini almıştır. Yassıada zihniyetinin tehditlerinin milletimiz nezdinde bir karşılığı yoktur. Bu zihniyetle mücadele etmeye en kararlı şekilde devam edeceğiz. Bunlara sessiz kalmak millete ihanettir.

"YASSIADA KATİLLERİNİN DİLİYLE HEDEF ALIYOR"

Kendisine siyasi şantajda bulunulduğunu iddia eden bu seviyesiz siyasetçi, iddiasını ispat etmek için mahkemeye gidip şikayetçi olmuyor. Bunun yerine Cumhurbaşkanlığı makamını Yassıada katillerinin diliyle hedef alıyor. Bu dil, millet düşmanı bir dildir. Şimdi aynı seviyesiz dili, CHP’li bir siyasetçinin devraldığını ve aynı ifadeleri tekrarladığını görüyoruz. Cumhurbaşkanımızı yargılamaktan bahsedenlerin katliamcı niyetini biliyoruz. Milletimiz bunlara her zaman cevabını verdi. Ve vermeye devam ediyor.

"TÜRKİYE'NİN FETÖ'DEN TANIDIĞI BİR DİLDİR"

Devlet teşkilatını suç örgütü olarak nitelendirip devletin başı olan Cumhurbaşkanlığı makamını örgüt lideri olarak nitelendirmek Türkiye’nin FETÖ’den tanıdığı bir dildir. Menderes’in katillerinden Fetö’ye kadar hepsi aynı millet düşmanı dili kullandılar.
Yine Yassıada zihniyeti hortlamış. Cumhurbaşkanımızı “vatana ihanetten yargılamak”tan bahseden seviyesizlik aynı Yassıada zihniyeti gibi kendini ifade etmiş. Şehit Başbakanımız Menderes’in katillerinin diliyle konuşmaya devam ediyorlar.

Aykut Erdoğdu Kimdir?

  • 28 Ağustos 1972,
  • Sarıkamış, Kars'ta doğmuştur.
  • Maliyeci, siyasetçi ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul milletvekili.
  • İlk defa 2011 Türkiye Genel Seçimleri'nde CHP İstanbul milletvekili olarak meclise girmiştir.
  • Uluslararası muhasebe ve denetim standartları, mali analiz, bilgisayarlı modelleme, finansal modelleme ve nicel çözümleme konularında uzmanlığı bulunmaktadır.

Hayatı ve kariyeri

Aykut Erdoğdu 28 Ağustos 1972 tarihinde Kars'ın Sarıkamış ilçesinde Asım ve Seher çiftinin dört çocuğundan en küçüğü olarak doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Erzurum'da tamamlamasının ardından 1993 yılında Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nden mezun oldu. Yüksek Lisansını Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan Carnegie Mellon Üniversitesi'nde "Kamu Politikaları ve Yönetimi" üzerine yaptı.

1995 yılında Hazine Müsteşarlığı stajyer hazine kontrolörlüğüne atandı. Bir süre sonra hazine başkontrolörlüğüne getirildi. 2004 yılında ABD'de çalışmalarda bulundu. 2005 yılında ABD İç Denetçiler Enstitüsü’nden Uluslararası geçerliliği olan Sertifikalı İç Denetçi (Certified Internal Auditor) unvanı aldı. Ayrıca Hazine müsteşarlığındaki görevi sırasında Uluslararası Para Fonu (IMF), Dünya Bankası ve Avrupa Birliği fonlarıyla finanse edilen çeşitli projelerin başdenetçisi olarak görev yaptı. İngilizce ve Almanca bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.

Siyasi kariyeri

Erdoğdu, Cumhuriyet Halk Partisi'ne (CHP) katıldı ve ilk defa 2011 Türkiye genel seçimleri'nde CHP İstanbul 2. Bölge milletvekili olarak meclise girdi. Milletvekilliği döneminde Türkiye Büyük Millet Meclisi Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu üyeliği ve Komisyon’da partisinin Grup sözcülüğü görevlerini yürüttü. 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturması sonrası oluşturulan CHP Kriz Masası’nın Başkanlığı’na getirildi. 6 Eylül 2014 tarihinde CHP Parti Meclisi üyesi seçildi fakat 23 Ekim 2014 tarihine Parti Meclisi üyeliğinden istifa etti. Haziran 2015 ve Kasım 2015 Türkiye genel seçimleri'nde tekrar CHP İstanbul milletvekili olarak meclise girdi.

 

 

Editör: Mustafa Kardaş

Yorum Yaz