Demir: Yeşilli Kentsel Dönüşümle model bir şehir oluyor!

Mardin'de Yeşilli Belediye Başkanı Hayrettin Demir, Güneydoğu'da ilk kez uygulanan Kentsel Dönüşüm Projesi ve TOKİ inşaatının son haliyle ilgili yaptığı bilgilendirme toplantısında projeyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
  • 28.12.2022 16:33
Demir: Yeşilli Kentsel Dönüşümle model bir şehir oluyor!

Kahvaltılı toplantıda Mardin’de görev yapan Ulusal ve Yerel basın mensupları ile bir araya gelen Yeşilli Belediye Başkanı Hayrettin Demir, Yeşilli'nin Gül ve Tepebaşı mahallelerinde süren kentsel dönüşüm çalışmalarında son aşaması ve yaşanan sorunları anlattı.

Başkan Demir, geniş yolları, modern aydınlatmaları, parkların yeşili ile bütünleşeceği, sosyal ve kültürel alanlarının olacağı bir ilçe ye doğru hızla yol aldıklarını belirterek, kentsel dönüşümün projesinin temelini attıklarını müjdeledi.


Toplantıda önemli açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Hayrettin Demir,Bu işe girerken bütün eleştirileri göze alarak başladıklarını belirterek, çok şükür Kentsel Dönüşüm Projesinde bugün temel attıklarını ve inşaatın hızlı bir şekilde devam ettiğini söyledi.
Belediye başkanlığını yaparken çöp toplamakla veyahut bir iki sokak parkesini yapmakla meşgul olmadıklarını ifade eden Başkan Demir,” Asıl hedefimiz büyük hedeflere kilitlenmek ve zor işleri yapmak ve başarmaktır. Kolay iş yapmak herkesin karı ve işidir. Herkesin işine gelen iştir. Zor iş yapmak zorluğu aşmak herkesin ne vizyonudur ne cesaretidir ne de birikimidir. Ama siz zor işlerle boğuşurken birileri beğenir veya beğenmez beğenenler şurası keşke şöyle değil de böyle olsa der.Beğenmeyenler de farklı bir tarz hedefe oturttururlar. Aleyhte bir her şey yazıp çizerler. Bizim onlara katılıp katılmadığımız önemli değildir. Siz sadece doğrulardan emin olduğunuz o mega projelerinize o hayalinize o vizyonunuza kitlendiğiniz zaman niyetiniz halis olduktan sonra Rabbim sizi mutlaka yarı yolda bırakmaz. Biz 20 sene önce 30 sene önce bir şey söylemiştik. Mardin ve Güneydoğu ve Yeşilli ve Midyat veya Kızıltepe bugün acaba hak ettiği yerde mi? Mardin ve Mardinli bunu hak etmiyordu. Bu bölge insanı bunu hak etmiyordu. Biz bunun önüne geçmek için büyük slogan attık dedik ki, gelin bizi bizden dinleyin arkadaşlar bizi gıyaben yargılamayınız. Biz taşın ve inancın şehriyiz. Bu sözü ben 28 sene önce söyledim. Biz Medeniyetin beşiğiyiz ezan ve çanın yan yana olduğu bir kadim şehiriz. Gelin bizi bir görün. Gelin camilerimizi, manastırlarımızı doğal ürünlerimizi ve iç içe yaşamımızı görün. Gelin buradaki tarihi zenginliği görün daha sonra bizi yargılayın biz bunu söylerken de bunu eyleme çevirdik ve kiraz festivallerimizde biz bunun önünü açtık. Bizim amacımız oradaki kiraz değildi. Bizim amacımız orada turizm haftasını tanıtımını yaparken 5-6 Çınar ağacımız tanıtmak değildi. Bizim amacımız bölgenin yaşam koşullarını bağrında barındırdığı medeniyeti dünyaya açmaktı” dedi.


Moderin Bir İlçe Kurduk
Mardin'in en genç ilçesi Yeşilli ilçesi olduğunu kaydeden Başkan Demir, konuşmasına şöyle devam etti.” 1990 yılında ilçe olmuş ama köyden dönme bir ilçe yani şimdi biz büyüyen bir köy mü olalım yoksa büyüyen bir şehir mi olalım mantığıyla yola çıktık. Biz dünün nimet ve güzelliklerini bugüne taşıma kaydıyla büyüyen bir şehir olmak istiyoruz. Ciddi bir altyapı ile ulaşım sıkıntısını ortadan kaldıracak şekilde bugün ilçemizde hemen hemen hiçbir ilçede olmayan güzel altyapı işlemi 5 sene önce geride bıraktı. Ama karşılığında da ağır bir bedel ödedik. Ağır eleştiriler aldık. Çünkü altyapıya girdiğiniz zaman zamanında bitiremezseniz o sizi bitirir. Altyapıyı yaparken insanların kapısının önüne kazıyorsunuz. Yazın toz kışın çamur oluyor ve insanlar rahatsız oluyor. evvela diyor ki benim açıkta akan kanalizasyonum var içme suyu problemim var yeraltı yer üstü elektrik tellerim var vesaire bunların olmasını istiyor.O zaman da sabır gerekiyor ve destek gerekiyor. Biz o mücadeleyi ağır bir bedelle iki buçuk yılda ödedik. Çok ciddi ve mükemmel bir altyapı yaptık ilçenin %90 alt yapısında bitirdik. Kalan %10'unu bazı bürokratik engelliler yüzünden olmadı ama olma yolunda.”ifadelerini kullandı.

Önemli projelere imza attık
Anitlar kuruluyla tarihi kentte önemli bir çalışmaya imza attıklarını vurgulayan Başkan Demir açıklamalarına şöyle devam etti. “ Burada tek bir tescilli bir bina yoktu. Olsaydı onu da koruyacaktık. ve kurtaracaktık. Ciddi bir çarpık yapılaşma vardı. İki kere yangın iki kere can kaybı oldu. Ambulans ve itfaiye oradan giremedi. 1974'te şiddetli yağmurlar yüzünden burada bir sel felaketi olmuş 70 80 bina çöktü. Kentsel dönüşüm bölgesinde anlaştığımız bir vatandaşı evini biz geçen sene yıktık. Kendisine arsa verdik. Kendisine çok güzel bir ev yaptık. Düşünün ki biz o vatandaşı bu zamana bıraksaydık boşaltmamış olsaydık bir hafta önce orada bir heyelan olacaktı. Göçük olacaktı ve o ev o ailenin üstüne yıkılacaktı. Zaten boş ve metrik evlerin sayısı gittikçe arttıyordu. Orada kalan yaşam koşullarının zorlaştığını, sağlık yönünden ulaşım yönünden her türlü kamu hizmeti yönünden mahrum kalırdı. Çarpık yapılaşmayı ortadan kaldırmak ve sağlıklı yaşam koşulları ihya etmek için Mardin'in yerel ve yatay mimarisine uygun nasıl bir şehir yaparız diye yola çıktık. Betonarme 5 kat 6 kat 7 kat binalar düşündük.Bakanlıkla bunu istişare ettik ve daha sonra ilerleyen süreçte dedik ki biz taşın ve inancın şehri olarak dara harabelerine 9-10 km mesafedeyiz. Midyat'a da yakınız. Artuklya’da yakınız. Kasımiyeyede yakınız, tarih kentin hemen hemen merkezindeyiz. Dedik ki o zaman kentsel dönüşüm kapsamında öyle bir kent inşa edelim ki turizmin cazibe bir merkezi olsun ve yatay ve yan mimari uygun inşa edelim. Bu kenti bakanlıkla istişare ettiğimizde konuştuk ciddi mimarlarla çalışma yaptık. ve bitirme aşamasına geldik. Bir yandan projelerimizi bu istikamette ilerletirken sonra vatandaşlarımızla görüşmelerimiz devam ediyor. Dünyanın hiçbir yerinde 5 kilometre yol değil 5 metre yol açtığınız zaman böyle kolaylıkla açmak kolay olmuyor. Bazen 10 metrelik yolu açmak için 5 metrelik kamulaştırmada sıkıntı yaşayabiliyorsunuz. Kamu davası açılıyor. Üst mahkemede 3 sene sürüyor. İş ve hukuk devreye giriyor. Öyle dışarıdan anlatıldığı gibi değil bir yandan hukuk süreci başlayınca bir yandan da uzlaşma görüşmeleri devam ediyor. Biz bu uzlaşma görüşmelerinde bakanlığa şu şartı koyduk bakanlık bizden yüzde 50 bir anlaşma oranı belirledi. Biz dedik bizim hedefimiz %100'dür. Yani bir vatandaşımız bile kalsa bizim için vatandaşı çok değerlidir. Onların duasını gönlünü ve doğru olanı anlatana kadar bu mücadelemizin devam ettireceğiz . Bugün geldiğimiz noktada geçmişte çok şey konuşuldu yazıldı çizildi. Ama biz o yazılan çizilenlere saygı duymak kaydıyla hiçbir şey yapmadık takılıp kalmadık. Vatandaşın tepkisine saygılı olma kaydıyla anlaşma oranımız hemen hemen bugün %100'e yaklaşmaktadır. Bir kaç tane kardeşimiz ailemiz kaldı. Onlar da bir ve ikinci etapta birkaç ailemiz kaldı. Şu anda ihalemiz yapıldı. İnşaatlarımız hızlı bir şekilde ilerliyor ve devam ediyor.”


Bakanlarımız Projelerin Temelini Atmaya geliyor
Mardin'de şehir hastanesinden sonra en ciddi projeyi Yeşilli ilçesinde gerçekleştirdiklerini kaydeden Demir,” inşallah birkaç gün sonra 1-2 bakanımız ilçeye gelerek spor tesislerimizin açılışını yapacağız. Bugün orada temel atma her ne kadar yapıldıysa çalışma başlatılmış olsa da temel atma programı da yapacağız. Bazılarını hizmete açarken bazılarında temelini atacağız. Sizin de orada bir gezi tertip edeceğiz. Şu anda Yeşilli büyük bir inşaat şantiyesine dönmüş harıl harıl bir çalışma var. Vatandaş %99 halinde memnun ve mutlu çünkü burada bir şeylerin olduğunu ve olacağını inanıyor. Bu benim kendimdir. Bu benim ilçemdir. Burada doğup büyüdüm çocuklarımın burada aş ve iş bulması yeridir mantığıyla çok güzel bir aşamaya geldik Kentsel dönüşüm çok ciddi ve riskli bir yer. Bir çok belediye başkanlarını ucundan dahi geçemediği geçmek istemediği ve çekindiği bir projedir. Biz bunun zorluğunu ağır bedelini de biliyorduk. Bütçe kaynağı ikna çalışması aleyhte çalışmalar engellemeler bunların hepsi her yerde olduğu gibi bizde de olacağını biliyorduk. Bilmemize rağmen “Ya bu deveyi güdeceğiz ya bu diyardan gideceğiz” mantığıyla hareket ettik. Burası bizim şehrimiz. Bu çirkin yapılışma bu dar sokaklar bu enkazlar bize yakışmıyor. Bir yandan bu kenti kurarken insanlarımızı nasıl mutlu ederiz diye düşünüyoruz. Şu anda vatandaşlarımıza 3 tane seçenek sunduk. Bir tanesi 1 tercihimiz paranızı almayın ev alın bu evler çok kıymetlidir. Bu dükkanlar , evler sıradan deği. Burada tarihi kent oluşuyor. Müthiş bir çarşısı var. 5 yıldızlı otel ile hanlarıyla çarşılarıyla geniş sokaklarıyla eski Mardin'in evleri ile abbarasıyla 2 kat 3 kat yatay mimarisi ile sizin şehriniz ve siz sahip olun siz oturun. Şu anda 3-5 ailemiz dışında uzlaşma ve anlaşma sonucu hesaplarına yatıyor .3-5beş ailemiz dışında o da yapılan görüşmeler sonucunda ve anlaşma sonucunda içerde kamulaşma parası kalmadı. Olan da yeni anlaşmıştır .En az bir ay içerisinde herkesin parası geliyor ve ödeniyor .Bu model bir tek Yesillié“de de var. Yeşilli Belediyesi büyük projelerin öncüsü oluyor. Şu anda 1 etap ihalesi yapıldı. Ciddi bir firma aldı. Ciddi bir şekilde sahaya girdi sahaya girdiği gün 12 ev engeli vardı. Şimdi 10 tanesini yakınını bitirdik. Birkaç tanesi kaldı. En yakın zamanda onları da halledeceğiz ve şu anda alanında polis yok vatandaşımızı evinde zorla çıkarmadık, sokağa atmadık. Bu bize yakışmaz yapmayız da yaptırmayız da bu bizim vatandaşımız ve şu an ev almam para almam evden çıkmam diyen vatandaşlarımıza biz zorluk değil kolaylıkları anlatıyor yardımcı oluyoruz. Hiçbir vatandaşımızı sahipsiz bırakmıyoruz. Zor virajı açtık şu an Yeşilli şantiye alanına dönüştüm müthiş bir çalışma var alanda camimiz bitti çevre düzenlemesini engelleyen bazı evleri bugün yarın yıkıyoruz. İnşallah bir buçuk yıl içinde halkımızın hizmetine sunmuş olacağız Bu proje ile beraber umarım ki diğer kalan mahallelerimiz daha şimdiden bir heyecan ve sevinç içindeler diğer mahallelerde bura kentsel dönüşüm olsun istiyorlar. İle ilgili ciddi bir çalışmamız var TOKİ çalışmalarımız şu anda çok hızlı gidiyor. Şu anda 196 konutumuzun ve 6 dükkân inşaatı hızlı bir şekilde devam ediyor. Yuzbin konut içerisinde 200 konut daha şu anda TOKİ'de gözüken 400'e yakın konut çalışma ve inşaatımız devam ediyor 200'e yakın inşaat çalışmamız devam ediyor müteahhit sahada toplam TOKİ konuk sayısını 600'e çıkartmak” şeklinde önemli açıklamalarda bulundu.

Editör: Kadir Üründü

Yorum Yaz