Demirkaya: Mardin'de sağlık hizmetlerinde yatırımlar sürüyor!

Mardin İl Sağlık Müdürlüğünü ziyaret eden AK Parti Mardin Milletvekili Cengiz Demirkaya, AK Parti hükümetlerinin iktidarda bulunduğu 20 yıllık dönem içerisinde 2003 yılından bu yana Mardin'de sağlık hizmetleri alt yapısına 1,5 milyar liralık yatırım yapıldığını kaydetti.
  • 24.01.2023 17:14
Demirkaya: Mardin'de sağlık hizmetlerinde yatırımlar sürüyor!

Mardin İl Sağlık Müdürlüğü'ne teslim edilen 3 adet tam donanımlı Acil Yardım Ambulansı ile 1 adet (UMKE) Acil Müdahale aracı'nın teslim töreninde hazır bulunan Milletvekili Demirkaya, Mardin İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Saffet Yavuz'u makamında ziyaret ederek, yapılan çalışmalar hakkında bilgiler aldı. 

Mardin İl Sağlık Müdürlüğü'nde sağlık yöneticileriyle sohbet eden Milletvekili Cengiz Demirkaya, Mardin'de Şehir Hastanesi, Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesi iEk Bina Projesi, Kızıltepe devlet Hastanesi Ek Bina Projesi, Derik ile Dargeçit Devlet Hastanelerinde hasta yatak sayısına yapılan ek yatırımlar tamamlandığında Mardin'deki hasta yatak sayısının neredeyse ikiye katlanacağını söyledi.

Mardin'de vatandaşların daha sağlıklı bir sağlık altyapısı ve kişi başına düşen yatak sayısının arttırılmasına yönelik AK Parti Mardin Milletvekili Şeyhmus Dincel ile birlikte Ankara'da Sağlık Bakanlığı ve bakanlığın diğer yetkilileriyle sık sık bir araya geldiklerini, kentin ihtiyaç duyduğu alt yapının oluşturulması için çalışmalara ara vermeden devam ettiklerini kaydetti. 

AK Parti hükümetlerinin, insanı merkeze koyan hizmet anlayışından hareketle önemsediği alanların başında gelen sağlık yatırımları ve hizmetlerinin cumhuriyet tarihinde hiç olmadığı kadar sağlık yatırımlarını AK Parti dööneminde Mardin'e kazandırıldığını kaydeden Milletvekili Demirkaya, "2003 yılından bu yana AK Parti hükümetleri döneminde Mardin'de sağlık hizmetleri yatırımları alanında bir buçuk milyar liralık bir yatırım yapılmıştır. Mardin Şehir Hastanemizin ve Kızıltepe Devlet hastanemizin ek bina projesi ihaleleri sağlık bakanlığımız tarafından gerçekleşirildi. İnşallah hastanelerimizin yer teslimi yapıldıktan sonra bu yatırımlara da başlanacak.  Amacımız ve gayemiz ilimizin hasta başına düşen yatak sayısının arttırılması yönündedir. Bu bağlamda; Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne ek olarak yapımı ydevam edip % 95 oranında gerçekleşmesi olan hastanemizin 350 yataklı ek binasıyla birlikte buradaki yatak kapasitesi sayımız 750 olacak. Hastanemiz tam olarak faaliyette geçtiğinde ciddi oranda şehrimizde bir rahatlamayı da beraberinde getirecektir. Kızıltepe Devlet Hastanesine 150 yataklı ek bina yatırımı çıkardık ancak yer sıkıntısından dolayı bu yatırımı 110 ek yatakla yatırım programına dahil etmiş olduk. Derik'te 75 yatak, yine Dargeçit İlçemizde ise 25 yataklı bir hastane yatırımı söz konusu. Bütün bunların yanında hastanelerimizin teknolojik altyapısını tıbbi cihaz ve ünitelerinin güçlendirilmesi hususundaki çalışmalarımız sürüyor. Midyat, Artuklu, Nusaybin ve Kızıltepe'de ağırlıklı olarak bu büyük ilçelerimizi sağlık hizmetlerinin ve yatırımlarının daha iyi koşullara gelmesi için çalışıyoruz."dedi.

"ŞEHİR HASTANEMİZ 860 YATAK KAPASİTELİ OLACAK"

Mardin Şehir Hastanemiz takriben 3 milyar liralık bir yatırımla 860 yatak kapasitesi ile planlanmış olduğunun altını çizen Milletvekili Demirkaya, "Mardin Eğitim ve Aratırma Hastanesi, ilçelerimizdeki ek bina çalışmaları ve gerçtimiz günlerde ihale süreci tamamlanıp, yatırım programına resmen alınan Şehir Hastanemizin tamamlanmasıyla birlikte Mardin'de hasta başına düşen yatak sayısı neredeyse mevcutla ikiye katlanmış olacak. Bu şehrimizde ciddi bir rahatlama sağlayacağı gibi, yapılan öngörülere göre şehrin önümüzdeki 20 yıllık bina ve yatak sayısı ihtiyacını da karşılayacak durama gelmiş olacak. Şehir Hastanemizin ihalesi tamamlanmış olup, ilgili sözleşmeler imzalanmaktadır. İnşallah bu aşamalar geçildikten sonra ilk kazma vurulup, çalışmalara başlanmış olacak. Mardinmimize ve  kıymetli hemşerilerimize şimdiden hayırlı olsun. " dedi.

Demirkaya, Pandemi sürecinde insan üstü bir gayretle vatandaşların sağlık hizmetleri ihtiyacı için cansiperane bir şekilde çalışan emek veren Mardin'deki sağlık çalışanlarına İl Sağlık Müdürü Uzm.Dr. Saffet Yavuz'un şahsında teşekkür etti.

Resim

Yorumlar

Image
Mardinli
24.01.2023 / 22:01

Kızıltepe ye bağlı Eskin İlkokulu niye açılmıyor.İnşaatın yüzde 90 ı nerdeyse 2 yıldır bitmiş ama hala açamadılar

Yorum Yaz