VİDEO / Dijital Dünya ve Sosyal Medya Kullanımı Yeşilli ilçesinde masaya yatırıldı

Basının güçlü kalemleri, Mardin’de düzenlenen “Dijital Dünya ve Sosyal Medya Kullanımı” konulu panelde Sosyal medya kullanıcılarıyla buluştu.
  • 30.07.2022 13:38
VİDEO / Dijital Dünya ve Sosyal Medya Kullanımı Yeşilli ilçesinde masaya yatırıldı

İçişleri Bakanlığı Sivil Toplum İlişkiler Genel Müdürlüğünün destekleri ile Karadeniz Haber Ajansı tarafından organize edilen ve Yeşilli Belediyesinin ev sahipliğinde “Dijital Dünya ve Sosyal Medya Kullanımı” paneli Mardin'de düzenledi.

 

Yoğun bir katılımın sağlandığı programda açılış konuşmasını yapan Karadeniz Haber Ajansı Derneği Başkan Yardımcısı Çetin Altan hayatımızın her alanını etkisi altına alan sosyal medyanın dijital haberciliği hayal edilemez boyutlarda geliştirdiğini söyledi.
Panelin açılış konuşmasını Yeşilli Belediye Başkanı Hayrettin Demir, Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin, Yeşilli Kaymakamı Emre Öztürk yaptılar.

Belediye Başkanı Demir, konuşmasında ailelere uyarılarda bulunarak özellikle sosyal medya konusunda dikkatli olmalarını istedi.

Gençlerde ve çocuklarda sosyal medya bağımlılığının giderek arttığına dikkat çeken Demir,  “Sanal alemde geçirdikleri süre fazlalaştıkça gerçek hayattan kopuyor, sanal mutluluğu gerçek sanıyorlar. Özellikle gençler her anlarını paylaşıp gerçek hayatta göremedikleri ilgi ve beğeniyi sosyal medyada buluyor, sanal mutluluğu gerçek olarak kabul ediyor. Çok fazla vakit geçirdikleri zaman algılamaları ve bakış açıları sanal aleme yönelik oluyor, hayatlarını da sosyal medyadaki beğenilere göre yönlendiriyorlar."diyerek anne babaları uyardı. 

 

“Sosyal Medya düzenlemesi olumlu ancak sorunu kökünden çözmüyor”
Daha sonra panele geçildi. İlk konuşmayı oturum başkanı Akşam Gazetesi Ankara Temsilcisi Emin Pazarcı yaptı. Sosyal Medya’da sürekli itibar suikastları yapıldığını ve tüm dünyanın da bundan mustarip olduğunu anlatan Pazarcı, bu sorunun herkesin sorunu olduğunu ve çözüm bulunması gerektiğini ifade etti.
Mecliste tartışılan Sosyal Medya düzenlemesinin olumlu ancak soruna çare olamayacağını dile getiren Pazarcı, sosyal medya şirketlerinin ülkelerin değil kendi kurallarını uyguladığını, sorunun da buradan kaynaklandığını belirtti.

“Seçimler bile manipüle edilebiliyor”
Takvim Gazetesi Yazarı Ekrem Kızıltaş da şunları söyledi:

“Eğer ki; Kullandığınız bir ürüne eğer ücret vermiyorsanız, bedava kullanıyorsanız ürün sizsiniz. Bugün sosyal medya platformları biz onları kullandığımız için bizim üzerinden milyon dolarla kazanıyor. Bu işin ticari boyutu kısmen masum ama arka plan son derece karmaşık... Birçok ülkede seçimler bile manipüle edilebiliyor.”

“Sosyal medyadaki dezenformasyon artarak devam edecek”
Kanal 7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet ise Türkiye’de yaşanan birçok olayın ve ayaklanmanın sosyal medya üzerinden başlatıldığına dikkat çekti. Gezi olaylarının sosyal medya üzerinden başlatıldığını aktaran Acet, terör örgütlerinin propaganda aracı olarak sosyal medyayı (Twitter) kullandıklarını söyledi. Sosyal medyadaki itibar suikastları ve dezenformasyonun 2023 seçimlerinde artarak devam edeceğini kaydeden Acet, bunun farkında olunması gerektiğini söyledi.

“18-34 yaş kullanıcıları yüzünü yıkamadan ve yataktan kalmadan sosyal medyaya giriyor”
İnternet Medya ve Bilişim Federasyonu (İMEF) Genel Başkanı Dr. Süleyman Basa, hazırladığı sunum eşliğinde sosyal medya kullanılan zamana dikkat geçti. Basa, “Türkiye’de günde 8 saat sosyal medya kullanılıyor. Dünyada ise 6 saattir. Dünyada 18-34 yaş kullanıcıları yüzünü yıkamadan ve yataktan kalmadan sosyal medyaya giriyor. Eskiden yatağın köşesinde su olurdu, şimdi ise telefon var. İnternet kullanıcıların yüzde 22’si 0-12 yaş arasında. Bu çok önemlidir.” dedi.

“Sosyal medya toplumu dejenere etti”
Panelin son konuşmacısı Mardin Life Genel Yayım Yönetmeni ve Mardin Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti Başkanı Kadir Üründü, sosyal medyanın toplumu dejenere ettiğine dikkat çekti.

Sosyal medyayı doğru kullanılması noktası bu gibi toplantının önemli olduğuna işaret eden Üründü, özellikle çocukların dijital dünyadan uzak tutulması yönünde tavsiyelerde bulunarak; Çocukların ders ve bilgi amaçlı dijital dünyanın içerisinde olmalarının elbetteki olumlu olarak değerlendirilebileceğini ancak bunun dışında saatlerce oyunlar oynayarak, sosyal medyadaki hareketliği takip edip, sörf yaparak işin içinden çıkılmaz hale gelinmesinin önünün alınması gerektiğini savundu.

Üründü, “Sosyal medya mecrası, ulusal sınırları olmayan küresel güçlerin sınırsız imkânlarını büyüten bir alan olarak düşünülebilir. Bugün hepimiz bir şekilde bu güçlerin kapanına ayağımızı kaptırmış durumdayız. Bundan kurtulmak için hepimize görevler düşüyor.” diye konuştu.

 

 

Yorum Yaz