Fosil merakı koleksiyon yaptırttı

Mardin’de, bir apartmanda kapıcılık yapan 29 yaşındaki Mahmut Çelik, 7 yıldır kentin çeşitli bölgelerden topladığı yaklaşık 1500 bitki ve hayvan fosilini evinde sergiliyor. Çelik, ilerleyen günlerde “Doğa Müzesi” kurmayı amaçlıyor.
  • 16.05.2023 13:18
Fosil merakı koleksiyon yaptırttı

Mardin’in Kızıltepe ilçesi Yeni Kent Mahallesindeki bir apartmanda kapıcılık yapan Mahmut Çelik, doğaya olan merakı nedeniyle mesleğinden kalan zamanı değerlendirmek için araziye çıkıp taş ve fosil toplamaya başladı.


7 yılda 1500’e yakın ammonit, gastprod, ağaç ve salyangoz fosilleri bulan Çelik, oluşturduğu koleksiyonunu müzeye dönüştürdüğü evinin salonunda sergilemeye başladı.


‘KEŞFEDİLMEYEN TAŞLARI BULDUĞUM ZAMAN MUTLU OLUYORUM’
Hobi olarak taş ve fosil toplayan macera sever olarak kendini tanıtan Çelik, doğa müzesi kurmayı hedeflediğini söyledi. Çelik, “Boş zamanlarımda dağlara çıkarak bulduğum taşları incelemekten keyif alıyorum. Ammonit fosili, ağaç fosili, gastprod fosili ve daha birçok fosil Mardin'de keşfedilmemiş. Keşfedilmeyen taşları bulduğum zaman mutlu oluyorum. İnşallah daha değişik taşlar da bulmaya çalışacağım.” dedi.


‘DOĞA MÜZESİ KURMAYI AMAÇLIYORUM’
Bulduğu taşları evinde sergilediğini belirten Çelik, “Salonda sergilediğim için eve misafir gelenlere de ne tür taş olduğunu soruyorlar, bende anlatıyorum. Salonum küçük bir müzeyi andırıyor. Fosiller ve taş koleksiyonu bende mevcut. Bundan da zevk alıyorum. Gelen misafirlerim de bunları görünce alıp inceliyorlar ve onlar da zevk alıyorlar. Kuvars taşı olsun, Aragonit taşı olsun Mardin'e özgü bir taş haline geldi. Bunu ben kendi bilimsel çalışmalarımla buldum." diye konuştu.


‘MARDİN’DE ÇOK CİDDİ MADEN POTANSİYELİ VAR’
Fosillerin yanı sıra Kızıltepe’de trona madeni, Mazıdağı’nda ise mermer maden yataklarını keşfettiğini ileri süren Çelik, bu madenlerin işlenebilir rezervlere dönüştürülmesiyle ülke ekonomisine çok ciddi katkılar sunabileceğini dile getirdi.

(MEHMET SALİH KESKİN/MARDİN LİFE)

Yorum Yaz