Gözler yeni kurulacak kabineye çevrildi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçimi kazanması sonrasında gözler yeni kurulacak kabineye çevrildi.
  • 29.05.2023 11:55
Gözler yeni kurulacak kabineye çevrildi!

Cumhurbaşkanı Seçimi ikinci tur oylamasında, kesin olmayan sonuçlara göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeniden seçilmesinin ardından gözler yeni kurulacak kabineye çevrildi.


Mevcut kabineden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy dışındaki tüm isimlerin milletvekili seçilmesi nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yola tamamen yeni yüzlerle devam etmesi bekleniyor.


14 Mayıs Pazar günü yapılan genel seçimde, yemin töreni yapılmaması nedeniyle bakanlar, cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turuna kadar görevlerini sürdürdü. TBMM'de bu hafta yemin töreninin yapılması bekleniyor. Törenle birlikte bakanların görevi sona erecek ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni kabineyi seçim sonuçları kesinleştikten sonra açıklayacak.

Anayasa'ya göre, milletvekilleri bakan olamıyor, kabineye atanacak isimler parlamento dışından seçiliyor. İstanbul'dan milletvekili seçilen Süleyman Soylu yerine İçişleri Bakanlığı koltuğu için kulislerde farklı isimler konuşuluyor.


EKONOMİNİN BAŞINA MEHMET ŞİMŞEK İDDİASI
Yeni dönemde en kritik koltuklardan biri Nureddin Nebati'den boşalan Hazine ve Maliye Bakanlığı koltuğu olacak. Erdoğan'ın, eski Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten yeniden yararlanmak istediği biliniyor. Seçim öncesinde davet aldığı Erdoğan'la görüşen Şimşek, uzun yıllardır uluslararası şirketlerle yaptığı danışmanlık sözleşmelerini gerekçe göstererek, aktif siyasetin içerisinde yer almadı.

CUMA GÜNÜ YEMİN ADECEK ARDINDAN KABİNEYİ AÇIKLAYACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Cuma Günü TBMM'de yemeni ederek yeni döneme resmen başlaması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın aynı gece Cumhurbaşkanlığı'nda yeni görev alacak ekibiyle birlikte bakanlıkları da açıklaması bekleniyor.

Yorumlar

Image
Mehmet
29.05.2023 / 23:55

Hayırlı uğurlu olsun inşallah başarılar diliyorum

Yorum Yaz