matesis
dedas

Ölen Hıncal Uluç gerçek hastalığı ne? Hangi hastanede tedavi görüyordu?

Bir süredir tedavi altında olan ve vefat eden Hıncal Uluç'un hastalığı neydi? Aynı zamanda Hıncal Uluç'un kariyeri de merak konusu oldu. Hıncal Uluç kimdir? Hıncal Uluç aslen nereli, kaç yaşında? İşte tüm detaylar...
  • 17.07.2022 00:30
Ölen Hıncal Uluç gerçek hastalığı ne? Hangi hastanede tedavi görüyordu?

Vefat eden Hıncal Uluç'un sağlık durumu merak ediliyor.

Aynı zamanda Hıncal Uluç'un kariyeri de merak konusu oldu.

Hıncal Uluç'un sağlık durumu nasıl? Hıncal Uluç kimdir?

Hıncal Uluç nereli, kaç yaşında?

İşte tüm detaylar...

Hıncal Uluç öldü mü?

Türk Spor Medyası'nın duayen isimlerinden Hıncal Uluç, Kurban Bayramı Arefesinde yaşadığı sağlık problemleri nedeniyle hastaneye kaldırılmıştı. 

Uluç'un vücudunun birçok yerinde farklı problemlerle mücadele ettiği söylenirken esas sorunun böbrekleri olduğu ifade edilmişti. Yoğun bakıma kaldırılan 82 yaşındaki Gazeteci, entübe edilmişti. Bugün ise birçok gazetenin haberine göre Uluç'un vefat ettiği

Hıncal Uluç kimdir?

Hıncal Uluç (d. 1 Kasım 1939-21 Kasım 2022 Kilis) Türk gazeteci, köşe yazarı ve spor yorumcusu.

Şu anda Sabah gazetesinde köşe yazıları yazmakta ve a Spor'da yayımlanan Hıncal Uluç ile Baş Başa programında spor yorumculuğu yapmaktadır.

Yaşamı

Baba tarafından Ubıh asıllı Anne tarafından dedesi Kilisli Anneannesi Rumeli (Arnavut, Boşnak) göçmenidir. Subay olan babası Fuat Uluç'un, II. Dünya Savaşı sırasında Bulgar sınırında görevli olması nedeniyle, üç yaşına kadar anneanne ve teyzesi tarafından büyütülmüştür.

Babası Çaldıran'a tayin olduğunda aile tekrar birleşmiştir. Tayinler nedeniyle ilkokula Bandırma'da başlamış, sonra 1950 yılında Kilis'te bitirmiştir. 1952 yılında Antakya'da ortaokula başlamış, geri kalan eğitimini de Ankara Kurtuluş Lisesinde tamamlamıştır.

1980 yılına kadar Ankara'da kalan Uluç, İngilizce öğrenme hevesiyle İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesine yazılmış, bir sömestr sonunda tekrar Ankara'ya dönmüştür. Ankara’ya döndükten sonraki sene Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini kazanmıştır.

Demokrat Partiden ayrılan bir grubun kurduğu Hürriyet Partisi, Yenigün adıyla bir yayın organı kurmuş, Uluç, Mehmet Ali Kışlalı desteği ile 17 yaşında, sıkıyönetim gereği altı sayfa çıkan gazetenin spor sayfasını hazırlamaya başlayarak gazeteciliğe adım atmıştır. 

Oktay Kurtböke, Güneş Tecelli, Başkurt Okaygün, Kurthan Fişek, Güngör Sayarı, Ercan Tan gibi isimlerle beraber çalışan Uluç, 1964 yılında liseden mezun olduktan bir yıl sonra Mamak Muhabere Okulu'nda iki yıl askerlik yapmıştır.

Askerden döndüğü 1967 yılında, Mehmet Ali Kışlalı başta olmak üzere eski Yenigün ekibinin çıkardığı Yankı gazetesinde çalışmaya başlamıştır. Oktay Kurtböke Cumhuriyet gazetesinin yayın yönetmeni olduğu için Uluç, "Yankı" ile paralel iş yürüterek burada haftada iki gün spor yazıları yazmaya başlamıştır, TRT kurulunca pazartesi günleri yine Cumhuriyet'te tam sayfa TV gazetesi yapmıştır.

1980 senesinde Gelişim Yayınları'nın sahibi Ercan Arıklı ile bir dergi çıkarmak üzere İstanbul'a gelen Uluç, Zafer Mutlu'nun daveti ile 1990 senesinde Sabah gazetesinde yazmaya başlamıştır.

1994 yılında uğradığı silahlı saldırı sonucu topuğundan vurulmuştur. 2004 yılında Antalya Valisi Alaaddin Yüksel hakkında yazdığı yazı nedeniyle, 2008 yılında 1 ay hapis ve 898 YTL cezaya çarptırılmıştır. Hâlen Sabah'ta yazarlık yapmaktadır.

Hıncal Uluç'a, Defne Joy Foster'ın ölümünden sonra yazdığı "Bu nasıl bir mahalle baskısıdır?.." isimli yazısı üzerine tazminat davası açıldı ve tazminata mahkûm edildi.

TV programları

  • Bil Bul (197?-?), TRT)
  • Aileler Yarışıyor (1975-?, TRT)
  • Yaşamdan Dakikalar (2004-2012; TV8, atv, Sky Türk)
  • Tele Pazar (2008-?, Kanal 1)
  • Kırmızı Çizgi (2010-2018, NTV Spor)
  • 90 Dakika (?-2009, NTV)
  • Yalanlar ve Ben
  • Ortaklaşan Bir Sevgi

Albümleri

Hıncal Uluç, kendi seçtiği şarkılardan oluşan "Hıncal'ın Seçtikleri" 2008'de, "Hıncal'ın Seçtikleri 2" 2009'da yayınlanmıştır.

Şarkı sözü yazarlığı

Türk pop müziğinin güçlü seslerinden Lale Akat, 1973 yılında Ali Kocatepe'nin kurduğu 1 Numara Plak şirketinden ilk plağını çıkardığında, 45'liğin B yüzünde yer alan Jose Feliciano'nun "Once There Was A Love" adlı şarkısının Türkçe versiyonu "Aşkımızdı O"nun sözlerini yazmıştır. 1985 yılında ise Sezen Aksu ile beraber, Özdemir Erdoğan ve Sezen Aksu düeti olan "Bir Küçük Aşk Masalı" şarkısının söz yazarlığını yapmıştır.

 

Yorum Yaz