Mardin'de sağanak yağış sevinci

Meteoroloji ve AFAD'ın turuncu kodla sağanak yağış uyarısı yaptığı Mardin'de yoğun yağış etkili oluyor.
  • 14.03.2023 13:37
Mardin'de sağanak yağış sevinci

Mardin'de kış yeniden geri döndü. Artuklu'da gece yarısından itibaren başlayıp gün boyu devam eden sağanak yağış sevince neden oldu.

Şubat ayını yağışsız geçiren Mardin, geç gelen sağnak yağışın sevincini yaşıyor. Tarlalarda kuraklık tehlikesinin baş göstermeye başladığı ekili alanların suya kavuşması çiftçileri başta olmak üzere vatandaşları sevindirdi.

Uzun bir aradan sonra Mardin'e sağanak halinde yağan yağmur özellikle tarım arazilerinin yoğun olarak bulunduğu şehirde tarım üreticilerini heyecanlandırdı.

Gece boyunca devam eden yağmur, yer yer sağanağa dönüştü. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından önceki gün bölge illerini turuncu kodla yaptığı uyarının ardından kent merkezinde ve ilçelerdeki cadde ve sokaklarda su birikintileri oluştu.

Aşırı yağış nedeniyle taşkın ve su birikmesi yaşanan noktalara MARSU Genel Müdürlüğü ekipleri, itfaiye ekiplerinin de desteğiyle hızlı bir şekilde müdahale etti. Kırsal mahallelerde ise bazı dereler taşarken, Kızıltepe ilçesine bağlı kırsal Aşağı Azıklı Mahallesi'nde de dereden taşan sular mahalle meydanına kadar ulaştı. 

Kuraklık tehlikesi nedeniyle günlerdir gözlerine adeta uyku girmeyen çiftçileri sevince boğan yağış, Mardin Kızıltepe'nin bazı yerlişim alanlarında lüçük su baskınlarına neden olurken, Aşağı Azıklı Mahallesi'nde Mahir Aydoğan isimli vatandaş, yağışlar her ne kadar yaşamı olumsuz etkilemiş olsa da derenin akmasının yağan rahmetin büyüklüğünü göstermesi açısından sevindirici olduğunu, yağışsız geçen bir kış mevsiminin ardından susamış toprağın suya doyması ve tarım üretimine bereket olarak yansıyacak olmasının kendilerini fazlasıyla sevindirdiğini söyledi.

Bir 1 kişi, sokak, su kütlesi ve ağaç görseli olabilirResim

Yorum Yaz