tatlidede

Nişestend u goftend u ber-hâstend ne demek? Nişestend u goftend u ber-hâstend sözlük anlamı ne?

'Nişestend u goftend u ber-hâstend ne demek? Sözlük anlamı ne?' araştırılıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasında kullandığı İran atasözü merak konusu oldu. Peki Nişestend u goftend u ber-hâstend ne? Nişestend u goftend u ber-hâstend sözlük anlamı nedir? Nişestend u goftend u ber-hâstend ne demek? Nişestend u goftend u ber-hâstend ne anlama geliyor? Nişestend u goftend u ber-hâstend hangi dilde, kökeni ne? İşte Nişestend u goftend u ber-hâstend Türkçe anlamı...
  • 30.11.2022 13:38
Nişestend u goftend u ber-hâstend ne demek? Nişestend u goftend u ber-hâstend sözlük anlamı ne?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugünkü konuşmasında dikkat çeken bir cümle kullandı.

Bir İran atasözü olduğunu dile giren Cumhurbaşkanı Erdoğan, altıyı masaya ithafen "Nişestend u goftend u ber-hâstend" dedi.

Atasözünü ilk kez duyan milyonlarca vatandaş, ne anlama geldiğini araştırmaya başladı.

Cümle anlamı gündemin en merak edilenleri arasında girerken, Erdoğan anlamını da açıkladı.

Nişestend u goftend u ber-hâstend ne demek? İşte Türkçe anlamı...

Türk hükümdarı Gazneli Mahmud'a meşhur "Şehnâme"yi yazıp sunan İranlı şair Firdevsî', "Nişestend u goftend u ber-hâstend" der. Anlamı ise "Oturdular, konuştular ve kalkıp gittiler" demektir.

Gazeteci Murat Bardakçı, atasözünün kullanım amacını şöyle açıklıyor:

"Şark dünyasının edebiyatında ve tarihinde, devlet büyüklerinin çok önemli bir işin ne şekilde yapılacağına karar vermek maksadıyla biraraya gelip uzun uzun konuşmalarına rağmen hiçbir netice alamamalarından bahsedilirken, hep bu mısra kullanılmıştır."

Yorum Yaz