tatlidede

ÖSYM Başkanı’ndan açıklama! 2021 YKS sınav soruları çalındı mı? 2021 YKS'de iptal edilen sorular var mı? İşte iptal edilmesi muhtemel olan TYT ve AYT soruları

Yükseköğretim Kurumları Sınavı(YKS) oturumları TYT, AYT ve YDT'ye milyonlarca öğrenci katıldı. Sınavlara dair soru kitapçıkları ile cevap anahtarları ÖSYM'nin internet sitesinde yayımlandı. ÖSYM, 2021 YKS’de hangi soruların iptal edilebileceği ile ilgili açıklama yaptı mı? Bir kişinin, bir Youtube videosunun altına, videodaki konunun hangi sınavda çıkacağını ve kaçıncı soru olacağını 4 gün önce bilmesi sonrası #sorularçalındı tagı gündeme girdi. İşte, YKS'de o sorunun iptal edilebilip edilmeyeceği ile ilgili haber...
  • 28.07.2021 09:35
ÖSYM Başkanı’ndan açıklama! 2021 YKS sınav soruları çalındı mı? 2021 YKS'de iptal edilen sorular var mı? İşte iptal edilmesi muhtemel olan TYT ve AYT soruları

ÖSYM YKS'nin üç oturumu TYT, AYT ve YDT'nin soru kitapçıkları ile cevap anahtarlarını dün saat 19.20 itibari ile ÖSYM'nin internet sitesinde yayımlandı. ÖSYM, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda (YKS) yapılan hatalardan dolayı hangi soruların iptal edileceği ile ilgili açıklamada bulundu mu? İşte tüm soruların cevabı…

ÖSYM tarafından 26 Haziran 2021 tarihinde TYT oturumu, 27 Haziran 2021 tarihinde ise AYT ve YDT sınavlarının oturumları üniversite adaylarına uygulandı. Söz konusu sınavın sonuçları ÖSYM sınav takvimine göre 4 Ağustos 2021 tarihinde adaylara açıklanacak.

Sonuçlar açıklanmadan önce adaylar ve uzmanlar 2021-YKS sorularını açıklanmasının ardından tekrardan inceledi. Sorularda yanlışlık olduklarını düşündükleri soruları ÖSYM ofislerine giderek şikayet başvurusunda bulundu.

ŞUANA KADAR İPTAL EDİLEN SORU YOK

ÖSYM’den şuana kadar iptal edilen sorularla ilgili herhangi bir açıklama gelmezken, sosyal paylaşım mecralarında sınav sorularının önceden çalındığı ile ilgili iddialar ortaya atılmaya başladı.

27 Haziran Pazar günü akşam saatlerinde ÖSYM tarafından yayınlanan 2021-YKS kitapçıklarının ardından vatandaşlar bazı soruların sınavdan birkaç gün önce bazı sosyal medya sitelerinde paylaşıldığı ile ilgili görseller paylamaya başladı.

EMEK HIRSIZLIĞI VAR MI?

26-27 Haziran tarihlerinde üç oturum halinde düzenlenen 2021-YKS sınavının Temel Yeterlilik Testi'ne (TYT) 2 milyon 592 bin 579 kişi, Alan Yeterlilik Test’in (AYT) 1 milyon 781 bin 760 kişi ve Yabancı Dil Testilerine (YDT) 130 bin 522 adayın katılacağı açıklanmıştı.

Sosyal mecralarda paylaşılan konuların gerçek olup olmadığı tartışılırken vatandaşlar 1 hafta içinde şikayetlerini internet üzerinden ÖSYM https://osym.gov.tr/ adresi üzerinden veya ÖSYM bürolarına giderek bizzat şikayet başvurusunda bulunabilecekler.

İptal edilen soruların olup olmadığı ve soruların önceden çalındığı ile ilgili her hangi bir konuda ÖSYM tarafından açıklama yapılmazken, yapılan şikayetlerin titizlikle inceleneceği belirtildi.

İptal edilen soruların olması halinde, geçerli olan soruların puan değerleri yeniden saptanarak puanlama yapılacak.

SINAV SORULARI ÇALINDI MI?

Sosyal medyada TYT sınavında çıkan bir sorunun ve yerinin 4 gün önceden bilinmesi sosyal medyada tepki çekti.

Bir kişinin, bir Youtube videosunun altına, videodaki konunun hangi sınavda çıkacağını ve kaçıncı soru olacağını 4 gün önce bilmesi sonrası #sorularçalındı tagı gündeme girdi.

YKS 2021 sınavı tamamlandı. Ancak bir Youtube videosunda TYT yer alan bir soru görüldü. Milyonlarca öğrenci inanmak istemese de asıl olay sınavda sorunun yerini bilen başka bir kullanıcı oldu. Sınavdan 4 gün önce hem YKS'de çıkan bir soru hem de TYT sınavında yeri ortaya atıldı.

TYT'DE HANGİ SORULAR ÇALINDI?

Milyonlarca öğrencinin merak ettiği TYT soruları çalındı mı sorusu cevap arıyor.

YKS sınavından 4 gün önce Youtube yer alan bir soru bugün sınavda öğrenciler karşısına çıktı.

Ancak daha büyük olay ise sınavdan 4 gün önce sorunun yerini bilen kullanıcı oldu.

Youtube videosu 1 yıl önce atılsa da kullanıcı 4 gün önce yaptığı yorumda "2021 TYT 13. soru" dedi ve bildi.

YKS 2021 İPTAL Mİ EDİLECEK?

Youtube videosunda 1 yıl önce soru tahmini doğru çıkması sonrası, sınavda yerinin bilinmesi "Zafer, zafer benimdir diyebilenindir" adlı kullanıcının sorununu doğru yerini söylemesi büyük olay oldu.

YKS 2021 sınavı bu iddialar doğruysa iptal edilebilir.

İddialar sonrası gözler ÖSYM'ye çevrildi. Konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama gelmedi.

TYT SORU VE CEVAPLARI İÇİN TIKLAYINIZ

AYT SORU VE CEVAPLARI İÇİN TIKLAYINIZ

YDT SORU VE CEVAPLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Sosyal medyadaki paylaşımlardan bazıları şöyle:

İŞTE SOSYAL MEDYADA PAYLAŞILAN O İDDİALAR

Yorumlar

Image
Çilem
29.06.2021 / 20:03

Tyt zordu hemde aşırı

Image
VELİ
29.06.2021 / 14:39

KIZIM FEN LİSESİ MEZUNU OSYM NİN KOPLO KURDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM RESMEN OKUMAYIN DİYOR DEVLETİNE DİNİNE DÜŞMAN NESİL YETİŞİYOR EMEKLERİMİZİ OSYM BOŞA ÇIKARDI LÜTFEN YETKİLİLERE SESLENİYORUM FEN LİSESİ MAYEMATİK HOCALARI SORULARI ÇÖZEBİLMİŞLER Mİ SORUYU HAZIRLAYANLAR SORGULANMALI SINAVIN İPTALİNİ İSTİYORUM

Image
Melih cagatay
30.06.2021 / 20:50

Aynen katılıyorum kardeşim

Image
AYŞE
28.06.2021 / 15:27

Gerçekten sorularda çalınma olayı varsa bulunsun. bu kadar öğrencinin hakkına girilmesin. hakkıyla tekrar sınav olsun

Yorum Yaz