matesis
dedas

SGK Mardin İl Müdürü Şahin’den Yapılandırma Uyarısı!

Mardin Sosyal Güvenlik İl Müdürü Abdülkerim Şahin, Sosyal Güvenlik Kurumuna borcu olanları 1 Şubat 2021 tarihine kadar yapılandırma başvurusunda bulunmaya davet etti.
  • 27.01.2021 10:50
SGK Mardin İl Müdürü Şahin’den Yapılandırma Uyarısı!

İl Müdürü Şahin, 7256 sayılı Yapılandırma kapsamında öngörülmüş olan başvuru ve ilk taksit ödeme süreleri Cumhurbaşkanımızın Kararıyla birer ay uzatıldığını ve söz konusu karar üzerine, yapılandırmadan yararlanmak isteyenlerin 1 Şubat 2021 tarihi bitimine kadar başvuruda bulunmaları ve başvuru üzerine yapılandırılan alacaklara ilişkin ilk taksit ödemelerini 31 Mart 2021 tarihi bitimine kadar yapmaları gerektiğini belirtti.

Şahin, Açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“İşverenlerimizin sigorta primi, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi ve idari para cezaları ile sigortalılarımızın isteğe bağlı, EK-5 tarım sigortası, Bağkur prim borçları ve bağkur ihya tutarları yapılandırma kapsamındadır. 7256 sayılı yapılandırma işverenlerimize ve sigortalılarımıza büyük avantajlar sağlamakta olup yapılandırma başvuruları, işverenlerce E-Sigorta üzerinden, primlerini kendi ödeyen sigortalılar ise E-Devlet üzerinden yapılabilmektedir. Ayrıca tüm borçlularımız, başvurularını şahsen ya da posta yoluyla da ilgili Sosyal Güvenlik Merkezlerimize yapabileceklerdir. Borcunu peşin ödemek isteyenlerin borç aslı dışında kalan gecikme zammı ve faizinin yüzde 90’ ı, iki taksitle ödemek isteyenlerin ise borç aslı dışında kalan gecikme zammı ve faizinin yüzde 50’ si silinmektedir. Ayrıca 2’ şer aylık dönemler halinde 6,9,12 ve 18 eşit taksitle avantajlı taksitlendirme farkı ile ödeme yapılabilecektir.”

 Genel Sağlık Sigortasına borcu olan vatandaşların ise 2020 Ağustos ayı ve öncesine ait genel sağlık sigortası prim borcu aslının, 30.04.2021’ e kadar ödenmesi halinde gecikme cezası ve zammının tamamının tahsilinden vazgeçileceğine dikkat çeken Şahin: Daha önce hiç gelir testi yaptırmamış GSS sigortalılarının 31.03.2021 tarihine kadar gelir testine başvurmaları ve hane içindeki gelirlerinin asgari ücretin brüt tutarının üçte birinden az olduğunun tespiti halinde GSS prim borçları silinecek ve primleri devlet tarafından ödenecektir. Sosyal Güvenlik Kurumuna borcu olan tüm işverenlerimizi ve sigortalılarımızı bu avantajdan faydalanarak borçlarını yapılandırmaya davet ediyorum." dedi.

İl Müdürü Şahin açıklamasının devamında Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankası arasında 7256 sayılı Yapılandırılma Kanunu kapsamında emekli olabilecek sigortalılara yönelik kredi iş birliği protokolü imzalandığını, 1 Şubat 2021 tarihi bitimine kadar başvuruda bulunmaları halinde Sosyal Güvenlik Kurumundan emekliliği hak edip ödeme gücü olmayan vatandaşların anlaşmalı bankalardan kredi kullanarak emekli olabileceklerini dile getirdi.

Editör: Aydın

Yorum Yaz