VİDEO - Çiftçiler 'Kuzulu İşletme Kusursuz Üretimdir' Projesi’nden memnun

  • 14.11.2022 19:44
VİDEO - Çiftçiler 'Kuzulu İşletme Kusursuz Üretimdir' Projesi’nden memnun

Mardin Büyükşehir Belediyesi ile İl Tarım Müdürlüğü ortaklığında yürütülen ‘Kuzulu İşletme Kusursuz Üretimdir Projesi’nden memnun olan çiftçiler bu yıl yüzde 50’den fazla verim elde etti.

Türkiye ve Mardin’de hayvansal gıda üretiminde önemli bir yere sahip olan koyunlar, mevsime bağlı olarak yılda bir defa üreyen hayvanlardır.

Son zamanlarda dünya genelinde küçükbaş hayvancılık sektöründe mevsim dışı gebelik uygulamalarıyla, daha çok kuzu ve süt üretiminin sağlanması için önemli çalışmalar yürütülmektedir.

Bu çalışmalar sayesinde küçük baş hayvanlarda 8 ayda bir kuzu üretimi sağlanarak yıllık yavru ve süt verimi yüzde 50 gibi önemli bir artışı berberinde getirmekte.

Mardin Büyükşehir Belediyesi ile İl Tarım Müdürlüğünce bu kapsamda yürütülen ‘Kuzulu İşletme Kusursuz Üretimdir Projesi’ hayata geçirildi.

Proje, kent genelinde 100 işletmede 6.000 küçükbaş hayvana uygulandı.

Kent genelinde gelen ilk verilere göre çiftçilerin uygulamadan memnun olduğu koyunların yüzde 50’nin üzerinde verim elde ettiği yönünde.

Böylelikle Mardin genelinde yıllık ortalama 3 bin daha fazla kuzu, 18 ton daha fazla süt üretimi hedeflenmekte.

Yeşilli İlçe Tarım Müdürlüğü Veteriner Hekim Mehmet Salih Aktaş, koyunların mevsim dışı kuzu elde etmeleri için böyle bir projeyi uyguladıklarını aktardı.

Aktaş, Yeşilli ilçesinde 1.500 küçük baş hayvanda sünger uygulaması yaptıklarını belirterek çiftçilerin projeden memnun olduğunu söyledi.

İşletme sahibi Mehmet Necat Ceylan ise projeden gayet memnun olduğu ifade etti.

Ceylan, "İşletmemde 50 koyun üzerinde uygulama yapıldı. Şuan koyunlarımdan 43 tanesi doğum yaptı. Yarısından fazlası ikiz 3 tanesi de üçüz getirdi. Projede emeği geçenlere teşekkür ederim."

Proje kapsamında çiftçilere kuzu büyütme eğitimleri ile gerekli vitamin desteği sağlanıyor.

Yorumlar

Image
Teşekkür
15.11.2022 / 03:18

Adil Bey düşündü, Tuba Ve Laleş Hanımlar proje yazdı. Gap İdaresind Adil Bey'in kardeşi yardımcı oldu hepsine teşekkür ederim.

Yorum Yaz