Yeşilli'de temel atma heyecanı başladı

Yeşilli ilçesi Belediye Başkanı Hayrettin Demir ' Önümüzdeki günlerde ilçede hem Kentsel Dönüşüm projesinin 1.etap hem de TOKİ’nin 196 konutluk projesinin temelllerini birlikte atacaklarını müjdesini verdi.
  • 29.11.2022 10:49
Yeşilli'de temel atma heyecanı başladı

Yeşilli Belediye Başkanı Hayrettin Demir,  Yeşilli'de çalışmaları devam eden Kentsel Dönüşüm Projesi'nde temel atma hazırlıklarına geldiklerini, Proje tamamlandığında Mardin tarihinde; Şehir Hastanesi Projesi'nin ardından şehre bir kalemde ayrılan en büyük ikinci yatırım rakamı olduğuna işaret etti.
Yeşilli Belediye Başkanı Hayrettin Demir, Mardin Life Gazetemizin Yazı İşleri Müdürü ve Mardin Gazeteciler ve Yazarlar Derneği Başkanı Kadir Üründü ve Genel Yayın Yönetmeni Nezir Güneş’i ziyaret etti.

İlçede devam eden altyapı ve üst yapı çalışmalarıyla birlikte devam eden kentsel dönüşüm projesiyle ilgili bilgiler veren Başkan Demir, Mardin Şehir Hastanesi Projesi'nin ardından en fazla bütçe ayrılan tarihin en büyük projesini Yeşilli'de gerçekleştiriyor olmanın gurunu yaşadıklarını söyledi.

Ziyarette Yeşilli ilçesinde devam eden projeler hakkında gazeteciler Kadir Üründü ve Nezir Güneş’e bilgi veren Başkan Hayrettin Demir, önümüzdeki günlerde ilçede devam eden Kentsel Dönüşüm Projesi 1.etap ve TOKİ 196 konutluk temellerini atmak için hazırlıklara başladıklarını ifade etti.

Yeşilli ilçesinde uygulanan Kentsel Dönüşüm projesi son hali hakkında bilgiler aktaran Başkan Demir,” Yeşilli ilçemizde devam eden Kentsel Dönüşüm Projesinde şu ana kadar %90 başarı sağlandığını söyledi.


Projenin maliyeti 290 milyon TL olduğunu ifade eden Başkan Demir,” Şu anda 1. Etap çalışması yapılıyor. Şu ana kadar hak sahiplerine enkaz bedeli olarak 90 milyon TL ödendi. Projede 12 bloktan oluşacak. 61 dükkân 60 konut ve 38 odalı otel yapılacak. Ayrıca ticaret han bölgesi yapılacak. Konut ve dükkân isteyen vatandaşlara 6306 sayılı kanun kapsamında kira ve taşıma yardımı yapılacak. Proje 600 günde tamamlanacak. Şu anda Kentsel Dönüşüm projesinin temeli kazılıyor. Önümüzdeki günlerde devlet büyüklerimizin ve halkımızın katılımı ile inşallah temelini hep birlikte atacağız. 2. Etap çalışması ise şu anda proje revizyonu ile başlıyor. Proje için onay bekleniyor. Yakın tarihte 2 etap projesini de hayata geçirilecek ”dedi.


TOKİ’İN 196 KONUTLUK PROJENİN TEMELİNİ ATIYORUZ
İlçemize kazandırdığımız bir diğer önemli proje olan 196 konutluk TOKİ projesinin temellerini önümüzdeki günlerde Kentel Dönüşüm Projesi ile aynı anda atacaklarının müjdesini veren Başkan Demir, ” İlçemize çok güzel projeler kazandırdık. Bunlardan biriside TOKİ projesidir. Projenin maliyeti 153 milyon TL’dir. 9 blok 196 konut ve 6 dükkândan oluşuyor. Kazılar yapıldı. Betonlar döküldü. Yapım aşamasına gelindi. Önümüzdeki günlerde hem Kentsel Dönüşüm Projesi 1.Etap hem de TOKİ 196 konutun temelini aynı anda atacağız. Bununla da kalmıyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Eylül ayında açıkladığı Sosyal Konut Projesi kapsamında yine ilçemizde TOKİ 2.ci etap 200 konutluk projesinin kura çekimi yapıldı. Onunda temeli en kısa zamanda atacağız. “ifadelerini kullandı.


Kentsel Dönüşüm Projesi Yeşilli’ye değer katacak
Yeşilli ilçe Belediye başkanı Hayrettin Demir, Yeşilli ilçesi Gül ve Tepebaşı mahallelerinde yürütülen Kentsel dönüşüm Projesi ilçeye ayrı bir değer katacağını kaydeden Başkan Demir, ”Gül ve Tepebaşı mahallelerinde yapılacak olan Kentsel Dönüşüm projesi, geniş yolları, modern aydınlatmaları, parkların yeşili ile bütünleşeceği, sosyal ve kültürel alanlarının olacağı bir ilçeye doğru hızla yol alıyoruz. Vatandaşlarımızın daha rahat bir yaşam, rahat ulaşım ve insanca bir yaşama kavuşması için çaba harcıyoruz. Projemiz tamamlandığında ilçemizin çehresi değişecek. Mardin'de bu denli köklü bir dönüşüm projesi bugüne kadar olmadı. Zor ve emek isteyen bu projenin uygulamaları sırasında kraldan çok kralcı gibi davranıp, işimize engel olmaya çalışanlar oldukça fazla oldu, ancak biz inandığımız bu projeyi ne pahasına olursa olsun gerçekleştirebilecek kadar sabırlı olduğumuzu biliyorduk. Zorluklar yaşadık evet ama bugün bu projenin uygulanacağı alanın üzerinde %90'ı aşan bir başarı elde ettiğimizi, yakında da temel ataağımızın şimdiden öüjdesini vermiş olalılım" dedi.

Yorum Yaz