Zamarot 1890 kapılarını açıyor

Gastronomi Şefi Ebru Baybara Demir’in imzasını taşıyan Mardin’in masalsı dünyasından yola çıkarak tasarlanan Zamarot 1890, kasım ayında kapılarını açıyor.

  • 23.09.2022 15:42
Zamarot 1890 kapılarını açıyor

Hayata geçirdiği projelerle binlerce kadının hayatına dokunan yerinde üretmeyi ve tüketmeyi odağına alan Sosyal Gastronomi Şefi Ebru Baybara Demir’in imzasını taşıyan Mardin’in masalsı dünyasından yola çıkarak tasarlanan Zamarot 1890, kasım ayında kapılarını açıyor. Sıfır atık ekosistemine sahip, 6’ncı duyu ve deneyim restoranı olan Zamarot 1890’da gastronomide kooperatif modeli uygulandı. 170 çiftçiye istihdam sağlayan restoran gastronomi meraklılarını Mardin’e davet ediyor.

Tasarım ve uygulamasını 89 mimarlık şirketinin üstlendiği Sosyal Gastronomi Şefi Ebru Baybara Demir’in imzasını taşıyan Zamarot 1890’ın İstanbul lansmanı yapıldı. Göztepe’deki tarihi bir köşkte ‘Gastronomide Geleceğin Tasarımları’ buluşmasında gerçekleşen lansmana Cüneyt Asan, Dilara Koçak, Adnan Şahin, Rıza Sönmez, Türev Uludağ, İbrahim Demir, Murat Güllü, Ufuk Tarhan, AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, geçmiş dönem Arnavutluk Tiran Büyükelçisi Ahmet Murat Yörük, gibi gastronomi, sanat, siyaset ve iş dünyasından birçok davetli katıldı. 

Ebru Baybara Demir’in Cercis Murat Konağı sunum seremonisiyle başlayan renkli buluşmada konuklar Bedri Ayseli ve Mardin Fasıl Ekibi ve sonrasında DJ Hakan Görür’ün müzikleriyle keyifli saatler geçirdi. 

Mardin’in büyülü topraklarında hayatı yeniden şekillenen Sosyal Gastronomi Şefi Ebru Baybara Demir, “23 yıldır Mardin’de yaşıyorum, turizm için gittim, bölgenin kadınlarıyla işini kurup kaldım” dedi. Şehrin ekonomisini turizme yönelttiklerine dikkat çeken Demir, yerel kalkınmanın ne kadar önemli olduğunu vurgulayarak Zamarot 1890 projesinin önemini dile getirdi.

 
Mardin’in büyülü atmosferiyle tasarlanan Zamarot 1890 kapılarını açıyor
Mardin’in büyülü atmosferiyle tasarlanan Zamarot 1890 kapılarını açıyorMardin’in büyülü atmosferiyle tasarlanan Zamarot 1890 kapılarını açıyor

Editör: Kadir Üründü

Yorumlar

Image
Ebu Xara
26.09.2022 / 11:35

gereksiz görüyorum şehir buna hazır değil zaten her yer lokanta dolmuş. dizaynı bile dışarda ki firmalara verilmiş yerli işçi ise yok pahasına çalıştırılmıştır , reisin desteği var olsun ne diyeyim.

Yorum Yaz