Ha taşıma su ha ithal müdür!..

42 yıllık eğitimcilik yaşamının son bir yılını Mardin İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile taçlandıran Şeyhmus Sümer, dün itibarıyla emekliliğe ayrıldı.

Mardinli olup, Mardin İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevinde bulunan ve şehrine, şehrinin insanlarına karşı olan aidiyet duygusuyla hareket eden bir idareci olan Şehmus Sümer,  görev süreci içerisinde daha çok yatırım ve daha kaliteli bir eğitim ortamının oluşması için geceli gündüzlü çalışan kıymetli eğitimci olarak Mardin ve Mardinlinin hafızasından silinmeyecektir.  

Bir kurum ya da şirketteki başarının altında yatan temel faktörlerin başında; çalışanların mutluluğu ve iş alanını benimsemesidir. Her idareci ait olduğu yerde kendini daha mutlu hisseder. Hissettiği mutluluğu işine yansıtan idareci, mesai arkadaşlarını ortak bir amaca yönelterek çalışma motivasyonunun sinerjiye dönüşmesinde önemli rol oynar ki bu da başarının altın anahtarıdır.

Şeyhmus hoca Mardin'de bir çok eğitim kurumunda çalışmış, görev yaptığı her kurumda adından başarılarıyla söz ettirmiş bir eğitimciydi.

Emekiliğe ayrılmasıyla birlikte kurum çalışanlarına yaydığı motivasyonladır ki ilk kez bir kurum müdürü görevinden ayrılmadan önce sürpriz bir veda ve vefa etkinliğine de vesile olmuş oldu.

Bir şehre duyulan aidiyet ile sarfedilen çabaların ortaya çıkardığı unutulmaz hizmetlerin bir sonucu da belki ilk kez düzenlenen veda ve vefa etkinliği ile ortaya kondu.

Ortada olan eğitim kalitesi ve eğitimdeki başarı sıralamamız, onun adamı bunun yakını ile makama gelip, yıllarca o makamın koltuğu üzerine tepinenlerin bir sonucudur. Eğitim başarısındaki sıralamamızdaki durum şehre aidiyet hisseden, şehri tanıyan, şehrin insanlarına ve hemşehrilerine karşı bir gönül borcu olanlarla aşılabilir. Gittiği her eğitim kurumunda görev yapan eğitimcilerle yaşanmış anısı olmayan bir idarecinin vereceği ne bir motivasyon ne de yayacağı bir sinerji olamaz.  Yerelliğini akademik çalışmayla yoğurup şehrin eğitim kalitesini bulunduğu yerden yukarılara çekerek şehrin eğitimdeki maküs talihini aşacak daha ne eğitimciler vardır kim bilir şu kadim şehirde!.

Bu adam ona yakın, şu bunun adamı, onun mizacı hoşuma gitmiyor kısır döngüsünü aşmanın vakti geldi ve çoktan geçiyor.

Hoşgörüsüyle nam salan şehrimize etkili ve yetkili makamlarda bulunan her yöneticinin kişisel kısırdöngülerle kaybettikleri enerjileri  şehrimize daha ne kadar zaman kaybettirmeye gönlümüz razı olacak.

Artık kendimize gelelim! Kafamızı kuma gömerek birbirimizle didişmeye devam ettiğimiz sürece birilerinin yakınları gelip, saçımızda berberliği - traşı öğrenip, bu kadim şehrin kurumlarını basamak olarak, ya da sıçrama tahtası olarak kullanmaya devam edecektir.

Şehrimizi ve şehrimizin insanlarını sevelim!

Onlara güvenelim!

Onlarda ısrar edelim!

Güvenilmeyi hakkeden ve güvenilmenin getireceği sorumlulukla hareket ederek başarıyı kısa sürelerde yakalayabilecek eğitimcilerimizin fazlasıyla olduğuna inanıyorum.

Şehmus Hoca’dan boşalan koltuğu doldurabilecek ve Mardinimize aidiyeti olan eğitimde sistemli akademik başarıya katkıda buşunacak, liyakat sahibi ve yeterliliği olan birçok eğitimcimizin var olduğuna inanıyorum, başta vekillerimiz olmak üzere bunu bütün yetkililerimizin de bilmesini ve inanmasını istiyorum.

Taşıma suyla değirmenin dönmeyeceği gibi ithal müdürlerle de bu işin yürümeyeceğine inanıyorum ve bu konuda etkili olabilecek tüm yetkililerimizin de inanması gerektiğini düşünüyorum.

Saygılarımla…

YORUMLAR

 • Aynen katılıyorum Yerli ; o bölgenin içeceğini yemeğini yemiş içmiş o bölgenin kültürüyle yoğrulmuş demek. Düşünebiliyormusunuz bale aktivitesini yapmış pizza yiyerek büyüyen meraba ile selamlaşan Mardin merkezde yaşayan beytıl filan şahısı bilmeyen vs. bir insana kendinizi nasıl ifade edebilirsiniz kendinizi ifade etmeye çalışırsanız bile sizi anlamaz güler geçer bunları çok gördük

  Bugün özür dilemeye mi gittiniz. İsabetli bir karar olmuş

  sayın mardinlife yetkilisi kadir bey . sizi iyi tanıyor ve yakından takip ediyorum . bir gazeteci olarak mardinin sorunlarına el atıyorsunuz teşekkürler. fakat hepsini dile getirmiyorsunuz.korkuyorsunuz.cesur olun. tüm sorunları dile getirin. vali belediye başkanı büyükşehir.ilçeler . hepsini dile getirin . bir sürü sorun var. MARDİN CUMHURİYET MEYDANI ndan başlayabilirsiniz. CESUR OLUN DİK DURUN KORKMAYIN.

  Kainatı bahri ebedi, İnsanlığın hangi rengi ilimli?
  Kardeşim benim bahsettiğin konuyla ilgili milliyetçilikten tutsam elim kayıyor yönetimden tutsam herşey dayıya bakıyor. Şimdi bu konuyla alakalı Mardinli kardeşlerimizden taraf olman hoşuma gitti belediye ile alakalı dersen illa Mardin li olsun sonuna kadar seni desteklerim fakat ilim öyle bir şey ki hadislerde bile geçiyor 40 yıl kölelikten tut Çine kadar dayanıyor. İlmin dili ırkı rengi milliyetçiliği olmaz bilgi önem arz eder yönetim bilgi arz eder gereklilik neyse o yapılır onuda yapanlar eksikleri görerek tamamlar bu açıdan yeterlilik sahibi olanlar seçilerek kadar verilir ama dediğim gibi dayısı olanlar her zaman 3 adım öndedir. Bu arada hazır belediyeden bahsetmişken tüm çorumlu kardeşlerimize kucak dolusu selamlar.

  ( Eğitim başarısındaki sıralamamızdaki durum şehre aidiyet hisseden, şehri tanıyan, şehrin insanlarına ve hemşehrilerine karşı bir gönül borcu olanlarla aşılabilir.)
  Tam da bu tanımına uygun liyakat sahibi Mardin’i tanıyan bilen ve Mardin e gönül borcu olan birisinin geleceğinden kuşkun olmasın

  Memleketin kaderidirtüm yetkililer dışardan ithal Mardin büyük şehir belediyesine bak daire başkanlığında. Mardinli bırakmadılar bu neyin nesi dağdaki gelip bağdakini kovar misali efendiler kendinize gelin bu memleketin çocukları herkesten daha başarılı en kısa zamanda siyasilerin el atmasını bekliyoruz yoksa seçimde bedeli ödenir

  Bir ilin emniyet müdürü, savcısı, valisi oralı olamiyorsa: bir ildeki her evi (ki her evde öğrenci var) ilgilendiren il milli eğitim müdürü oralı olmamalıdır. Bürokrasi bunu gerektirir. ...

  sağolun lakin kimin torpilinin fitili uzunsa o gelecektir. İthal değil yerli torpille yerli müdür gelir. Sanki herşey çok yolundaymış gibi de ütopik bir hayal aleminde kalmayın. Haa bir de Yerlimize sahip çıkıyoruz da ne oluyor yine fitili uzuna çalışıyorlar eş dost akrabalarına filancanın torpillisine hak veriyorlar.

  Basit bir işlemler için bile torpilli müdür likayat sahibi yaa memurunu azarlayıp el alemin yanında işlem yaptırıyor... ha mardin haa neyse

  Siyasilerin kuklası müdürlerle değirmen döner mi

  Ben diyarbakır' lı bir ogretmenim ve görevimi hakkıyla eda etmekteyim. Bu ifadeniz çok üzücü. Habercilik anlayışı ile bağdaşmıyor. Bunu anlayacağınızı ümit ediyorum

  Sayın yazarım hepimizin sözcüsü olmuşsun. tebrik ediyorum. Çok güzel ifade etmişsin. İnşallah ilgililerde en az sizin kadar duyarlı olurlar. Bunlar altın nasihatlerdir. Gün gelir makam geçer!!

  • Zorunuza mı gitti

  Mardin ile ilgili sorunlarda ki çözüm önerilerinizi ilgi ile takip ediyorum. İl milli eğitim müdürlüğündeki başarıyı yada başarısızlığı Mardinli olup olmamaya bağlamanız yanlış buluyorum. LGS'de en başarılı yada en başarısız illerin müdürlerinin doğum yerlerine baktığınızda bunun yanlış bir fikir olduğunu siz de göreceksiniz. Nihayetinde "taşıma su ile değirmen dönmez." Fakat bahse konu "su" değil, "değirmenci"dir. Başarının ölçütü de Mardinli olmak değil liyakattir.

Yorum Ekle