İbrahim Özcoşar

Rektör Özcoşar'ın Acı Günü

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar’ın annesi vefat etti.

DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

KÜRTLER: Kürt Tarihi

Ortadoğu'nun kadim bir halkı olan Kürtler tarihten günümüze varlığını sürdüren yerli kavimlerden biridir. Kürtler bugün Türkiye, İran, Irak, Suriye, Ermenistan ve Azerbaycan sınırlarında çoğunlukla yaşamaktadırlar. Peki Kürtler kimdir? Kürtlerin tarihi nedir? Kürtlerin kökeni nereden gelir? Kürtlerin soyu nereye dayanır? Kürtlerin soy ağacı nedir? Kürtlerin atası kimdir? Kürtlerin fiziksel özellikleri nasıldır? İşte Kürtler ve Kürt tarihi hakkında merak edilen bilgiler...

DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Büyükelçi Adjabi, Rektör Özcoşar'ı ziyaret etti

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Mardin'de bulunan Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Mourad Adjabi, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar'ı makamlında ziyaret etti.

DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Müjde! Nusaybin Meslek Yüksekokulu evine dönüyor

Mardin Artuklu Üniversitesine bağlı Nusaybin Meslek Yüksekokulu, önümüzdeki eğitim öğretim sezonunda Nusaybin'de faaliyet göstereceğini duyurdu.

DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

KÜRTLER: Kürt Sosyal Hayatı ve Kültürü

Ortadoğu'nun kadim bir halkı olan Kürtler tarihten günümüze varlığını sürdüren yerli kavimlerden biridir. Kürtler bugün Türkiye, İran, Irak, Suriye, Ermenistan ve Azerbaycan sınırlarında çoğunlukla yaşamaktadırlar. Peki Kürtlerin sosyal hayatı ve kültürü nasıldır? Kürt gelenek ve görenekleri nasıldır? Kürtler nasıl giyinir? Kürt müzikleri, oyunları, masalları nasıl oluşmuştur? Kürt kültüründe önemli olan aşiret, taziye, kan davası, düğün, bayram, akraba ziyaretleri nasıl geçer? İşte Kürt kültürü hakkında merak edilen bütün detaylar...

DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Demirtaş: Turizme bakış açımızı gözden geçirmeliyiz!

İnanç ve kültür turizminin önemli noktalarından biri olan Mardin'in turizm potansiyelini güçlendirmek amacıyla "Mardin Turizm Platformu" kuruldu.

DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

​Mardin Artuklu Üniversitesi yeni stratejisini 5T olarak açıkladı

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, üniversitenin yeni dönemdeki vizyonu 5T olarak özetlenen “Tıp, Turizm, Tasarım, Tarım ve Ticaret” alanlarını geliştirme hedefine odaklanacağını söyledi.

DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

MAÜ, Göç ve Mültecilik kavramlarına araştırma merkezi ile mercek tutuyor

Bir sosyal bilim üniversitesi niteliği taşıyan ve göç trafiğinin yoğun şekilde yaşandığı bir coğrafyada yer alan Mardin Artuklu Üniversitesi göç çalışmalarına ayrı bir önem atfederek bünyesinde kurmuş olduğu ‘Göç Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’ ile toplumsal konuları mercek altına alıyor.

DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

MAÜ, Turizm İhtisas Üniversitesi Olma Yolunda İlerliyor

Kadim Mardin şehrinin, Kültür- İnanç turizminden Kültürel Miras’a dek her konuda dünyaya tanıtılması noktasında önemli hamleler yapan Mardin Artuklu Üniversitesi, Mardin’de turizmin gelişimine katkı sağlayacak olan ‘Turizm Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi (MAÜTURAM)’ı kurdu.

DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Toyota Plaza Timurağaoğlu Mardin'de Açıldı

Toyota'nın 60. bayisi Toyota Plaza Timurağaoğlu, Mardin'de açılışı gerçekleştirildi. Ülkemizde yerli üretilen araç modellerinin de satıldığı plazanın açılışına ilgi yoğun oldu.

DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

MAÜ’den ‘Tıbbi Mantarlar Çalıştayı’

Son dönemde düzenlediği başarılı kongreler ile adından söz ettiren Mardin Artuklu Üniversitesi, multidisipliner bir yaklaşımla farklı alanlarda düzenlediği çalıştalar ile de farkını göstermeye devam ediyor. Mardin Artuklu Üniversitesi koordinatörlüğünde düzenlenen "Tıbbi Mantarlar” Çalıştayı büyük ilgi gördü.

DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Organ Nakli Üzerine Hasbihal

Geçenlerde Diyarbakır Tıp Fakültesinden iki değerli hocamızla uzun süre hasbihal etme imkanı buldum.

DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

'Mardin denilince Kudüs, Kudüs denilince Mardin akla gelir'

Özcoşar’dan “Dünya Kudüs Haftası” değerlendirmesi Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, Kudüs meselesinin bütün bir dünyada barışın ve huzurun sembolü haline geldiğini söyledi.

DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

“Tarımsal Gen Kaynakları” Çalıştayı Başladı

Bereketli Topraklarda konuşlanmış kadim Mardin şehrinin akademik yüzünü yansıtan Mardin Artuklu Üniversitesi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Mardin ilinin bitkisel ve hayvansal yerel genetik kaynaklarını ele alan “Tohum Gen Bankalarının Önemi ve Tarımsal Gen Kaynakları” adlı Çalıştay başladı.

DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Kadınlar Bin 200 Fidanı Toprakla Buluşturdu

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, '8 Mart Dünya Kadınlar Günü' etkinlikleri kapsamında düzenlenen fidan dikimine katıldı.

DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Teknoloji Desteği İle Telkâri Tasarımı Güçlendiriliyor

Mardin’in geleneksel bir ürünü olan telkârinin korunması, geliştirilmesi ve geleceğe taşınması yönünde; Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) tarafından desteklenen, Midyat Kaymakamlığı sahipliği ve Mardin Artuklu Üniversitesi ortaklığında yürütülen proje meyvelerini vermeye başladı.

DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Girişimcilik Eğitim Projesi Başladı

Mardin Artuklu Üniversitesi ile Dicle Kalkınma Ajansı arasında ortak olarak düzenlenen birçok projeden biri olan Genç İstihdamı Projesi kapsamında ‘İmalat Sektörü İçin Girişimcilik Eğitimi’ projesi başladı.

DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Şırnak Üniversitesi ile iş birliği protokolü

Mardin Artuklu Üniversitesi ve Şırnak Üniversitesi arasında karşılıklı iş birliğini ve ortak girişimleri geliştirmek amacıyla Merkezi Araştırma Laboratuvarı iş birliği protokolü imzalandı.

DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Çalıştayı Başladı

Mardin Artuklu Üniversitesi tarafından düzenlenen; Mardin Valiliği, Mardin Büyük Şehir Belediyesi ve Dicle Kalkınma Ajansı(DİKA)’nın ortak olarak yer aldığı ‘Yenilenebilir Enerji’ Çalıştayı Başladı.

DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Vali Demirtaş Hafta Sonu Ziyaretlerini Sürdürüyor

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, yapılan çalışmaları, planlanan projeleri yerinde görmek ve incelemelerde bulunmak üzere her hafta sonu bir dizi ziyaret gerçekleştiriyor.

DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ