Jacqueline Russ kimdir? Jacqueline Russ kitapları ve sözleri

Fransız yazar ve felsefe profesörü. Jacqueline Russ hayatı araştırılıyor. Peki Jacqueline Russ kimdir? Jacqueline Russ aslen nerelidir? Jacqueline Russ ne zaman, nerede doğdu? Jacqueline Russ hayatta mı? İşte Jacqueline Russ hayatı...

BİYOGRAFİ
Fransız yazar ve felsefe profesörü. Jacqueline Russ edebi kişiliği, hayat hikayesi ve eserleri merak ediliyor. Kitap severler arama motorlarında Jacqueline Russ hakkında bilgi edinmeye çalışıyor. Jacqueline Russ hayatını, kitaplarını, sözlerini ve alıntılarını sizler için hazırladık. İşte Jacqueline Russ hayatı, eserleri, sözleri ve alıntıları...

Doğum Tarihi:

Doğum Yeri:

Jacqueline Russ kimdir?

Fransız yazar ve felsefe profesörü. Etik felsefesi konusunda çalışmalar yapıyor. Felsefe alanında birçok eserin sahibidir. Düşüncenin Yolları (A. Colin), Çağdaş Düşüncenin Serüveni" (A. Colin), Çağdaş Etik Düşünce, Felsefede Yöntemler (A. Colin), Felsefe Sözlüğü (Bordas) ve İktidar Teorileri (Hachette) yayımladığı kitaplardan bazılarıdır.

Jacqueline Russ Kitapları - Eserleri

 • Avrupa Düşüncesinin Serüveni
 • Felsefe Tarihi - Cilt 2

Jacqueline Russ Alıntıları - Sözleri

 • “Adaletsizlik denilen şey, başıboş arzuların hâkimiyeti altında bulunan ruhun yakalandığı bir hastalıktır.” (Avrupa Düşüncesinin Serüveni)
 • "Evet, eğer mezarımın üstüne bir yazı koymalarını isteseydim, yalnızca şöyle bir yazı isterdim: 'O bir bireydi.' bu söz henüz anlaşılmamış olsa da, bir gün mutlaka anlaşılacaktır.." Kierkegaard (Avrupa Düşüncesinin Serüveni)
 • En etkili düşünceler, en acımasız tanrıları bile geride bırakan yıkıcı güçler içerir. Tıpkı tanrılar gibi, düşünceler dizginleri neden boşanmış varlıklardır; aklın kontrolünden kolaylıkla kaçarlar, toplumlara hakim olurlar ve devasa bir tarihsel enerji yayarlar... Gerçekler inatçıdır, diyordu Lenin. Düşünceler çok daha inatçıdır; gerçekler düşüncelerin karşısında boyun eğerler, ama düşünceler gerçeklere boyun eğmezler. (Avrupa Düşüncesinin Serüveni)
 • “Güzel bedene karşı duyulan arzu, içsel güzelliğe duyulan aşka götürür.” (Avrupa Düşüncesinin Serüveni)
 • “Genel olarak güzellik düşüncesi Yunanlar’da yarı etik yarı estetik niteliktedir. Burada söz konusu olan “kalokagathia”dır, Güzelliğin ve İyiliğin bileşimi; zira Yunanlara göre iyi olan tek şey güzel olandır…Eğer Güzeli hedeflersek aynı zamanda İyiye de ulaşmış oluruz.” (Avrupa Düşüncesinin Serüveni)
 • Yalnızca ölçülebilir şeylerin bilimi vardır. (Avrupa Düşüncesinin Serüveni)
 • "varlıklar, gelişmeleri sayesinde farklılaşırlar, buna karşılık sürekli kökenlerine doğru dönüşümleri onları özdeş kılar ve bu nedenle hareket ve hareketsizlik, özdeşlik ve farklılıktan önce gelir." (Felsefe Tarihi - Cilt 2)
 • "__Akılcılığı uygulaması bakımından Atina'nın çocuğu olan Avrupa, hukuksal ve tarihsel anlayış itibariyle de Roma'nın çocuğudur." (Avrupa Düşüncesinin Serüveni)
 • Zihin, deneyimlerle doldurulmayı bekleyen boş bir kilerdir. (Avrupa Düşüncesinin Serüveni)
 • "__“Söyle sevgili Sokrates, güzelliğin bizatihi kendisini temaşa ettiği andan başka, bir insan için yaşama zahmetine değer başka bir an olabilir mi?" (Avrupa Düşüncesinin Serüveni)
 • "__ "Varolan bütün şeylerden oluşan dünya tektir; bütün şeyleri kuşatan Tanrı tektir; töz tektir, yasa tektir, düşünen bütün varlıklarda ortak olan akıl tektir; gerçek tektir." (Avrupa Düşüncesinin Serüveni)
 • Batı düşüncesi, İslam düşüncesinin madde ve tin arasında yükselen ara evreleri düzenlediği bir ikilik içinde yapılanmıştır. İbn Rüşt'le birlikte melekleri kovmamızdan sonraki yenilememizden beri, bu radikal farklılık, bizim tekniğe odaklı düşüncenin başarısına katkıda bulunmuştur, ama varlığın başka bir boyutuna aşamalı bir biçimde girmemizi de zorlaştırmıştır (Felsefe Tarihi - Cilt 2)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle