Kaymakam Çam, Kızıltepe'nin 2020 yılını değerlendirdi

Kızıltepe Kaymakamı/Belediye Başkan Vekili Hüseyin Çam belediye Meclis Salonu’nda, basın mensuplarıyla birlikte basın toplantısı gerçekleştirdi.

MARDİN
PAYLAŞ:

İlçede yer alan basın mensuplarıyla bir araya gelen Çam,  2020 yılında yapılan çalışmalar ve 2021 yılında yapılacak olan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Toplantı öncesinde Yeni Kızıltepe Voleybol Spor erkekler takımını basın mensuplarına tanıtan Çam, Yeni Kızıltepe Voleybol Spor erkekler takımımız ilimizi ve ilçemizi voleybol 1. Liginde B grubunda temsil ediyor. Takımımız 1. Ligde ikinci yılında iddialı bir takım. 1. Liginde b gurubunda 3. Sırada. Bölgemizi efeler liginde temsil etmek için büyük bir mücadele veriyor” dedi.

2021 yılının başı itibari ile 16 tane yeni aracı araç filomuza kattık diyen Çam: “Kendi araçlarımız üzerinden çalışmalarımızı yürütmek istiyoruz. Aldığımız 1 aracın maliyeti her şey dahil 135 bin lira. Araçlarımız belediyemize, kullanacak değerli çalışma arkadaşlarımıza ve halkımıza hayırlı uğurlu olsun.

Çam: “Bizler göreve başladığımızda ağırlık verdiğimiz konu üst yapı çalışmaları oldu. Covid-19 salgını ile birlikte çalışmalarımızda her ne kadar bazı sarkmalar olsa da eylül ayı ortaları itibari ile başladık. 2020 yılında toplamda 10 tane ihale gerçekleştirdik. 10 ihalemizin yaklaşık maliyeti 47 milyon 50 bin lira, ihale bedelimiz ise 32 milyon 446 bin lira. Kızıltepe Belediyesi olarak 2020, 2021, 2022 ve 2023 planlamamız doğrultusunda çalışmalarınız devam edecek.

Kızıltepe Kaymakamı/Belediye Başkan Vekili Hüseyin Çam, Kızıltepe kaymakamlığı/Kızıltepe belediye başkanlığı 2020 faaliyetlerini şu şekilde açıkladı;

En Büyük Yatırımı Yollara Yaptık

Kızıltepe Belediyesi ilçe merkezindeki yollarda asfalt, parke bakım onarım ve sıfırdan parke çalışmalarına devam ediyor. İlçe genelinde 122  bin metre kare asfalt döşemesi, 190 bin metre kare sıfırdan parke, 120 bin metre kare parke bakım onarımı, 140 bin metre kare kaldırım, 94 bin metre kare oluk, ve 76 bin metre kare bordür döşemesi, bölgede bir ilk olan silindirle sıkıştırılmış beton yol olarak  1 km yol çalışması yapıldı. 2020 yılında toplamda 121 km’ye tekabül eden yol çalışması ihalesi yapılmış olup çalışmalar devam ediyor. Alt yapı çalışmalarında ise toplamda 15 bin metre yağmur suyu tahliye borusu döşendi.

Kızıltepe Belediyesi Sorumluluk Alanında İlk Defa Sıcak Asfalt Çalışması Yapıldı

2020 yılında 121 km üst yapı çalışması, 60 km parke onarımı, 35 km sıfır parke döşemesi, 25 km sıcak asfalt serimi ve 1 km silindirle sıkıştırılmış beton yol (bölgede bir ilk) yapıldı.

Diğer mahallelerimizde de çalışmalarımız sürüyor. Doğal gaz idaresi ile koordineli bir şekilde çalışıyoruz. İlk alt yapısı biten mahallemiz Cumhuriyet Mahallesiydi, çalışmalarımıza başlayarak ilk bu mahallemizi bitirdik. Şu anda Tepebaşı, Koçhisar ve Yeni mahallede çalışmalarımız gerçekleşiyor. Alt yapısı biten mahallelerimizde çalışmalarımız devam edecek” dedi.

Örnek Bir Çalışmaya İmza Attık

Türkiye’de kendi alanında ün yapmış bir çalışmaya imza attık diyen Çam: “Parke çalışmamıza başlarken farklı bir çalışma yapalım dedik ve halı motifli iki caddeyi ilçemize kazandırdık. 220 m uzunluğundaki Işıklı Cadde ve 700 m uzunluğundaki Kilise Caddesi’nde halı motifi işleyerek birçok belediyemize örnek olduk.

İlçe merkezine 10 bin metrekareden oluşan Türkiye’nin En Büyük Halı Motifli Caddeleri yapıldı. Çevre düzenlemesi kapsamında da caddeler yol boyunca turunç ve manolya ağaçlarıyla süslenerek,  aydınlatma çalışması, saat kulesi ve Mardin taşından yapılan çeşmelerle göz kamaştıran bir görünüme kavuşturuldu. 

220 m uzunluğundaki Türkiye'nin En Büyük Halı Caddesini vatandaşların hizmetine sunan Kızıltepe Belediyesi, kendi rekorunu kırarak 700 metre uzunluğundaki Kilise Caddesi'nde de kilim motifli parke döşemesi yaptı. Türkiye'nin En Uzun Halı Motifli Caddesi'nde bin 320 metre bordür, oluk ve ama taşı kullanıldı. 4 bin 500 metrekare kaldırım bazalt taşı döşenen cadde ve kaldırımlar yenilendi. Toplamda 10 bin metre karelik cadde halkımızın hizmetine sunuldu. Çevre düzenlemesi kapsamında cadde yol boyunca turunç ağaçlarıyla süslendi.

Seradaki Tohumlar Caddelerde Hayat Buluyor

Kızıltepe Belediyesi ilçede ilk olma özelliği taşıyan 33 dönüm alan üzerine kurulu olan serasında yetiştirdiği çiçeklerle ilçenin dört bir yanını süslüyor.

Kızıltepe’nin İlk Serasından 350 bin Tohum Filizlendi

Serasında kendi çiçeğini kendi üreten Kızıltepe Belediyesi 350 bin çiçek tohumunu toprakla buluşturup filizlenen çiçeklerin dikimini gerçekleştiriyor. İlçeyi rengarenk süsleyen çiçekler arasında horoz dibi, kadife, zinya, begonya, aslan ağzı, mine, ateş çiçeği ve taflan çiçeği yer almakta.

Kızıltepe’de Eğitim Faaliyetleri

Kaymakam/Belediye Başkan Vekili Hüseyin ÇAM’ın öncülüğünde, Kızıltepe'deki eğitim sorunları, çözüm önerileri ve eğitimde iyi uygulama örnekleri çalıştayı düzenlendi.

Eğitimin sürdürülebilir- geliştirilebilir bir yapıda olması için oluşturulan çalışma gruplarının aylık olarak durum tespiti için öğretmenlerimiz, öğrencilerini evlerinde ziyaret etti. Okul-Veli iş birliği sağlanarak velilerimiz ile görüşmeler sıklaştırıldı.

İhtiyaç sahibi öğrencilere kırtasiye, giyim vb yardımlar yapılıp, başarılarının engelleri kaldırılarak özgüven ve özsaygıları arttırıldı. Belediye ekipleri tarafından öğrenciler sık sık ziyaret edilerek eğlence ve hediyelerle motive edildi.

Pandemi sürecinde evde kalan çocuklara 100 Temel Eser’den oluşan 11 bin kitap evlerinde teslim edildi.

Pandemi sürecinden dolayı uzun süre kapalı kalan okulların tekrar eğitim-öğretime başlamasıyla 10 bin ilkokul öğrencisi için hazırlanan badem şekerleri ve rengarenk şekerlemeler ilçedeki bütün okullara Kaymakam/Belediye Başkan V. Hüseyin Çam ve çizgi film karakterleri eşliğinde dağıtıldı.

İnternet Kafeler EBA Destek Noktalarına Dönüştürüldü

Kızıltepe Kaymakamlığı ve Kızıltepe Belediyesi örnek bir projeye daha imza attı. İnternet erişiminde sorun yaşayan ve evde yeterli imkanları olmayan öğrencilere EBA hizmeti vermeye başlayan Kızıltepe Belediyesi Turgut Özal Sağlık Yaşam Merkezi, Mezopotamya Hanımeli Sağlık Yaşam Merkezi ve Dikmen Hanımeli Kadın Merkezi'nde EBA destek odaları kurmuştu. İlçede yer alan internet kafeleri öğrenciler için EBA destek noktalarına dönüştürdü. Toplamda 180 bilgisayar ile uzaktan eğitim, yakından destek sağlandı.

Covid-19 salgını nedeniyle kapalı olan internet kafeler kiralanarak, EBA destek noktaları haline getirildi.  Kaymakam/Belediye Başkan Vekili Hüseyin Çam’ın talimatlarıyla hayata geçirilen proje hem öğrencileri hem de esnafı sevindirdi.

İlçemize Sportif Faaliyetler Kazandıracağız

Gençlerimiz için ilçemize sportif faaliyetler kazandıracağız diyen Çam: “İlçemizde genç nüfus fazla bizlerde bunun bilincinde olarak gençlerimiz için ilçemize sportif faaliyetler kazandıracağız. Önceliğimiz mevcut var olan yerlerimizi kullanılır hale getirmek onunla birlikte yeni alanlar oluşturmak.

 

Kaymakam/ Belediye Başkan Vekili Hüseyin Çam, ilçede bulunan ve aktif olarak çalışmalarına devam eden 1. ve 2. amatör futbol takımlarına destek vermeye devam ederken aynı zamanda Kızıltepe Belediyesi olarak, Kızıltepeli Gençlerin spor dallarında başarılarıyla söz ettirilmesi adına 1. Ligte mücadele eden ve Efeler Ligi’ne çıkmayı hedefleyen Yeni Kızıltepe Spor voleybol takımını desteklemeye devam ediyor.

 

İlçede bulunan faal spor kulüplerinin idman tişörtü, eşofman takımı, top vb. ihtiyaçlarına cevap veren Kaymakam/ Belediye Başkan Vekili Hüseyin Çam sporcularımızla manevi destek adına maçlarda da yanlarında yer alıyor.

 

İlçe stadyumunda var olan kapalı spor salonumuzu yenileyeceğiz. Mevcut sahalarımızın onarımını gerçekleştireceğiz. Voleybol, tenis sahalarımızın yapımına başladık. Toplam 84 dönümlük alanda 3 tane sahamız olacak. Yarı olimpik yüzme havuzu yapılıyor. 3 dönümlük alanda çocukların oynayabileceği oyun alanı olacak. Hizmetlerin ilçemize kazandırılmasında himaye ve destekleriyle Başta Sayın acumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu ve değerli bakanlarımıza, Sayın Valimiz Mahmut Demirtaş’a, Mardin Milletvekillerimiz Sayın Cengiz Demirkaya ve Sayın Şeyhmus Dinçel ile emek veren ve destek sunan tüm siyasetçi ve bürokratlarımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.

İlçede İlk Yarı Olimpik Havuz

Kızıltepe Belediyesi ilçeye kazandıracağı yarı olimpik kapalı yüzme havuzuyla yeni bir projeye daha imza attı.

İlçeye kazandırılacak olan spor tesisimizde;  yarı olimpik havuz, voleybol, tenis ve futboldan oluşan 5 semt sahası da yer almakta. Sanayi, İpek, Ersoylu ve Atatürk Mahallelerinde yapımına başlanan futbol sahaları 20’yi tamamlanarak vatandaşlarımızın hizmetine sunulacak.

Kızıltepe’nin İlk Şehir Tuvaleti

Cumhuriyet Meydanı Müftülük binasının arkasında 60 metrekarelik alanda yapılan şehir tuvaleti, ilçede ilk olma özelliği taşıyor. Hijyenik kullanım alanları ile son derece modern olarak dizaynedilen şehir tuvaletinin içerisinde; 5 erkek kabin, 3 bayan kabin, 2 engelli kabin ve 1 bebek bakım odası yer almaktadır.

SOSYAL BELEDİYECİLİKTE KIZILTEPE

Kızıltepe’de 592 Öksüz, Yetim, Şehit ve Gazi Çocuğun Bayram Sevinci

Koronavirüs tedbirleri kapsamında bu yıl büyüklerin ellerini öpüp bayram harçlığı ve şekeri toplayamayacak olan çocuklar için Kızıltepe Belediyesi ilçede yaşayan yetim, öksüz, şehit ve gazi çocuklarını tek tek tespit ederek Ramazan Bayramı'nda onları mutlu edecek hediyeler hazırladı.

112 şehit, gazi çocuğu ile 480 yetim, öksüz çocuğa verilen hediye kutusunda bayram harçlığı, şeker ve çikolatalar ile bir zamanlar çocukların oynamaktan büyük keyif aldığı misket ve zeka oyunları yer aldı.

 

Giyim Bankası’ndan 9 Bin Kişi Faydalandı

Sosyal sorumluluk projelerine önem veren Kızıltepe Belediyesi her yaş grubuna hitap eden Giyim Bankası’nı ihtiyaç sahipleri için açtı. Elbiseden gömleğe, pantolondan ayakkabıya kadar tüm ihtiyaçlar yer almakta. İhtiyaç sahipleri için yer alan ürünler Kızıltepe Belediyesi tarafından temin edilerek yine belediye personelleri tarafından kendilerine ulaştırılmaktadır. Bu kapsamda 9 Bin kişinin giyim ihtiyacı karşılandı.

 

Hemşehrilerimize Sıcacık Bir İkram

Yüzyıllardır devam eden yardımlaşma, paylaşma ve ikram duygusunun canlı kalması amacıyla ikram çeşmelerimiz vatandaşlarımızın hizmetinde.

Kış boyunca hemşehrilerimize sıcak çorba ikram ediyoruz diyen Kaymakam/Belediye Başkan Vekili Hüseyin Çam: “ Soğuk kış günlerinde sıcak çorbamızla vatandaşlarımızı karşılıyoruz. Cumhuriyet Meydanı, Otogar ve Devlet Hastanesi olmak üzere vatandaşlarımızın yoğun olduğu alanlarda yer almakta olan ikram çeşmelerimizden günlük 750 litre çorba vatandaşlarımıza sunulmakta. Öğrenci, yolcu, esnaf, hasta ya da ihtiyaç sahibi herkes kış mevsimini sıcak çorba ikramımızla geçirmekte.” dedi.

18 Bin Aileye Gıda Yardımı

Kızıltepe Kaymakamlığı ve Kızıltepe Belediyesi 18 Bin aileye gıda desteği sağladı. Onlarca ekip tarafından hazırlanan gıda kolileri Ramazan Ayı öncesi vatandaşlara ulaştırıldı.

 Çam: “ Ortalama 45 kg’dan oluşan gıda paketi hazırlandı. Normal standartlarda altı yedi kişilik bir ailenin bir aylık temel ihtiyaçlarını karşılayacak paket hazırlandı. İçerisinde unundan şekerine, yağından bakliyatına kadar birçok ürün yer alıyor.’’ dedi.

77 Yetim Yavrumuzu Hayalleriyle Buluşturduk

Kaymakam/Belediye Başkan Vekili Hüseyin Çam ve Eşi Dilek Çam kendilerine mektup yazıp talepte bulunan çocukların hayallerini gerçekleştirmek için bir program düzenledi. Sev Sevindir, Yetimi Güldür isimli Program sonrasında 5 yavrumuza genç odası, 10 yavrumuza tablet, bir telefon, 3 adet bisiklet, gitar, bağlama, televizyon, 2 çalışma masası, bir fırın, çocuklarımızın servis ücretleri, nakdi yardımlar, yardımcı kaynaklar ve okul harçlıkları olmak üzere toplamda 77 yavrumuza dokunduk.

 

Mutlu Kadınlar, Mutlu Aileler

Mutlu Kadınlar, Mutlu Aileler Projesi ile yola çıkan Kızıltepe Belediyesi ve Kızıltepe Üreten Kadınlar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, kadınlara özel birbirinden güzel ürünlerin içerdiği bir hediye paketi oluşturdu. Hediye paketleri, Kızıltepe Üreten Kadınlar Tarımsal Kalkınma Kooperatif Başkanı Kaymakam/Belediye Başkan Vekili Hüseyin Çam’ın Eşi Dilek Çam ve belediye ekipleri tarafından dul ve engelli kadınlarımıza evlerinde sürpriz yapılarak verildi. Hediye paketi içerisinde; yazma, büyükler için boyama kitabı ile boyama kalemi, güzellik maskesi ve sabun gibi kadınlara özel birbirinden güzel hediyeler yer alıyor.

 

Kızıltepe Çınarlarıyla Muhabbette Vefa Projesi

Kızıltepe Kaymakamlığı ve Kızıltepe Belediyesi “Kızıltepe Çınarlarıyla Muhabbette Vefa” Projesini hayata geçirdi. Proje kapsamında ilçedeki yaşlılara çeşitli hediyeler hazırladı.

Kızıltepe Çınarlarıyla Muhabbette Vefa Projesi ile yola çıkan Kızıltepe Kaymakamlığı ve Kızıltepe Belediyesi ilçedeki yaşlılara özel birbirinden güzel ürünlerin içerdiği bir hediye paketi oluşturdu. Hediye paketleri, Kaymakam/Belediye Başkan Vekili Hüseyin Çam ve Eşi Dilek Çam ve belediye ekipleri tarafından yaşlılarımıza evlerinde sürpriz yapılarak verildi. Kısıtlama boyunca evde kalan yaşlılarımıza moral sağlamak için hediyelerle ziyaretler sağlandı. Hediye paketi içerisinde; tesbih, seccade ve gecelik takımı gibi yaşlılarımıza özel birbirinden güzel hediyeler yer aldı.

PANDEMİ SÜRECİNDE KIZILTEPE BELEDİYESİ

Belediye kurs merkezlerinde 350 bin maske üretimi yapılarak tüm kamu çalışanlarına esnaf ve vatandaşlarımıza dağıtımı yapıldı. Düzenli olarak tüm kamu binaları, esnaflarımızın iş yerleri, duraklar, camiler, otobüsler, cadde ve sokaklar dezenfekte edildi. Zabıta ekipleri tarafından düzenli olarak denetimler gerçekleştirilerek maske mesafe uyarıları yapıldı. Çeşitli uyarılar içeren afiş vb çalışmalar ilçenin dört bir yanında yer aldı.

Engelliler Günü’nde ilçemizdeki vatandaşlarımıza akülü sandalye, koltuk altı değneği vb ihtiyaçları giderildi. Pandemi öncesinde sinemada hep birlikte filmler izlenerek kahvaltı programlarıyla engelli vatandaşlarımız yalnız bırakılmadı.

Kızıltepe’de Kadınlar 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde Kooperatif Kurdu

Kaymakam/Belediye Başkan Vekili Hüseyin Çam’ın eşi Dilek Çam’ın başkanlığında 15 girişimci kadın, Kızıltepe Üreten Kadınlar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'ni kurdu.

Çilek tohumlarını 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde toprakla buluşturan kadınlar üretimde biz de varız mesajını verdi. Organik meyve sebze üretimi yapacak olan girişimci kadınlar kooperatiflerinin açılışını da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde gerçekleştirdi.  Kızıltepe Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü Fidanlık alanındaki seralarda ürünlerini yetiştirecek olan kadınlar ilk etapta 50 bin çilek tohumunu toprakla buluşturdu.  Kızıltepe Belediyesi'nin finanse ettiği proje sayesinde kadınlar ürettikleri organik ürünleri kuracakları pazarda satacak.

Mezopotamya Çilek Bahçelerinin Açılışı Dualarla Yapıldı

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde kurulan “Mezopotamya Çilek Bahçeleri” projesinin açılışı Covid-19 tedbirleri çerçevesinde gerçekleştirildi.

Kızıltepe Belediyesi’ne ait 20 dönümlük arazide 100 bin çilek fideleri toprakla buluşturan kadınlar fidelerin filizlenip meyve vermesini dört gözle bekliyor.

GAP İdaresi, Kızıltepe Kaymakamlığı ve Kızıltepe Belediyesi'nin finanse ettiği projenin amacı dezavantajlı kadınlarımızın kooperatife dâhil edilerek onlara gelir sağlamak.

Çilek fideleri filizlenip meyve vermeye başladığında, kadınlar çilekleri kuracakları pazarda satışa sunacak.

Gençlik ve Kültür Merkezi Gençleri Ağırlamaya Devam Ediyor

Kızıltepe Belediyesi Gençlik ve Kültür Merkezi gençlere yönelik çalışmalarına devam ediyor. Her geçen gün gençlerin ilgisinin arttığı Gençlik ve Kültür Merkezi, yaptığı çalışmalarla gençlerden takdir topluyor. Gençlik ve Kültür Merkezi Covid-19 salgını kuralları çerçevesinde hazırlanarak gençleri ağırlayıp, eğitimlerini sürdürüyor.

Merkezde, gençlerin ders çalışabileceği ortamların yer almasının yanı sıra bilgisayar, İngilizce, işaret dili, resim, müzik, diksiyon, liderlik,  ilkyardım ve TYT Türkçe kursları yer almakta.  Pandemi sürecinde 14 bin gencin faydalandığı merkez, gençlere verdiği eğitimlerle kısa sürede gençlerin vazgeçemediği alanlardan biri haline geldi.

Kendilerine sunulan hizmetten oldukça memnun olduklarını ve burada rahatlıkla ders çalışıp istedikleri kurslardan faydalandıklarını belirten gençler;  “Aldığımız kurslar bizlere çok şey katıyor. Burada geçirdiğimiz her bir dakikamız boşa gitmiyor bu da bizim için çok değerli” diyerek gençlik merkezinin kendileri için önemine değindiler.

 

Kadın Merkezlerinde Kurslar Başladı

Kızıltepe Belediyesi, Kovid-19 salgını nedeniyle 4 kadın merkezinde ara verilen kurslara alınan önlemlerle yeniden başladı.

Kızıltepe Belediyesi, Kovid-19 salgını nedeniyle Hanımeli Kadın Merkezi, Turgut Özal Sağlık Yaşam Merkezi, Mezopotamya Hanımeli Sağlık Yaşam Merkezi ve Dikmen Hanımeli Kadın Merkezi'nde kadınlara yönelik verdiği kurslara ara vermek zorunda kaldı. Uzun süredir kapalı olan kurslar sosyal mesafe, maske ve hijyen kuralları gözetilerek başladı. Kadın merkezlerinde kadınlara yönelik birbirinden farklı eğitici ve meslek edindirecek kursların yanı sıra keyifli vakit geçirebilecekleri kurslar da yer almakta. Merkezde giyim, el sanatları, okuma yazma, Kur’anı Kerim ve kuaför kursu yer almakta.  Bunun yanı sıra anneleri ile birlikte gelen çocuklar için de oyun odaları da kadınlarımızın ihtiyacına cevap vermekte.

Kurs merkezleri Kovid-19 salgını kuralları çerçevesinde hazırlanarak kursiyerlerini ağırlamaya başlayıp, eğitimlerini sürdürüyor. Kurslara katılan kadınlar kurs bitiminde Halk Eğitim Merkezi onaylı sertifika ile ödüllendirilecek. Kurslara katılmak isteyen tüm kadınlar merkezlere başvurarak kurslara katılım sağlayabilir. Ayrıca kadınlarımızdan gelen talepler üzerine merkezlerde kadınlara psikolojik destek de verilmektedir.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle